Jump to content



Με συμφέρει o e8400;


Mvp

Recommended Posts

Καλησπέρα

Είμαι σε φάση αγοράς επεξεργαστή αλλά οι τιμές πήραν την ανηφόρα και το άργησα λίγο. Έφτασε όμως η ώρα. Θα πάρω κάποιον από τη σειρά Ε8xxx.

Η mobo που έχω πάρει είναι η Maximus Extreme και μνήμες DDR3 Cellshock 14400 (1800MHz).

Αν κατάλαβα καλά, για να τρέξω τη μνήμη στα 1800 που είναι το default της με divider 1:2 (το μέγιστο που μου δίνει η maximus) πρέπει να βάλω το fsb στα 450ΜHz. Αν πάρω τον 8500 τότε θα έχω 9.5 x 450 = 4275MHz. Επειδή όμως η ψύξη θα είναι με αέρα δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα τον έχω σταθερό 24/7 σε αυτή τη συχνότητα και τότε θα αναγκαστώ να ρίξω το multi στο 9. Τότε όμως θα έχω έναν 8400! Μήπως λοιπόν συμφέρει να πάρω έναν 8400 να έχω εξαρχής 9 x 450 = 4050ΜHz και να τον ανεβάσω όσο πάει υπερχρονίζοντας τις μνήμες (που λογικά πάνε λίγο παραπάνω);

Κοινώς, με συμφέρει ο e8400 ή θα κερδίσω τπτ αν πάρω τον e8500;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι καλύτερη επιλογή ο 8400 και άμα τον πάρεις και tray πάρε μια καλή ψύκτρα και είσαι κομπλέ......Γιατί να δώσεις παραπάνω 30Ε χώρις να δεις ουσιαστικές διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι καλύτερη επιλογή ο 8400 και άμα τον πάρεις και tray πάρε μια καλή ψύκτρα και είσαι κομπλέ......Γιατί να δώσεις παραπάνω 30Ε χώρις να δεις ουσιαστικές διαφορές;

:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.