Jump to content



P5E64WS EVO Mοbο που καταπινει ΑΤΙ καρτες??


NIKOSE

Recommended Posts

Εχω την παραπανω mobo, και τελειως ξαφνικα, αποφασισε οτι δεν της αρεσουν οι ΑΤΙ καρτες γραφικων!!!

Με το πρωτο boot μου εχει καψει ουτε μια, ουτε δυο, αλλα τρεις καρτες γραφικων 4870χ2, και μια 2400pro!!!!

Aπλα με το που θα μπει πανω η καρτα, προσπαθει να εκκινησει το bios, μετα κανει ενα restart, και βουαλα....

μολις εκαψε μια ακομα καρτα γραφικων...( 1 long beep-3short beeps)

Μια 6600, μια 6600gt, μια 7800gtx, και μια 9800gtx+ παιζουν κανονικα!!!!!

Εχει ακουσει κανεις τιποτα γι αυτο το κουλο???

Τα παιδια στο RMA του multirama, εχουν βαρεθει να με βλεπουν λεμε!!!!!

WTF???

Specs

Mobo ASUS P5E64WS EVO Bios 506

PSU PCPower&Co 1200W

Memory 2X1GB Cellshock pc14400 blue heatspreaders με GTR

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο slot δοκίμασες?

Nαι...

Μιλαμε οτι τις μπλοκαρει τελειως.

Να φανταστεις εβαλα πανω μια 6600, αποκατω την 4870χ2, και μπηκα με δισκετα DOS και ετρεξα το Atiflash.

Συγκεκριμενα, βαζοντας την παραθεση -i δειχνει τα στοιχεια της ΑΤΙ καρτας που εχει κουμπωσει στην μητρικη.

Ε.....μου γραφει....NO ADAPTER FOUND!!!!!!

Τις καταπινει τελειως λεμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που όπως λες με NVIDIA κάρτα όλα πάνε ρολόι, δεν ρίχνεις και μια ματιά στο site/forum της ASUS σχετικά με την mobo σου? Ολο και κάτι μπορεί να βγεί... πάντως πολύ κουλό εδώ που τα λέμε...

http://vip.asus.com/forum/topic.aspx?board_id=1&model=P5E64%20WS%20EVOLUTION&SLanguage=en-us

Link to comment
Share on other sites

εχει ξανασυμβει αυτο με την συγκεκριμενη μητρικη

δεν βρεθηκε αλλα λυση πλην της αντικαταστασης ειτε της καρτας ειτε της μητρικης με αλλο μοντελο

δοκιμες εγιναν με αλλα slots

voltages

pci-e frequencies

τραφοδοτικα

μνημες

σχεδον τα παντα...

απο ενα σημειο και μετα απλα δεν αξιζει το ψαξιμο

αλλαζεις (κατι) και ησυχαζεις

ειναι απο αυτες τις καταστασεις που οδηγουν τεχνικους και καταναλωτες σε παραληρημα παντως

μη σου τυχει

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος φιλος με τα αξιοπρεπη αγγλικα του, να αναφερει το θεμα στο φορα της ASUS?

http://vip.asus.com/forum/topic.aspx?board_id=1&model=P5E64%20WS%20EVOLUTION&SLanguage=en-us

Τα δικα μου αγγλικα, δεν θα βοηθησουν και τοσο πολυ αυτους που θα το διαβασουν.

Αντε μπας και βρεθει καμια λυση ρε παιδες!!!!!!

Τhanks in advance!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.