Jump to content



Toshiba L300D-10B vS HP 550


deninho

Recommended Posts

Οι διαγωνιζόμενοι: ΤοΣύμπαν κι από την άλλη το hp 550. Και τα δύο κανονικά Notebooks (κι ουχί netbooks), με διπύρηνους επεξεργαστές και τα ρέστα

Ο λόγος: Το λαπτοπ το θέλω για τις εργασίες στη σχολή, για internet, κανένα παιχνίδι τύπου mahjong titans, ή βαριά κανένα fm, για πρόχειρη επεξεργασία φωτογραφιών (μετατροπή από raw σε Jpeg με κάποιο πρόγραμμα στυλ capture one, dxo optics) - για αυτό έψαχνα και με διπύρηνο. Επίσης απαραίτητο να είναι κάτω από τα 3kg, και σε μέγεθος μάξιμουμ 15.4" (για να μπαίνει στην τσάντα)

Το ερώτημα: Έχει κανείς άποψη για κάποιο από τα δύο παραπάνω laptop? Ποιο να προτιμήσω (αν πάρω το hp θα του βάλω κι άλλο 1gb ram)? Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά (δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ από αυτό το budget)

Link to comment
Share on other sites

Στα Toshiba (έχω ένα Satellite300-15B) αυτό που δεν μου άρεσε είναι

α) το glossy panel που αντανακλά έντονα και σε εξωτερικό χώρο σε αναγκάζει να ανεβάσεις φωτεινότητα οθόνης (με αποτέλεσμα να σκίζεις την μπαταρία γρήγορα)

β) το άθλιο panel (ίσως φταίει το ότι έχω καλομάθει με το monitor του desktop PC που είναι εξαιρετικό). Το άθλιο panel λοιπόν παρουσιάζει μεγάλη αλλαγή στην κατακόρυφη γωνία θέασης και έχει πολύ στενή ιδανική γωνία θέασης. Παραβλέπω ένα δευτερεύον ζήτημα ανομοιόμορφου οπισθοφωτισμού στο κάτω μέρος του panel.

Δε λέω ότι τα HP είναι καλύτερα - δεν ξέρω κάν πώς είναι και τι έχουν. Υποθέτω ότι ένας λόγος που τα laptops είναι πλέον τόσο φθηνά είναι οι άθλιες οθόνες με τις οποίες τα εφοδιάζουν και τις οποίες κάνουν glossy για να βελτιώσουν λίγο την άθλια εικόνα που διαφορετικά θα έβγαζαν.

Αν το laptop ήταν ο μοναδικός μου H/Y και έτρωγα τη μέρα μου με αυτό, τότε θα έψαχνα οπωσδήποτε για ματ panel που να μην είναι TN (τι TN... τέτοια αθλιότητα ούτε στα TN προ 7ετίας), πληρώνοντας ενοείται κάτι παραπάνω.

Η ποιότητα κατασκευής στο Toshiba είναι όντως πάρα πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μάτια έχεις, αλλά σε βρίσκω κάπως υπερβολικό σχετικά με τις "αθλιότητες" των οθονών :)

Laptops είναι, όχι Apple Cinema :p

Επίσης θα σου πρότεινα Toshiba με τη σειρά μου.

Link to comment
Share on other sites

To Toshiba και απο μένα... το glossy μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα όντως, αν είσαι συνεχώς εν κινήσει, αλλά σε τέτοια περίπτωση δεν κοιτάς καν τις 15,4 inches.

Μην ξεχάσεις μόνο να ενεργοποιήσεις την εγγύηση online.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε σεις, είπα ότι ΕΧΩ Toshiba και είμαι γενικά ευχαριστημένος. Απλά οι οθόνες στα φορητά (π.χ. είδα και κάτι turbo και κάτι acer) είναι ΓΤΠ αν θες το laptop ως desktop replacement. Δε με χάλασε που δεν πλήρωσα 2Κ για led monitor ala Mac.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το Toshiba σκεφτόμουν, αλλά είδα και το HP σε αυτά τα λεφτά, οπότε μπήκα στο δίλημμα.

@perp: τι εννοείς όταν λες θα με ενοχλεί η οθόνη αν είμαι συνεχώς εν κινήσει; Γιατί το λαπτοπ το θέλω να το βάζω στη τσάντα όταν θα πηγαίνω σχολή, ή να το παίρνω μαζί μου όταν πάω κάποιο ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το Toshiba σκεφτόμουν, αλλά είδα και το HP σε αυτά τα λεφτά, οπότε μπήκα στο δίλημμα.

@perp: τι εννοείς όταν λες θα με ενοχλεί η οθόνη αν είμαι συνεχώς εν κινήσει; Γιατί το λαπτοπ το θέλω να το βάζω στη τσάντα όταν θα πηγαίνω σχολή, ή να το παίρνω μαζί μου όταν πάω κάποιο ταξίδι.

Εννοώ οτι μόνο αν ήσουν businessman και ήσουνα με το laptop μεσα σε ταξί, αυτοκίνητο, αεροπλάνο, airport lounges, cafes, μαγαζιά πελατών κτλ θα σε ενοχλουσε το glossy...

Για την χρήση που αναφέρεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πέρασα από το πλαίσιο για να το δω, αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμο (το λέει και στο site, αλλά δεν το πρόσεξα :p).Παραλαβή γίνεται στις 28 το μήνα, οπότε 29/11 ή 1/12 παραλαμβάνω κι εγώ (εκτός αν στο μεταξύ βρω κάτι άλλο καλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω, δε μετάνιωσα για το Toshiba που πήρα.

Στα λεφτά που έδωσα ήταν η καλύτερη επιλογή και επιπλεόν είχε και τα specs που ήθελα. Απλά αν συγκρίνω την οθόνη με τη Dell που έχω στο desktop δεν πιάνει μία (όπως περιμένει κανείς αν συγκρίνει φτηνό ΤΝ panel με SIPS panel.

BTW, ξέρει κανείς γιατί χάνει το laptop μου την ημερομηνία? Η μπαταρία της μητρικής δεν υποτείθεται ότι είναι επαναφορτιζόμενη? (μου το έχει κάνει 6-7 φορές)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λεπόν... Πέρασα σήμερα από το πλαίσιο, γιατί πριν 15 μέρες μου είχαν πει ότι σήμερα θα το είχαν παραλάβει, για να δω το Τοσίμπα, αλλά δεν ήταν εκεί. Το παιδί που ήταν στο τμήμα με τα λάπτοπ μου πρότεινε στα ίδια, περίπου, λεφτά ένα Turbo-X

Γενικά, η άποψή σας για τα turbo-x ποια είναι; Θα άξιζε να δώσω +64€ για το συγκεκριμένο, ή να πάω στα σίγουρα στο Τοσίμπα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και καθώς περνάνε οι μέρες οι εναλλακτικές είναι διαφορετικές. Μέσα σε 6 μέρες (από την ημέρα που θα παραλαμβάνανε) το Toshiba εξαφανίστκε από το site του πλαίσιο.Όμως, στο you.gr έχει ένα lenovo @399€. Γενικά, μου φαίνεται αρκετά καλή τιμή. Ερώτησις: υπάρχει δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης; Γιατί με την τύχη μου, στις 366 μέρες είναι σίγουρο ότι θα παρουσιαστεί πρόβλημα :p

Link to comment
Share on other sites

και καθώς περνάνε οι μέρες οι εναλλακτικές είναι διαφορετικές. Μέσα σε 6 μέρες (από την ημέρα που θα παραλαμβάνανε) το Toshiba εξαφανίστκε από το site του πλαίσιο.Όμως, στο you.gr έχει ένα lenovo @399€. Γενικά, μου φαίνεται αρκετά καλή τιμή. Ερώτησις: υπάρχει δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης; Γιατί με την τύχη μου, στις 366 μέρες είναι σίγουρο ότι θα παρουσιαστεί πρόβλημα :p

και μενα μου φαινεται πολυ καλη λυση το συγκεκριμενο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.