Jump to content



Τρoφοδοτικό 1000watt+


sphinxgr

Recommended Posts

Μετά το αναπάντεχο τέλος του Tagan 480 πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό.

dsc00783qw9.jpg

w1632.png

και δεν ξέρω αν και στην επόμενη η ζημιά είναι προφανής ή έτσι ήταν απο κατασκευης του

dsc00785xb9.th.jpg

Θέλω σίγουρα κάτι περισσότερο δυνατό και για να μην μου ξανασυμβεί το ίδιο λέω να πάω στα 1000watt+.

Ti έχετε να προτείνετε? Σαν μάρκες αρχικά και σαν συγκεκριμένα μοντέλα αν έχετε στο μυαλό σας στην συνέχεια.

Εγώ σκέφτηκα το TAGAN TG1300-U6 1300W TURBOJET PLUS SERIES (150€) αλλά εξαιτίας των προβλημάτων που έχουν ακουστεί στα παλιότερα tagan δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευθώ και τα καινούργια...

Τι λέτε λοιπόν???

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ενα enermax 625w εισαι καλυμενος...πιστευω :daisy:

Και εαν θες Modular πας σε αυτο

Υπαρχει βεβαια και το Coolermaster M700 που ειναι Modular

Πανω απο 400watt δεν προκειται να καιει το συστημα σου παντος....

Εαν μας ελεγες παντος εχω SLi με 2*GTX 280 τοτε παρε 1000+

Link to comment
Share on other sites

αρχηγε μου για να παρεις καλο τροφοδοτικο στα 1000 βαττ θελεις πολυ χρημα..το συστημα σου πανω απο 550 δεν μπορει να φτασει(δεν μας ειπες καρτα γραφικων)..εστω ενα καλο 650αρι παρε...κατι σε ενερμαξ 625 με γυρω 80-90 ευρωπουλινια θα ηταν τζετ...και δεν ειναι απαραιτητο οτι το tagan εσκασε απο ζορια...και τα υλικα των τροφοδοτικων εχουν ενα οριο ζωης...η μπορει να υπερθερμανθηκε...η ναταν εξαρχης ελαττωματικο εξαρτημα...1000 βαττ τροφοδοτικο παντως ειναι πεταμενα λεφτα κατα την ταπεινη μου γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απο εκτενείς αναζητήσεις στο νετ τα Tagan ήταν προβληματικά (τα μοντέλα 430-480watt περίπου που κυκλοφορούσαν το 95 περίπου) και έχουν καεί άπειρα με τον ίδιο τρόπο. (φυσικά πολλά την έχουν γλιτώσει και λειτουργούν ακόμα)

Απο κεί και περα υπάρχουν πολλά αξιόλογα corsair και enermax στα 650-750 watt και μάλλον εκεί θα κατευθυνθώ αφού θα μειώσω τους δίσκους μου. Άν έχετε να προτείνετε οτιδήποτε θα το εκτιμούσα.

(η μέγιστη ισχύς θεωρητικά δεν ξεπερνά τα 450watt - και πολλά λέω, απλά για να υπάρχει το λέω.) Ένα άριστο σχετικό site που μου πρότειναν για σχετικό τέστ είναι και αυτό

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιρνεις αυτο και εισαι ΥΠΕΡκαλυμενος ακομα και για μελλοντικη αναβαθμιση:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700770

και αμα το θες σε modular λιγο πιο ακριβο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700768

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτα της enermax (pro82 kυριως μιας και ειναι σε νορμαλ τιμη)

δες και τα coolermaster Μ700 και ultimate 700.

To δευτερο ειναι στην ασημενια κατηγορια 80plus (παιζει στα 87-88% efficiency).

Tο πρωτο ατυχησε μιας και στο 100% δεν επιασε πανω απο 82% ωστε να μπει εστω στη χαλκινη .Ειχε 81.83% ...αλλα στο 20% και 50% του μεγιστου φορτιου του ειχε 86αρια.

Μ700<-80plus.org

ultimate 700<-80plus.org

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν που έχω καταλήξει...

Corsair TX750W link #2 στα 100 ευρώ

Corsair HX620W στα 100 ευρώ

και τέλος Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W στα 93 ευρώ

(όπου έχω την εντύπωση πως κατασκευαστικά είναι ακριβώς ίδιο με το MOD82 εκτός βέβαια απο την δυνατότητα προσαρμογής των καλωδίων που δεν με ενδιαφέρει καθόλου)

Ανάμεσα σε αυτά τα τρία όμως ποιό:???? (στο καθένα υπάρχει σύνδεση με αναλυτικό τεστ)

Σκεφτόμουν εναλλακτικά αν άξιζε ENERMAX LIBERTY 620W vs ENERMAX EMD625AWT MODU82+ 625W με ίδια τιμή και αν έχουν κάποιες διαφορές? (115€)

Τέλος παρατήρησα πως στα enermax το πλαίσιο δίνει 3 χρόνια εγγύηση ενώ το e-shop σε κάποια ένα και σε άλλα τρία

Τι λέτε???:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Enermax PSU EPR625AWT PRO82 + 625W και παρεμπιπτόντως χθες προέβησαν και σε αύξηση τιμής του Corsair 620W CMPSU-620HXEU κατά 26% καθιστώντας το μάλλον ασύμφορο σε σχέση με τον ανταγωνισμό... (πλέον στα 126€)

Τώρα το μόνο που μένει να βρω χρόνο να το τοποθετήσω και να δω αν το tagan μου έχει κάψει τίποτα άλλο εκτός από τον εαυτό του!!!

Η ποιότητα του όπως μπορείτε να δείτε είναι εμφανώς καλύτερη κατασκευαστικά από την μουφα το tagan 480 που μου είχε δημιουργήσει το πρόβλημα (έτος κατασκευής 2005)

http://www.silentpcreview.com/article806-page3.html

και αυτό απο review του παραπάνω site

Considering that we are the choice review site for brands catering to the quiet PC market, it's likely that the Modu82+ is, in fact, the quietest fan-cooled PSU in the world today.

The near-inaudible acoustics of this Enermax do not come at the expense of other performance aspects. On the contrary, the efficiency is as high as any PSU we've tested, probably higher; voltage regulation is very tight; the ripple noise is low; and cooling is certainly good enough (in any real use, rather than prolonged, constant full power output lab test — utterly unlikely in real use). By any standard, the Modu82+ 625 is an excellent power supply.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.