Jump to content



Επεξεργασία και Πειραματισμός στις Ψηφιακές μας Φωτογραφίες


Recommended Posts

Καταρχάς μπράβο για την ανάλυση :victory:

Κατα δεύτερον, μ αρέσει πολύ που έχει ένα...αντιφατικό look (καταιγίδα από πάνω, με ήλιο στο υπόλοιπο τοπίο). Σίγουρα όμορφο στο μάτι.

Πολύ καλές λεπτομέρειες παντού και καθαρά χρώματα στα βράχια (επιτέλους). Μόνο σε ένα σημείο το "έχασες" λίγο, εκεί που σκάει ο ήλιος κατευθείαν και φαίνεται σαν..."καμένο" HDR. Φταίει και η αρχική φωτό βέβαια, οπότε είσαι cool ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μπράβο για την ανάλυση :victory:

Κατα δεύτερον, μ αρέσει πολύ που έχει ένα...αντιφατικό look (καταιγίδα από πάνω, με ήλιο στο υπόλοιπο τοπίο). Σίγουρα όμορφο στο μάτι.

Πολύ καλές λεπτομέρειες παντού και καθαρά χρώματα στα βράχια (επιτέλους). Μόνο σε ένα σημείο το "έχασες" λίγο, εκεί που σκάει ο ήλιος κατευθείαν και φαίνεται σαν..."καμένο" HDR. Φταίει και η αρχική φωτό βέβαια, οπότε είσαι cool ;)

Να'σαι καλά, πράγματι ίσως να μου ξέφυγε κάπως με τις λεπτομέρειες που κοιτούσα στο τέλος, ίσως και λίγο το ιστορικό μου με τα HDR.

Select με lasso, brigtness, contrast, shadow highlight, curves και crop.

dsc0923nefzomgcropfe7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά καμία σχέση με την αρχική, πολύ ωραίος ρε madcat :agree::agree::T: Άντε να μαθαίνουμε λίγο το PS :hang3:

Να βάλω άλλο δύσκολο; :banging::hang3:

Χμμ.. καμένος ουρανός και κανονικό τοπίο ή ωραίος ουρανός και σκοτεινό τοπίο;:to_pick_ones_nose3:

DSC_0927.jpg

DSC_0928.jpg

Εδώ τα NEFs για όποιον θέλει να πειραματιστεί :) :

http://rapidshare.com/files/171529064/ddds.zip

Link to comment
Share on other sites

racer, στο Camera Raw του PS, στο γράφημα πάνω δεξιά εχεί δύο βέλη, ένα πάνω δεξιά, ένα πάνω αριστερά. Είναι τα clipping warnings: Σου δείχνουν που έχεις υπερβολικό λευκό και πού υπερβολικό μαύρο (όπως και το clipping του ήχου, μόνο που εκεί έχει να κάνει με μεγάλες εντάσεις).

Εγώ θα σου πω μόνο με λίγη ακόμη δουλειά ως RAW (φιάξε exposure, recovery και clarity κυρίως) μετά το περνάς στο photoshop.

Πάλι πας στην εύκολη λύση που περιέγραψα νωρίτερα:

Επιλέγεις τον ουρανό (~20άρι feather) και του χώνεις Highlights. Πειραματίσου με curves, brightness/contrast και ό,τι άλλο βλέπεις για να τα μάθεις καλά. Πρόσεχε μη το παρακάνεις (που θα γίνει, μη διστάσεις να πας αρκετά πίσω στο history)

Όταν τελειώσεις με τον ουρανό και θες να δουλέψεις μόνο με τους λόφους παίρνεις το marquee tool (M), δεξί κλικ πάνω στην εικόνα και Select Inverse

Στο τέλος κάνε πίσω την καρέκλα να δεις φυσικά ότι ταιριάζουν τα πάνω με τα κάτω :p

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοιες καταστασεις καλο ειναι να "εχεις" μια υποφωτισμενη φωτογραφια καθοτι η πληροφορια στα σκοτεινα σημεια υπαρχει(ακομα και οταν δε τη βλεπεις), παρα μια υπερφωτισμενη-καμμενη μιας και τοτε ...αντιο φωτογραφια!

Με το καλο ουρανο ασχοληθηκα(τη 2η δλδ)...και χωρις πολυ κοπο βγηκε αυτο.

Ο madcat ισως προσεξει καμμια λεπτομερεια παραπανω αλλα για απλη χρηση 60σεκ΄ς ειναι αρκετα.

(εδιτ..εγιναν μερικες αλλαγες ακομα στην εικονα...τα 60 καντε τα λιγο παραπανω)

post-699-1416073759,7502_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sakis παραθέτω εδώ μια προσπάθεια που έκανα στην φώτο σου.

Αύξηση Exposure ,shadows-highlights , saturation, ίσιωμα ο ορίζοντας, πρόσθεση του καμένου κομματιού ουρανού από την άλλη, σκοτεινή φώτο.

http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/IMG04585a.jpg

http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/IMG04585.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως πολύ αρχάριος στο PS και δουλεύοντας για πρώτη φορά (!) με raw file, κατάφερα το παρακάτω στη φωτογραφία του racer με διάφορους πειραματισμούς (γι' αυτό και δεν μπορώ να αναφέρω συγκεκριμένη διαδικασία).

Ήθελα να γίνει όσο πιο sharp γίνεται...

th_just-testing.jpg

EDIT: NTG, έχεις χαλάσει λίγο τους κιτρινο-πορτοκαλί θάμνους νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

@racer: Κάθισα κι έπαιξα λιγάκι με τη 2η (είναι σκοτεινή + το δέντρο πάνω δεξιά έχει "πρόβλημα") και κατέληξα εδώ:

http://img399.imageshack.us/img399/3503/dsc0928aa1.jpg

1) Nef Editor και fixάρισμα λίγο στα χρώματα και τις θερμοκρασίες

2) Replace color στο δέντρο (μωβ + κυανό)

3) Replace color στον ουρανό (υψηλό saturation)

4) Replace color στον ουρανό (χαμήλωμα lightness και saturation)

5) Fixάρισμα των ορίων στις παρυφές των δέντρων με το clone stamp tool

6) Αλλαγή χρώματος στην άσφαλτο

7) Διόρθωση στα κίτρινα, χαμηλότερο lightness, υψηλότερο saturation

8) Επιλογή του σημείου που σκάει ο ήλιος - λίγο υψηλότερο saturation

9) Γενικό παίξιμο με brightness/contrast

To αποτέλεσμα κατ'εμέ δεν είναι και κάτι τόσο ιδιαίτερο, μιας και του λείπει ο ρεαλισμός στα χρώματα. Έχει πάντως imo όμορφο συνδυασμό χρωμάτων, γι αυτό το κανα έτσι :D

Link to comment
Share on other sites

EDIT: NTG, έχεις χαλάσει λίγο τους κιτρινο-πορτοκαλί θάμνους νομίζω...

Δεν ειναι θεμα "χαλασματος" ..απλα δεν μου αρεσαν να ειναι τοσο εντονα.

Προτιμω να το ματι (μου) να μενει στον ουρανο.

Δεν τραβηξα τη φωτογραφια για να δω πως εμοιαζαν στην παρουσα φαση και προτιμησα να μειωσω

λιγακι την "ενταση" τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα "χαλασματος" ..απλα δεν μου αρεσαν να ειναι τοσο εντονα.

Προτιμω να το ματι (μου) να μενει στον ουρανο.

Δεν τραβηξα τη φωτογραφια για να δω πως εμοιαζαν στην παρουσα φαση και προτιμησα να μειωσω

λιγακι την "ενταση" τους.

Οκ :)

gznp, μου άρεσε πολύ η αλλαγή που έκανες στην άσφαλτο, τονίστηκε αρκετά :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βαριομουν να παιξω Fallout και ειπα να πιασω μια φωτο του racer-ακου απο το αλλο thread:

http://img234.imageshack.us/img234/4860/37681997bt4.jpg

Δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος, αλλα για ενα προχειρο παιξιμο, καλουλα ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

Βαριομουν να παιξω Fallout και ειπα να πιασω μια φωτο του racer-ακου απο το αλλο thread:

http://img234.imageshack.us/img234/4860/37681997bt4.jpg

Δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος, αλλα για ενα προχειρο παιξιμο, καλουλα ειναι :D

:T::T::T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.