Jump to content



Ποτε κανει αποσβεση ενα high efficiency τροφοδοτικο?


Tsakonas

Recommended Posts

http://www.anandtech.com/casecoolingpsus/showdoc.aspx?i=3458&p=5 ...εδω το anandtech καταληγει σε πολυ χρησιμα συμπερασματα...(με τιμες γερμανιας και αμερικης στο ρευμα)...Με λιγα λογια,μεχρι 30 -40 ευρω εξτρα αξιζει να τα δωσεις για τροφοδοτικο υψηλης αποδοσης...Απο οσα ειδα με τα ματακια μου παντως ,ακομη και μικρα νουμερα στο efficiency κανουν μεγαλη διαφορα στην καταναλωση..ειχα ενα HEC 480W (γυρω 75-78% efficiency αλλα και 2ετιας κιολας)και μιας και ζοριζοταν με το συστημα μου το αλλαξα με ενα chieftec 750W 80(οριακα κατω απο 85% τοχουν βγαλει).Με το Hec ,οταν επαιζα παιχνιδι (SLI ενεργοποιειται) αναβαν μονιμως τα 4 λαμπακια του Mustek 1000va και σπανιως και το 5ο λαμπακι(αρα καταναλωση απο ~480watt,βγαλε την οθονη πουχει γυρω στα 60)..με το chieftec τωρα,παρολο που η καταναλωση dc πρεπει ναχει ανεβει λιγακι (εβαλα λιγο πιο "ζορικες" μνημες ,ανεβασμενο Vcore,+500Mhz στον επεξεργαστη,πιο ενεργοβορα μητρικη κλπ,1-2 εξτρα ανεμιστηρες),το 4ο λαμπακι,μεσα στο crysis πολυ σπανια αναβει (δηλ παιζει γυρω στα 360-380 watt η ac καταναλωση μου).....
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η διαφορα στην τσεπη σου. Ενα PSU με μεγαλυτερο efficiency ζεστενετε λιγοτερο οποτε και κανει λιγοτερο θορυβο. Και φυσικα στην τελικη σπαταλας λιγοτερη ενεργεια οποτε κατι κανεις και εσυ για το περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, συνήθως τα τροφοδοτικά που έχουν μεγαλύτερο efficiency το έχουν λόγω ποιοτικότερων εξαρτημάτων και ποιότητας κατασκευής. Τα τροφοδοτικά λόγω τεχνολογίας αποτελούν ανελαστικά στον χρόνο προϊόντα, τα οποία και χρησιμοποιούνται σε πολλές μελλοντικές αναβαθμίσεις. Την στιγμή που αγοράζεις, πάρε ένα καλό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Καλό δεν σημαίνει αναγκαστικά πανάκριβο btw, thats a misconception.

Link to comment
Share on other sites

Ριξτε και μια ματιά εδώ: http://www.80plus.org/

Στο section με τα τροφοδοτικά, μπορείτε να κλικάρετε σε οποιοδήποτε μοντέλο εχει περάσει την πιστοποίηση, και να δείτε το πλήρες pdf με την απόδοση του... ;)

Link to comment
Share on other sites

με βάση αυτό που δίνει ο level one εγώ θα προτείνω ξανά PCP&C λέει ακριβός τα ίδια με το report που είχε μέσα το psu οπότε 1000 φορές να δώσω κάτι παραπάνω και να το πάρω πίσω απο το ηλεκτρικό παρά κάτι φθηνό για να γλιτώσω σήμερα 20-30 €

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά δεν είναι η μόνη εταιρία. Enermax, Corsair, Seasonic και τελευταία antec έχουν όλες φοβερά προϊόντα. Η PCP&C (τώρα OCZ) βγάζει πολύ καλά τροφοδοτικά αλλά με 2 μειονεκτήματα. Συνήθως μεγαλύτερη τιμή σε σχέση με τον ποιοτικό ανταγωνισμό, και μεγαλύτερο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά δεν είναι η μόνη εταιρία. Enermax, Corsair, Seasonic και τελευταία antec έχουν όλες φοβερά προϊόντα. Η PCP&C (τώρα OCZ) βγάζει πολύ καλά τροφοδοτικά αλλά με 2 μειονεκτήματα. Συνήθως μεγαλύτερη τιμή σε σχέση με τον ποιοτικό ανταγωνισμό, και μεγαλύτερο θόρυβο.

Σε αυτό δν συμφωνώ.. Το δικό μου τουλάχιστον (750W Silencer Quad Cf) είναι από τα πιο αθόρηβα που έχω χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

me too και εγώ το 750W Silencer black έχω και πριν από αυτό το etasis και ένα enermax μπορώ να πω οτι το PPC&C παίζει στα επίπεδα του enermax από θόρυβο ενώ το etasis δεν παλεύετε μπροστά τους

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είμαι σίγουρος πως σου φαίνεται το τροφοδοτικό αθόρυβο. Αυτό που αναφέρω είναι πως είναι πιο θορυβώδες από τον ανταγωνισμό. Αυτό οφείλεται κυρίως στην επιλογή του ανεμιστήρα που κάνει η PCP&C στα τροφοδοτικά της.

Πάρε ένα παράδειγμα με ακριβώς το ίδιο τρόπο μέτρησης, μεταξύ του τροφοδοτικού σου και της σειράς 82+ της enermax που είναι η πιο αθόρυβη της αγοράς αυτή την στιγμή.

acoustics-1m-ROOM.png

acoustics.png

Έχε επίσης υπόψιν σου πως στο δεύτερο γράφημα οι πραγματική τιμή δεν είναι 17db, αλλά χαμηλότερη. Απλά το ambient στο anandtech πάει μέχρι εκεί. Στην πραγματικότητα, τα νούμερα είναι πολύ χαμηλότερα...και ας έχουμε υπόψιν πως διαφορά 3db σημαίνει διπλασιασμό του θορύβου.

enermax-modu82-425-13dba-idle.png

Φυσικά το παραπάνω chart είναι απόλυτα λογικό, μιας και ο 80αρης του quad τρέχει από το ρελαντί στις ~1200 rpm, ενώ ο 12αρης της enermax στις 450. Τα ίδια πάνω κάτω συμβαίνουν και με την σειρά silencer της εταιρίας, για παράδειγμα αυτό είναι από το 610.

pcpc610-1.png

Οπότε δεν τίθεται θέμα συζήτησης. Εξάλλου, το αντίθετο παραβαίνει και τους νόμους της φυσικής...XD

Αυτό δεν σημαίνει φυσικά κάτι, αν έχεις ένα τριπλό ψυγείο μέσα στο κουτί, ή μια κάρτα γραφικών που κάνει θόρυβο. Σπάνια πλέον τα PSU είναι πραγματικά θορυβώδη...και σχεδόν ποτέ δεν αποτελούν το πιο θορυβώδες υποσύστημα ενός rig...αυτά είναι λεπτομέρειες για κολλημένους με τον ήχο σαν και εμένα.

ps: δεν έχω enermax, αν και έχω ακούσει (ή μάλλον δεν ακούσει) ένα mod 82+ 525...^^

Link to comment
Share on other sites

Stolis μήπως δεν γίνομαι κατανοητός; Ειναι αγένεια αφ' ενος να καταστρέφεις το θρεντ καποιου μέλους και αφ' ετερου κρίμα μαζι με εσενα να μην ενημερωθει και οποιος αλλος εχει την ιδια απορία που ειχες σε ενα νεο θεμα. Σε παρακαλώ ανοιξε νεο θεμα στην κατηγορία που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.