Jump to content



Τροφοδοτικό για κάρτα


twingo

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω τα φώτα σας σε κάτι που με απασχολή.

Άν αγόραζα μία κάρτα γραφικών 4870 θα την "σήκωνε" το τροφοδοτικό που έχω; (Enermax Liberty 500)

Υ.Γ. το υποόλοιπο συστημάμου αποτελείτε από:

Επεξεργαστή 5600+ (65W)

Μητρική Asus M3A78 T

Δίσκοι 2χ320Gb (raid 0):hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τα παιχνίδια που παίζω είναι σε ανάλυση 1280Χ1024 μεταηύ των δύο καρών ποιά προτείνετε

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1165496&catalog=20&category=69977735&page=5

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512686

Νομίζω οτι με 512 ΜΒ μνήμης είναι μια χαρά για αυτήν την ανάλυση, άν και διάβασα οτι είναι λίγο καλύτερες αυτές με το 1GB μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

ENNOEITE την golden sample.... εχει διαλεγμενα chips.

Να πώ την αλήθεια επειδή έχω διαβάσει ότι και οι δύο έχουν ένα πάρα πολύ καλό σύστημα ψύξης, κλείνω περισότερο προς την Gainward εξαιτίας αυτού.

Βέβαια το μονάδικό κόλλημα, είναι το θέμα που ακούγεται για τις εγγύησεις με το E-Shop :hm:

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς αν θέλεις την ηρεμία σου μην πάρεισ σε καμία περίπτωση κάρτα από το eshop!!! άθλιο service! κατα δεύτερον στην ανάλυση που παίζεις πάρε τη φτηνότερη 4850 και νομίζω είσαι καλυμένος!

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς αν θέλεις την ηρεμία σου μην πάρεισ σε καμία περίπτωση κάρτα από το eshop!!! άθλιο service! κατα δεύτερον στην ανάλυση που παίζεις πάρε τη φτηνότερη 4850 και νομίζω είσαι καλυμένος!

Η κάρτα που έχω αυτή την στιγμή είναι μία 7900gt την είχα αγοράσει π΄ριν από 2,5 χρ'ονια και μέχρι στιγμής παίζει τα παιχνίδια "καλά". Με αυτό το σκεπτικό θεωρώ πως η 4870 είναι μία κάρτα για επίσης 2,5 χρόνια (και με φτηνότερο κόστος κτίσης σε σχέση με την τότε 7900 gt 330€). Η 4850 είναι όντως τίμια λύση.

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι ότι με τα 130 ευρώ που βρίσκεισ μια 4850 και καλύπτεσαι και με τα 120 που περισεύουν σε 1-1,5 χρόνο μπορείσ να πάρεισ την 5850 ή 6850 η οποία θα είανι πολύ ανώτερη από την 4870... αφού παίζεις 1280x1024 μάλλον η 4870 προς το παρόν σου είναι υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Και είναι καλή επιλογή man, η 4870 είναι overkill για την περίπτωσή σου...:fun:

Μόλις πήρα και εγώ αυτή για δώρο στο αδέρφι. Αύριο του τι δίνω που έχει γενέθλια, και θα αναφέρω για θερμοκρασίες-θόρυβο-επιδόσεις κτλ κτλ.

Πράγματι, το plaisio έχει καλύτερο service, αλλά δεν έχω σκοπό να αγοράσω χαλασμένη κάρτα. Άσε που έχω και μαζεμένα με το πλαίσιο τελευταία, και τον τρόπο που συμπεριφέρεται σε παραγγελίες που βγάζουν out of stock. Τώρα, αν μου τύχει χαλασμένο κομμάτι (not so easy), το συζητάμε...^^

Link to comment
Share on other sites

Και είναι καλή επιλογή man, η 4870 είναι overkill για την περίπτωσή σου...:fun:

Μόλις πήρα και εγώ αυτή για δώρο στο αδέρφι. Αύριο του τι δίνω που έχει γενέθλια, και θα αναφέρω για θερμοκρασίες-θόρυβο-επιδόσεις κτλ κτλ.

Πράγματι, το plaisio έχει καλύτερο service, αλλά δεν έχω σκοπό να αγοράσω χαλασμένη κάρτα. Άσε που έχω και μαζεμένα με το πλαίσιο τελευταία, και τον τρόπο που συμπεριφέρεται σε παραγγελίες που βγάζουν out of stock. Τώρα, αν μου τύχει χαλασμένο κομμάτι (not so easy), το συζητάμε...^^

indeed overkill.

ρε Γιωργο δεν με θελετε στην οικογενεια σας?:baby:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρώ ποιά είναι αυτή με το "καλύτερο" και ποιό αθόρυβο σύστημα ψύξης.

Είχα δεί στο παρελθόν για την golden sample της Gainward σαν καλή σε ψύξη αλλά

δέν μπορώ να βρώ κατάστημα να την διαθέτει:wall:.

Έχει κανείς υπόψιν του που μπορώ να την βρώ ή κάποια άλλη μάρκα;

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησα πριν μια ωρίτσα την gainward. Ωραία πράματα. Σχετικά αθόρυβο το φουρφούρι της, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΨΥΞΗ (idle 26 βαθμούς έχω, στην αρχή νόμιζα πως έχει χαλασμένο σένσορα η κάρτα -- οπότε το έριξα στο χούφτωμα, πράγματι τόσο είναι), ανέβηκε από CCC (2 μπάρες κουνάς) 700/1050 με το boot (για να δούμε τι γίνεται) και θα πιάσω σιγά σιγά να την στρώνω....

Άντε, του έφεξε του αδελφού...XD

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.