Jump to content



H GΤΧ2xx σειρα νικαει το 4870 1GB με τα καινουργια 180.48


Vasot

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
Τελικά ποιος νικάει; :fight:

Aπο καποια σχολια που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες μαλλον ο φανατισμος...

απο guru3d //νεο COD.

qeqeuj7.jpg

εμενα προσωπικα μ αρεσει πιο πολυ η απεικονιση της ATI.

Τα χρωματα ειναι πιο ζωηρα (με μεγαλυτερο contrast) στην περιπτωση της ΑΤΙ πραγματι

αλλα στην καθαροτητα αποστασεων η Νvidia εχει το πανω χερι...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε λέει ότι σε πολλά reviews nV GTX260 216 VS ATI 4870 1GB, τα "αξιόπιστα" sites συγκρίνουν την stock 4870 με την super duper o/c'ed EVGA maxcore που είναι 3-5% κάτω από την GTX280... Μόνο το xbitlabs ήταν τίμιο και έθεσε αντιμέτωπες Palit Radeon HD 4870 Sonic Dual Edition 1024MB and Leadtek WinFast GeForce GTX 260 Extreme+ 896MB, αν και πάλι το oc% (σε σχέση με τα default specs) της WinFast GeForce GTX 260 Extreme+ 896MB είναι ελαφρώς μαγαλύτερο.

Πολύ Dead Space και Left 4 Dead benchmarking παίζει που με μια 8800 GT είσαι καλυμμένος για 19x12 4xAA + 16xAF

Επίσης +20% επιδόσεις μόνο με sw, ίσως, λέω ίσως, σημαίνει και ελάττωση του texture mapping quality / level of detail. Aλλά επίσης τα αξιόπιστα sites κάνουν κοκοκό.

Tα articles αυτά έγιναν "κατά παραγγελία". Το anandtech που σέβεται τον εαυτό του αποστασιωποιήθηκε, ενώ αν θέλετε κάτι αξιόπιστο διαβάστε:

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/radeon-hd4870-1024_16.html#sect0

Άλλη μια παράμετρος βέβαια είναι ότι αυτή την στιγμή η τιμή της GTX260 216 έπιασε πάτο στο αμέρικα (240$, και 220$ η 192 shd), ενώ της 4870 1GB παίζει στα 260-270$. Στην Ελλάδα βέβαια δεν έχουν φτάσει οι μειώσεις...

Link to comment
Share on other sites

H όλη διαφορά που φαίνεται στις εικόνες είναι ότι η ati έχει λιγότερο gamma από default και επηρεάζει λίγο και το contrast και τα χρώματα.. καταλάβετέ το

Βγάλτε λίγο gamma στις nvidia και θα είναι ακριβώς το ίδιο - απλά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

εχει καταντήσει κουραστικό, σαν να παίζουμε την κολοκυθιά!

έχει δίκιο ο chosen

(έχω πολύ σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθώ από το πως δείχνει η ATI και η nvidia και που οφείλονται οι διαφορές!)

Link to comment
Share on other sites

εχει αναφερθει τοσες φορες οτι εχουν μεταξυ τους αλλα χρωματα οι ati & nvidia .

Και οτι καμια δεν εχει υπεροχη..ειναι θεμα ρυθμισεων...αλλωστε ποτε σε κανενα site δεν εχει αναφερθει υπεροχης της μιας ή της αλλης σε αυτο το τομεα..ακριβως διοτι ειναι παραμετροποιησιμος και βεβαια απολυτως προσωπικος. Οταν λεμε ποιοτητα αλλα εννουμε...το να βαλεις πχ 8xAA και να δεις με zoom στο edge ενος κτιριου αν υπαρχουν judgies

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιος νικάει; :fight:

ALL THE MONEY POST!

Οντως η διαφορα ειναι μικρη, τωρα εαν ειναι θεμα ρυθμισεων....οκ...εγω δεν πειραζω ποτε τα χρωματα στις καρτες....default ειμαι παντα! Ισως να μην υπαρχει υπεροχη τελικα αλλα θεμα ρυθμισεων!

Link to comment
Share on other sites

Σε Χ58 μητρική τα BENCH ουσιαστικά είναι ΑΚΥΡΑ εφ'όσον ΔΕΝ εχουν χρησιμοποιήσει το X58 8.11 HOTFIX της ΑΤΙ....

Γι'αυτό και εμφανίζονται διαφορές υπέρ της NVIDIA.....

Eίναι μάλλον βεβιασμένα BENCH κατά παραγγελία της NVIDIA>.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μιλωντας,η πρασινη χειριζεται καπως πιο εξυπνα το θεμα των παιχνιδιων...Πχ το The Way Its meant to be played φαινεται να δουλευει αρκετα καλα(αν και σε καποια παιχνιδια τετοια η ΑΤΙ βγαζει περιεργως καλυτερα αποτελεσματα,πχ Devil May Cry 4)...Διαβαζα συνεντευξη του ανθρωπου που διευθυνει αυτο το προγραμμα και εδινε δημοσιως το mail του για οποιον developer θελει να φτιαξει παιχνιδι PhysX και ζητα την υποστηριξη της nvidia(προφανως οχι μονο σε συμβουλες).Και φυσικα μαγκια τους,γιατι αν μια εταιρια παιρνει δωρεαν εξοπλισμο της nvidia,παιρνεις nv και εισαι σιγουρος οτι το παιχνιδι εχει χιλιο-δοκιμαστει στην καρτα σου...

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα μαγκια τους,γιατι αν μια εταιρια παιρνει δωρεαν εξοπλισμο της nvidia,παιρνεις nv και εισαι σιγουρος οτι το παιχνιδι εχει χιλιο-δοκιμαστει στην καρτα σου...

Μέχρι να πέσει πάλι ο ανταγωνισμός και να δεις ξανά nv drivers της πλάκας και κάρτες των 700euro...μην μπερδεύετε το marketing με την μαγκιά παίδες...:crazy_pilot:

Θα συμφωνήσω πάντως, το developer licking είναι πράγματι έξυπνη τακτική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστευω οτι αυτη η διαφορα στα χρωματα ,που κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ μικρη, απλα περναει απαρατηρητη... Ακομα κ απο ρυθμησεις να μη φτιαχνεται δε μου κεγεται καρφι. Προσωπικα τιμη/αποδοση θα κοιταω κ τερμα. Ο 1 τονος καλυτερου μαυρου η πρασινου η οτιδηποτε δε θα φερει τη διαφορα... οι λογικες τιμολογικα καρτες κ αξιοπρεπη fps θα τη κανουν.

Link to comment
Share on other sites

E αρα εφοσον κοιτας τιμη/αποδοση θα παρεις ΑΤΙ.Εγω ημουν πιστος nvidiaκιας.Αλλα το γ@μσε με τις τιμες και τα προιοντα που προσφερει.Εγω για τη GTX260 την απλη πανω απο 160€ δεν θα τα δινα(οχι 260€ που χει).Τοσα αξιζει.Το απαρχαιωμενο χαρβαλο με τα ddr3.Και αυτη η core216 που κανει 320€.Ελεος ρε παιδια.Αξιζει αυτη η τοσο μεγαλη διαφορα απο την 4870 την απλη????Που και στο κατω κατω πριν τους νεους drivers τα ιδια φραγκα ειχε και ετρωγε ξυλο.Και η ΑΤΙ δεν εχει βγαλει ακομα νεους drivers.Κατσε να βγαλει και μετα βλεπουμε.Που εγω πιστευω οτι παλι η 4870 θα περασει μπροστα απο καθε GTX260.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.