Jump to content


Την ευλογια σας τεκνα μου...


amartolos

Recommended Posts

παιδια θελω την συνταγη για μια καλη παιχνιδομηχανη, εχω να ασχοληθω με το αντικειμενο(hardware) απο την εποχη που στην κορυφη των επιδοσεων ηταν ο p4 3.06 HT...διαβασα καποια reviews στο νετ αλλα δεν εβγαλα ακρη ...

του υπολογιστη τον θελω αποκλειστικα για παιχνιδια δεν με ενδιαφερει ουτε overclocking ουτε benchamrks

εχω οθονη , πληκτρολογιο-ποντικι-καρτα ηχου-ηχεια αρα ψαχνω για

1)τροφοδοτικο

2)επεξεργαστη

3)vga

4)μνημες

5)δισκο

6)ξεχασα τιποτα??(edit)την mobo

για case θα το κοιταξω τελευταιο

το badget ειναι 1000 ευρω,(και πιο κατω αν γινεται), επισης σημαντικο για μενα ειναι α αποφυγω τις υπερβολες πχ δεν θα δωσω με τιποτα 700ευρω για μια καρτα γραφικων ωστε να εχω 5 fps παραπανω απο καποια που στοιχιζει 400 ευρω...

1)δεν το κρυβω οτι η προτιμηση μου στο θεμα επεξεργαστη ακουει στο ονομα intel αντι amd και για vga nvidia...

ελπιζω να μην σας κουρασα , οποιος δεν βαριεται ας μου δωσει μια λιστα 1-2-3-4 με το σχετικο hardware,

γιατι εχουνε βγει/θα βγουνε μερικα ωραια παιχνιδακια(far cry 2 , crysis, tomb raider underworld , cod modern war κτλ )που με το υπαρχον συστημα δεν τα βλεπω ουτε με το κυαλι....:o

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
βγαλε εσυ την συνθεση αυτη σημερα με 1200€ και θα σου πω και μπραβο.

ok μη του τα χώνεις με τη μια ανθρώπου.....αφού σου λέει έλειπε τόσο καιρό! και γω σε μια παρόμοια φάση ήμουν και από τέλη Αυγούστου έχω λιώσει στή 'μελέτη' για οοοοοοό τι είχα χάσει τόσο καιρό!!

Πάντως όντως το pc μετράει πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

νο προβλεμ......εγω μια πρόταση έκανα καθώς δεν είναι και η καλύτερη περίοδος για μεγάλες επενδύσεις (άνω των 200ευρώ) σε αγορές computer parts

εάν πάμε τότε σε καινούρια προτείνω

Ε8200

2Χ2 gb ram @ 1000mhz

Asus p45 p5q (& deluxe)

1Χ velociraptor

τροφοδτικο τα κλασσικα corsair/hiper-m/hipro-tech στα 750watt

4870 1gb

και απο κουτακι κοιτα το νεο coolermaster haf μαζι με μια καλη αεροψυκτρα xigmatek thermarlight true 120 style.

Link to comment
Share on other sites

βγαλε εσυ την συνθεση αυτη σημερα με 1200€ και θα σου πω και μπραβο.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι να παω να δωσω 1200 ευρω σε 10 πραγματακια μεταχειρισμενα οταν οπως ειπα χρειαζομαι μονο τα 5 .......καλη η καρτα γραφικων??αν βαλω αυτην με τα 512 ραμ που εχει ο φιλος στην αγγελια -200 ευρω απο το συστημα μου...

znl70px7j08v32pesobp_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι καλυμμένος τι σε πειράζει? Εγγύηση έχουν full οπότε είσαι οκ...

Πάρε και μια σύνθεση στα ~900

P.S. Αν θες βάλε 4870 αντί της 4850 και θα πας στα ~1000

νο προβλεμ......εγω μια πρόταση έκανα καθώς δεν είναι και η καλύτερη περίοδος για μεγάλες επενδύσεις (άνω των 200ευρώ) σε αγορές computer parts

εάν πάμε τότε σε καινούρια προτείνω

Ε8200

2Χ2 gb ram @ 1000mhz

Asus p45 p5q (& deluxe)

1Χ velociraptor

τροφοδτικο τα κλασσικα corsair/hiper-m/hipro-tech στα 750watt

4870 1gb

και απο κουτακι κοιτα το νεο coolermaster haf μαζι με μια καλη αεροψυκτρα xigmatek thermarlight true 120 style.

ευχαριστω παιδια νομιζω οτι μπηκα στο κλιμα...που να κινηθω

Link to comment
Share on other sites

Άλλο 4870Χ2 και άλλο 4850...

Αφου είσαι σε 1280, τότε πάρε ή 4850 ή 4870...

P.S. Ψήκτρα CPU δεν έχεις βάλει...

οταν λες αλλο εννοεις τεραστιες διαφορες??

ειχα μεινει στην εποχη που ο επεξεργαστης ειχε και ψυκτρα μαζι.....εχω χασει επισοδια τελικα...:cry:

Link to comment
Share on other sites

η 4870Χ2 (δηλαδή διπύρηνη) είναι υπερβολή για την ανάλυση που θα παίζεις.με την 4850 θα εισαι καλυμμένος για 1-1μιση χρόνο.με την 4870 ίσως και για λίγο περισσότερο.

οι επεξεργαστές πλέον έρχονται και χωρίς ψύκτρα σε χάρτινο μικρό κουτάκι μεγέθους πακέτου τσιγάρων με 2 χρόνια εγγύηση και όχι όπως παλιότερα που ερχόντουσαν μόνο σε retail συσκευασία παρέα με το stock intel cooler και 3 χρόνια εγγύηση.

οι διαφορές επηρεάζουν την τιμή προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Η 4870Χ2 είναι αυτό που λέει και το όνομά της...2 κάρτες 4870 με 1gb η κάθε μία, σε μία πλακέτα (αρκετά μεγάλη, μεγάλη κατανάλωση και θερμοκρασία).

Πάνε στην 4850 και όταν πάψει να σου παίζει τα πάντα (σε κάνα 1,5 χρόνο) πάρε την τότε αντίστοιχη κάρτα (~€150).

CPU, αν σε νοιάζει τόσο πολύ η εγγύηση πάρε box, αλλά δύσκολα πεθαίνει ένα CPU...ότι είναι να το κάνει θα στο βγάλει νωρίς...

Εγώ θα πήγαινα σε tray και θα έπαιρνα ότι ψήκτρα θέλω...

Link to comment
Share on other sites

οι μνημες στα 115 ευρωπουλα ειναι λιγακι οβερκιλλ νομιζω...με 55 ευρω παιρνεις αυτες http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1175815&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+2GB&category=69977727&catalog=20 η με 59 αυτες http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1175815&HYMNIMIMEGETHOS=2+x+2GB&category=69977727&catalog=20 και με ανεπαισθητη διαφορα ταχυτητας για καποιον που δεν κλοκαρει εχεις γλιτωσει ενα 50ρικο...

Link to comment
Share on other sites

η 4870Χ2 (δηλαδή διπύρηνη) είναι υπερβολή για την ανάλυση που θα παίζεις.με την 4850 θα εισαι καλυμμένος για 1-1μιση χρόνο.με την 4870 ίσως και για λίγο περισσότερο.

οι επεξεργαστές πλέον έρχονται και χωρίς ψύκτρα σε χάρτινο μικρό κουτάκι μεγέθους πακέτου τσιγάρων με 2 χρόνια εγγύηση και όχι όπως παλιότερα που ερχόντουσαν μόνο σε retail συσκευασία παρέα με το stock intel cooler και 3 χρόνια εγγύηση.

οι διαφορές επηρεάζουν την τιμή προς τα κάτω.

1)αν η 4870 τα βρει σκουρα σε 2 χρονια κατεβαζω λιγο την αναλυση και τις λεπτομερειες , δεν εχω τρελες απαιτησεις για γραφικα απλα δεν θελω το παιχνιδι να κανει σπασιματα...

2)η retail ειναι η σημερινη συσκευασια box??-δεν πιστευω να γελαει κανενας?? με αυτα που ρωταω??

anyway ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν αυριο θα ψαξω με την ησυχια μου στις σελιδες του πλαισιου και θα ανεβασω ενα configuration ,πανω σε αυτα που μου ειπατε, για να παρω εγκριση παραγγελιας....:crazy_pilot::clap::sarcastic: ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.