Jump to content



ubuntu live cd + amd = NO GO!


qbiefox

Recommended Posts

Καλησπερες...

Εκανα ενα pc τραμπα με τον κολλητο μου, ο οποιος ειχε κανονικα ubuntu 8.04 πανω. Συγκεκριμενα του πηρα mobo, cpu, ram, vga και εβαλα κουτι, τροφοδοτικο, dvd-rom και δισκο, με σκοπο να το στησω σαν κατεβαστηρι. Το θεμα μου ειναι το εξης: ειτε βαλω live-cd 8.04 ειτε 8.10, το pc κολλαει (τα παντα no responce) ειτε στο Starting Hardware Abstraction Layer hald, ειτε οταν εμφανισει το wallpaper (χωρις toolbars). To pc που αναφερομαι εχει τα εξης :

- mobo : Chaintech VNF3-250, 754 socket, nforce3 chipset

- cpu : Athlon64 3000+

- ram : 3x512 ddr400 (2 kingston kai 1 samsung)

- vga : Asus 6800 AGP

- audio : SB Live!

- hdd : WD 2500KS sata

- dvd : LG IDE

- psu : fortron 350 watt

Παιδευτηκα αρκετα ομως δεν καταφερα τπτ. εχω δοκιμασει αρκετα πραγματα, αναφερω αυτα που μου ερχονται τωρα στο μυαλο :

1. check cd for defects (απο το menu του live cd)

2. εβαλα αλλο dvd-rom : ενα samsung που εχω στο κυριως pc μου

3. memtest

4. διαφορες ρυθμισεις στο bios

5. boot χωρις hdd πανω και με τον sata controller disabled απο το bios

6. safe graphics mode

7. -nospash

8. συνδιασμος των 2 πιο πανω

9. bios reset

Με εχει φτασει στο αμην... Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω. Ειναι τελειως κουλο αυτο που γινεται, καθως ο κολλητος μου ειχε κανονικα ubuntu πανω, χωρις κανενα προβλημα. Εν το μεταξυ, το αν θα κολλησει στο starting HAL ή οταν εμφανισει το desktop απο οτι καταλαβα ειναι random. Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει? Εχει συμβει τπτ παρομοιο σε κανεναν?

Ευχαριστω εκ των προτερων :look:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τις μνήμες για τυχόν πρόβλημα & κοίταξε τις θερμοκρασίες... (usuall suspects)

Εκανα memtest και ολα ειναι οκ... Επισης απο θερμοκρασιες ειμαι οκ, αλλωστε ειναι ολα φρεσκοκαθαρισμενα με καινουριες θερμαγωγιμες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Καποιο corrupt file απο το live cd? Το εχεις δοκιμασει σε αλλο Pc? Μηπως το ιδιο το dvd reader ?

1. check cd for defects (απο το menu του live cd)

2. εβαλα αλλο dvd-rom : ενα samsung που εχω στο κυριως pc μου

Ρε παιδια διαβαστε λιγο τι γραφω... Προσπαθησα να ειμαι οσο πιο αναλυτικος γινεται για να αποφυγουμε ερωτησεις που εχουν απαντηθει πριν καν γινουν! Και ναι και τα 2 dvd (8.04 και 8.10) εχουν κανει αρκετες εγκαταστασεις σε διαφορα pc χωρις προβλημα.

Nα το πιάσουμε αλλιώς τότε, win φορτώνει ;;;;

Δοκίμασες με κάτι άλλο μπας και το πρόβλημα είναι γενικότερο ;;;

Windows XP installation γινεται κανονικότατα χωρις κανενα απολυτως προβλημα...

Αντε πεταξτε καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει...

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά η κάρτα γραφικών σου είναι πολύ ιδιότροπη

είχα και γω μια asus 6800 και για να λειτουργήσει σωστά και χωρίς προβλήματα της έβαλα

enermax 535w (400w όχι μάρκας έκανε προβλήματα)

ήθελε άκρως σταθερή τάση

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις αλλαξε το τιτλο,ετσι οπως τον εχεις ειναι σαν να κατηγορεις τον επεξεργαστη για το προβλημα.

Δηλαδη αν φταιει η μητρικη η vga η κλπ ο ΑΜD cpu θα παιρνει την μπορα,υπαρχουν και ελαφρομυαλοι που θα πουν "να το βλεπεις ο AMD φταιει δεν ετρεχε λινουξ" σε καποιο αλλο θεμα βεβαια.

Αφησε μονο μνημες που εχουν ιδια τσιπακια.Δοκιμασε καποιο αλλο δισκακι ισως με αλλη εκδοση,εφοσον αλλο λειτουργικο κανει εγκατασταση κανονικα.Λαβε και υπ οψιν το θεμα τροφοδοτικου που ανεφερε ο Lord Πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο τροφοδοτικο αυτο εχω εμπιστοσυνη, καθως στο παρελθον με εχει βγαλει ασπροπροσωπο (το ειχα πανω σε c2d o/ced μηχανημα :D) το πιο ευκολο πραγμα να κοιταξω ηταν οι μνημες. Οποτε αφησα πανω μονο τη μια, και ολα παιξαν κανονικα! :D Με οποιοδηποτε συνδιασμο 2 η 3 μνημων το μηχανημα παντα κολλαγε (να αναφερω οτι ειναι 3 διαφορετικες, καθως ουτε οι kingston ειναι ιδια παρτιδα) Οποτε λογικα με βλεπω να κανω την εγκατασταση με τη 1 μνημη καρφωμενη πανω και μετα να βαλω τις αλλες 2. Ελπιζω οτι δεν θα εχω περιτερω προβληματα.

Βεβαια ειναι λιγο κουλο γιατι δεν παιζει με τις 3 μνημες, καθως και ο κολλητος μου το 3 το εκανε εγκατασταση κανονικα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σκαλωνει...

Για να μην ανοιγω καινουιο thread, εχω μια ερωτησουλα ακομα. Το φανακι της vga παιζει παντα σε full στροφες, και επειδη το μηχανημα προοριζεται για κατεβαστηρι, ειναι αρκετα ενοχλητικο. Υπαρχει καποιο toolaki να μπορω να το ρυθμισω? (οπως κανουμε στα windows με το rivatuner). Το nvclock ξερω μονο, αλλα νομιζω ειναι μονο για ρολογια, και δεν μπορεις να πειραξεις τον ανεμηστηρα.

BTW : τον τιτλο πως θα τον κανω edit? Δεν το εχω βρει ποτε αυτο το πραγμα στο φορουμ. Ξερω οτι γινεται ομως :p *&^#$@%$

Ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια σας. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.