Jump to content


linpus linux


Amadeus7

Recommended Posts

aloha παίδες. παρήγκειλα αυτό το notebook: http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1145355&catalog=21&category=1000000422

το οποίο έχει λειτουργικό το linpus linux lite version. τι λέτε για αυτή την έκδοση των linux? πήγα και το είδα στο κατάστημα plaisio της περιοχής μου και δεν μου έκανε ιδιέταιρη εντίπωση. κάτι που με παραξένεψε είναι ότι δεν εχει desktop!!!!... σκεύτομαι λοιπον με το που το πάρω να βάλω κάποια άλλη έκδοση των linux πχ puppy linux, mini linux etc

εσείς τι λετε? αξίζει να κρατήσω τα linpus?

Link to comment
Share on other sites

α οκ. το είδα στα γρήγορα και δεν πρόσεξα αν είχε επιλογή για desktop. παρ'όλ'αυτά αξίζει να κρατήσω αυτή την έκδοση? εγώ το λαπτοπ το θέλω για ιντερνετ, για κάνα κείμενο στο open office, και για καμιά εργασία στη σχολή μου όπου κάνω κάποια μικροπρογραμματάκια (είμαι πληροφορική).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εάν εσύ το επιθυμείς μπορείς να του εγκαταστήσεις Windows, θα το δεις και εάν σε βολεύει το κρατάς, ειδάλλως... Windows

δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω windows. οπωσδήποτε θα έχω unix λειτουργικό. στη σχολή μου έχω μάθημα unix, όπου όλες οι ασκήσεις φυσικά γίνονται σε unix περιβάλλον, αλλά και επειδή πιστεύω πως η εγκατασταση των xp θα μειώσει πάαααρα πολύ τις επιδόσεις του λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να τα βάλεις ντε και καλά...

Ότι σε βολεύει εσένα.

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια άλλη διανομή linux η οποία να είναι πιο "ραμμένη" στα μέτρα σου.

Δες και αυτό

Link to comment
Share on other sites

επειδή κι εγώ δεν πολυενθουσιάστηκα με τα linpus έβαλα το post. αυτό το linux notebook remix είναι λειτουργικό ή κάποια εφαρμογή που τροποποιεί την ήδη εγκατεστημένη έκδοση linux?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω windows. οπωσδήποτε θα έχω unix λειτουργικό. στη σχολή μου έχω μάθημα unix, όπου όλες οι ασκήσεις φυσικά γίνονται σε unix περιβάλλον, αλλά και επειδή πιστεύω πως η εγκατασταση των xp θα μειώσει πάαααρα πολύ τις επιδόσεις του λαπτοπ.

Να σου απαντησω απο προσωπικη πειρα....

Εχω ακριβως το ιδιο (μονο που το αγορασα 349. Ατιμο πλαισιο! Δεν το ειχε βγαλει προσφορα... )

Αν βαλεις windows δεν προκειται να βαρυνει καθολου.

Απο 25sec boot time θα πας στα 35 και απο 9 στα 14 σε shutdown.

Το λινπους ΔΕΝ εχει desktop mode. Καποιος ειπε για κατω-αριστερα.... Δεν παιζει.

Αν δεν παιξεις μαζι του δεν εχει ουτε δεξι κλικ. Wallpaper δεν καταφερα να αλλαξω να φανταστεις.

Shared files ξεχνα τα... Γενικα ειναι μπελας..... :wall:

Link to comment
Share on other sites

αλλά και επειδή πιστεύω πως η εγκατασταση των xp θα μειώσει πάαααρα πολύ τις επιδόσεις του λαπτοπ.

Σε netbook (Eee PC 900) σαφώς υποδιέστερο από το δικό σου, με Win XP κάνει boot σε μόλις 30-35 δεύτερα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο.

Υ.Γ. Είχα δοκιμάσει και το Xandros που είχε εγκατεστημένο αλλά και το eeeUbuntu. Οι διαφορές μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Σε netbook (Eee PC 900) σαφώς υποδιέστερο από το δικό σου, με Win XP κάνει boot σε μόλις 30-35 δεύτερα.

Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο.

Κι εγώ το eee900 έχω. Ανοίγει σε τόσα δευτερόλεπτα αλλά δεν τρέχει κι αμέσως. Αν ανοίξω firefox όταν έχω μόλις ανοίξει το λαπτοπ, κάνει αρκετά δευτερόλεπτα να ανοίξει.

@Amadeus7: Υπάρχει αυτός ο οδηγός για το πως εγκαθιστάς το ubuntu στο aspire one:

https://help.ubuntu.com/community/AspireOne

(με το 8.10 ίσως δεν χρειάζεται τόσο κόπο)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το eee900 έχω. Ανοίγει σε τόσα δευτερόλεπτα αλλά δεν τρέχει κι αμέσως. Αν ανοίξω firefox όταν έχω μόλις ανοίξει το λαπτοπ, κάνει αρκετά δευτερόλεπτα να ανοίξει.

@Amadeus7: Υπάρχει αυτός ο οδηγός για το πως εγκαθιστάς το ubuntu στο aspire one:

https://help.ubuntu.com/community/AspireOne

(με το 8.10 ίσως δεν χρειάζεται τόσο κόπο)

Ο Firefox είναι αρκετά βαρύς για το Eee PC 900.

Χρησιμοποιώ τον Chrome και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Firefox είναι αρκετά βαρύς για το Eee PC 900.

Χρησιμοποιώ τον Chrome και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Για να είμαι ειλικρινής δεν τον έχω τσεκάρει ποτέ τον chrome. Θα τον δοκιμασω, thank you :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ACER ASPIRE OΝE ΜΕ LINPUS LINUX ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΚΕΦΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ UBUNTU Η WINDOWS.ΠΡΟΤΙΜΩ WINDOWS ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΑ LINPUS ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ WINDOWS EΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ACER ASPIRE OΝE ΜΕ LINPUS LINUX ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΚΕΦΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ UBUNTU Η WINDOWS.ΠΡΟΤΙΜΩ WINDOWS ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΩΞΩ ΤΑ LINPUS ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ WINDOWS EΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Με εξωτερικο cd rom.

Εγω ειχα ενα ανταπτορα usb σε ide και ενωσα το cd του υπολογιστη επανω...

Windows βαλε. Απλα ελαφρωσε τα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.