Jump to content



Καμένη MSI αλλάζεται με άλλη μάρκα?? (εντός εγγύησης!)


ΒΑΒΑ84

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Εγώ λέω να πάρεις την κάρτα, μιας και είναι και καλύτερη από την προηγούμενη.

Τώρα αν θες να ρισκάρεις, μπας και πάρεις πιστωτικό σε κάποια μεγάλη τιμή, κάν' το αν και νομίζω ότι μάλλον δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.kepka.org/Grk/Lgs/Legislation/N3043-2002.pdf

τι θέλει να πεί ο ποιητής-νομοθέτης ??

''Ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων''....αυτό χρονικά πώς/που ορίζεται??Στο διάστημα αμέσως μετά τη πώληση??Ή γενικώς και αορίστως όποτε θελήσει -ο πονηρίδης- αγοραστής ???....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο νόμος ειναι σαφής: Αντικατάσταση με ίδιο / αντίστοιχων δυνατοτήτων, ή καλύτερο σε περίπτωση έλλειψης. Σε περίπτωση που ζητήσεις πιστωτικό, ειναι στο χέρι του καταστήματος εφ' όσον δεν προβλέπει κάτι ο νόμος. Στην περίπτωση του Πλαισίου, πλέον, ΑΝ σου δώσουν πιστωτικό, θα είναι στην τιμή τελευταίας τιμολόγησης. Τουτ' εστιν, αν η 6800 σου είχε 89Ε πριν την αποσύρουν απο το σύστημα, τόσο πιστωτικό θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

(αποψη μου)

Περι της τελευταιας τιμολογισης που αναφερθηκε...

Καλα θα κανει το πλαισιο, (εχω ΥΓ) να κοψει τις ψευτοπροσφορες με 20-25ε

σε αντικειμενα που ο περισσοτερος κοσμος αγορασε με 200-300...

Ειναι απαραδεκτο, και ατιμο, σε πελατες που το εμπιστευτηκαν...

Σε προσωπικο επιπεδο, αισθανομαι οτι απαξιωνει το προιον που αγορασα,

και ακομα χειροτερα ΕΜΕΝΑ.

υγ.... θα ηθελα απαντηση απο τους "xtreme members"....

Το multirama extreme, οταν κανει προσφορες, η μπαλα παιρνει και τα multirama ???

ΑΝ ΝΑΙ τα ΙΔΙΑ ισχυουν και για αυτο... Σε ακομα μεγαλυτερο βαθμο...

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δε το λέει σε κανένα νόμο!!!

το αρθρο 547 του Αστικου Κωδικα στο οποιο στηριζεις την αποψη σου δεν λειτουργει μονο του(στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν λειτουργει καν γιατι λειτουργει το 559).Τσεκαρε αν θελεις και τα αρθρα 200-288-388-173 για να δεις λιγο το σκεπτικο των διαταξεων...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη γνώμη ότι πρέπει να πιέζουμε τα service σε κάθε περίπτωση έτσι να μην κακομαθαίνουν και πηγαίνουν να μας κοροιδέψουν. Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα δεχόμουν τη GT. Η κάρτα είναι παρόμοια με την 6800 όμως δεν είναι η ίδια. Επέμεινε σε αυτό που σε συμφέρει. Και εσένα και όλους, νομίζω ότι πολύ καιρό ο καταναλωτής ήταν ο @#@$@ της υπόθεσης

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι παρόμοια με την 6800 όμως δεν είναι η ίδια. Επέμεινε σε αυτό που σε συμφέρει. Και εσένα και όλους, νομίζω ότι πολύ καιρό ο καταναλωτής ήταν ο @#@$@ της υπόθεσης

Η κάρτα που του δίνουν φυσικά δεν είναι ίδια, είναι καλύτερων επιδόσεων. Επειδή την είχε πάρει τότε 300ευρώ πρέπει να του δώσουν 4870 δηλαδή; Δε στέκει.

Πάρε αυτή που σου δίνουν και πες κι ευχαριστώ, αλλιώς πήγαινε να σου δώσουν 25-30 ευρώ πιστωτικό να πάρεις άδεια cd...

Link to comment
Share on other sites

το αρθρο 547 του Αστικου Κωδικα στο οποιο στηριζεις την αποψη σου δεν λειτουργει μονο του(στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν λειτουργει καν γιατι λειτουργει το 559)

Καλό:clap:

Άλλη μια παρανομία των καταστημάτων, δεν δίνουν γραπτή εγγύηση με τους όρους, δεν υπογράφω σε κάτι, άρα δε συμφωνώ στους δικούς τους όρους με κανένα τρόπο.

Εν τέλει αφού δεν υπάρχουν ειδικοί όροι υπόκεινται στο γενικό κανόνα, δηλαδή στο άρθρο 547.:yes4:

Τα άρθρα που λες από το αστικό και ενοχικό δίκαιο δεν παίζουν κανένα ρόλο, γι αυτό το λόγο έγινε και ο νόμος 3034/2002 περι προστασίας καταναλωτών, για να μην υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.Πιο συγκεκριμένα το αστικό και ενοχικό δίκαιο ισχύουν για όλα, τα άρθρα του 3034/2002 είναι ειδικά για την περίπτωση του καταναλωτή, οπότε ισχύουν αυτά.

Για να μην αναφέρω το άλλο, κόβουν επιστροφή από κάτι που αγόρασες 300ε στα 120...Τα υπόλοιπα χρήματα που πάνε?Έτσι απλά εξαφανίζονται?Αυτό είναι άλλο θέμα που μπορεί κάποιος να στηριχτεί αν το τραβήξει πολύ, όπως θα κάνω εγώ επειδή αγανάκτησα:dance3:.

Και το χειρότερο ποιο είναι?Οτι λένε "θα σου δώσουμε κάτι ίδιο, λίγο καλύτερο" λες και σου κάνουν χάρη:mad:

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, σκεφτείτε λίγο. Μπορεί το μαγαζί να δίνει πιστωτικό στην αξία αγοράς για ένα προϊόν υποπολλαπλάσιας σημερινής αξίας? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ. Όταν αγοράζουμε προϊόν τεχνολογίας γνωρίζουμε πως η αξία του είναι ανάλογη με τον μικρό κύκλο ζωής του στην αγορά. Δεν μπορούμε να εφεύρουμε την χρονομηχανή.

Είναι και επικίνδυνο αυτό, σε λίγο θα έχουμε όλους τους παπάρες να σπάνε τις κάρτες τους για δωρεάν αναβάθμιση ανά διετία.

Το ηθικό είναι το μαγαζί να δώσει πιστωτικό στην παρούσα αξία, ή στην περίπτωση που το προϊόν έχει αποσυρθεί στην τελευταία αξία. Σε αντίθετη περίπτωση, να δώσει το ίδιο προϊόν σε αντικατάσταση, ή σε περίπτωση που έχει αποσυρθεί, προϊόν ίσης ή λίγο καλύτερης αξίας.

Νομίζω πως την στιγμή που το κατάστημα μπορεί να επιλέξει ένα από τα παραπάνω, τελειώνει το θέμα...ο καταναλωτής αποζημιώνεται με ίδια ή/και μεγαλύτερη αξία από αυτή που έχει το χαλασμένο του προϊόν. Τι άλλο να ζητήσεις?

Δεν είμαι νομικός, μιλάω από πρακτική πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μεγάλε κατάλαβες λάθος. 2 χρόνια που χρησιμοποιεί την κάρτα ο άνθρωπος, αυτή ξεπληρώνει την αξία της. Η αξία ενός προιόντος προσδιορίζεται από την πραγματικότητα, όχι την ονομαστική τιμή.

Για να στο πω και αλλιώς. η αξία ενός προϊοντος είναι άσχετη με την τιμή κτήσης κάπου κάπως κάποτε, και εξαρτάται από την τωρινή πραγματική αξία, χρηματική ή χρηστική.

Το να περιμένεις να αποζημιωθείς χρηματικά στην αξία κτήσης για προϊόν που σήμερα έχει υποπολλαπλάσια χρηματική αξία είναι απλά ΑΛΗΤΕΙΑ.

Όταν αγοράζουμε τεχνολογία, ξέρουμε το πόσο ξεφτιλίζονται τα χρήματά μας. Αγοράζουμε προϊόντα που γνωρίζουμε πως θα απαξιωθούν οικονομικά σε βάθος χρόνου, μιας και η τεχνολογία καλπάζει και ο κύκλος ζωής των προϊόντων είναι μικρός. Αν δεν το γνωρίζουμε αυτό ήδη, είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Το ίδιο ισχύει και για προϊόντα που η διαφοροποίηση της αξίας τους είναι είτε ανελαστική στον χρόνο είτε θετική. Αγοράζεις ένα σετ γραμματόσημα προς 50euro. Η αξία τους μετά από 2 χρόνια είναι 60euro. Δεν μπορεί κάποιος που θέλει να τα αγοράσει να σου πει "πόσο τα πήρες εσύ, τόσα θα δώσω". Η αξία τους έχει αλλάξει.

Αφού αναγνωρίσουμε ηθικά την πραγματική αξία των προϊόντων, μιλάμε μετά για θέματα εγγυήσεων, νομοθεσία κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

H πρακτική πλευρά λέει οτι το παιδί έδωσε 300ε και θέλει κάτι που να κάνει 300ε, όχι 60.Με αυτό τον τρόπο ξεφτιλίζουν τα χρήματα μας!

Είσαι πολύ λάθος. Έδωσε 300ευρώ για μια τεχνολογία του 2006. Η τεχνολογία αυτή το 2008 κοστίζει 30ευρώ. Οπότε λοιπόν η προσφορά που του έκαναν να του δώσουν κάρτα εφάμιλλης (καλύτερης) τεχνολογικής τάξης είναι πέρα για πέρα καλοδεχούμενη. Το να προσπαθήσεις να πάρεις μια 4870 τώρα από μια 6800gt είναι τουλάχιστον κλεψιά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά ο νόμος δεν εφαρμόζεται εκεί. Από ότι κατάλαβα, για θέματα εγγυήσεων ΔΕΝ μιλάμε για τον νόμο 450 που αναφέρθηκε.

Πάντως και να εφαρμοζόταν, είναι καταχρηστικός. Και ναι λάθος, τουλάχιστον ηθικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.