Jump to content


Η 10.1.1.6 (LAN) να βλεπεται απο εξω


theodoros2008

Recommended Posts

Γεια σας.

Θελω τα φωτα σας σε ενα θεμα.Εχω 1 switch ενα ADSL Modem και 2 PC.

Η συνδεση ειναι η εξης:

Switch

/\

PC1 MODEM

\

PC2

Το PC1 παιρνει την IP 10.1.1.6 στο οποιο εχω ενα apache setaρισμενο.Πως θα γίνει να μπορει να φαινεται στο ιντερνετ πχ οταν παταω την κανονική μου ΙP (84.xxx.xxx.xxx) να πηγαίνει στον apache και οχι στην setup σελίδα του Modem? Μεσω port forwarding ?

Να σημειώσω οτι το PC1 βλέπει ιντερνετ(κανονικα) αλλα δεν βλεπεται.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πόρτα τρέχεις τον apache? Αν τον τρέχεις στην 80 θα έπρεπε να σου ανοίγει ο apache (αν φυσικά εχεις κάνει port forward την πόρτα αυτή).

Αν πάλι τρέχει σε άλλη πόρτα, τότε θα πρέπει να πληκτρολογείς ως εξής στον browser σου:

http://84.xxx.xxx.xxx:ffff όπου ffff το port number (φυσικά το P.F. πάντα παίζει)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οχι.Aν δεν απενεργοποιησεις το web interface του router(που βασικα για ποιο λογο να το εχεις ενεργοποιημενο να μπορει καποιος να μπει απο ιντερνετ στο ρουτερ???) απο το internet τοτε ο μονος τροπος ειναι να τρεχεις τον apache σε αλλη πορτα εκτος απο 80.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν για να μην νομιζετε οτι ποσταρο και δεν απαντω,απλα μου πηρε μερες.

Ειμαι στην Wind και την σελίδα του ρουτερ την βλεπω και μεσω 10.1.1.χ αλλα και μεσω αληθινου ΙP 84.χχχ.χχχ.χχχ:80 αρα το πορτ δεν ειναι κλειστο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Το μηχανημα φαινεται απο εξω.Φαινεται μεσα απο LAN (10.1.1.x) αλλα απο την εξωτερική IP μεσω του αλλου μου υπολογιστη δεν φαινεται.Εχει να κανει με το NAT loopback,πραγμα το οποιο δεν κατεχω.Στο σταδιο αυτο μου αρκει που δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.