Jump to content



DELL 3008


crmaris

Recommended Posts

Καλησπερα :). Τελευταια σκέφτομαι να αλλάξω την οθόνη μου και να παω σε κάτι πιο καλο-μεγάλο. Έχω καταλήξει στην DELL 3008 αλλά από Ελλάδα δεν παίζει από πουθενά. Πήρα τηλ στην ελληνική αντιπροσωπεία της Dell και μου είπαν ότι δεν πουλάνε πια σε ιδιώτες απευθείας και ότι οι τιμές είναι αυτές που λέει το site τους (2350 περίπου). Μήπως έχει να προτείνει κάποιος που μπορώ να την βρω σε κάποια λογική τιμή. Από ότι είδα το overclockers UK την έχει γύρω στα 1400 με τα μεταφορικά. Στο ebay παίζουν στα 1200 new και γύρω στα 1000 refurbished. Πολύ καλές τιμές αλλά την τελευταία φορά που αγόρασα οθόνη από το ebay είχα τρεχάματα γιατί μου ήρθε σπασμένη οπότε προσπαθώ να το αποφύγω (αν και 1000 ευρό έστω για refurbished, αλλά rev A2, είναι δελεαστικά).

Link to comment
Share on other sites

επισης το multirama φερνει dell laptops, οποτε ισως και οθονες, δε χανεις τιποτα να ρωτησεις...

Παντως οι τιμες της dell hellas ειναι λιγο φαρμακι, οποτε θα προτεινα να ξαναδεις το ebay...

Επισης, αν δεν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η χαοτικη αναλυση των 2560χ1600 (καπου εκει δεν ειναι?) για τη δουλεια σου, σκεψου και τη λυση μιας 32" 1080p hdtv. Θα παρεις καλη ποιοτητα σε καλη τιμη. Ας πουμε μια samsung 32A656 μπορει καλιστα να χρησιμοποιηθει σαν monitor, και για 750 ευρω (που αναμενεται να πεσουν κιολας) εχεις 32" , 1920χ1080, κορυφαιο s-pva panel, και με γυαλιστερη επιστρωση που κανει απιστευτα τα χρωματα, + πολυ καλο design. Αν τα 2 τελευταια δε σου αρεσουν, πας αντιστοιχα σε μια sony 32W4000 και εχεις παλι τα προηγουμενα με matte screen και αλλο σχεδιο... και φυσικα παντα εχεις και τα πλεονεκτηματα μιας τηλεορασης (πολλες εισοδοι, 4 hdmi κλπ, tuner αναλογικο+ψηφιακο).

Αν χρειαζεσαι την αναλυση παντως δε το συζηταμε, η dell ειναι αλλου...απλα αν δεν ειναι θεμα, τοτε οι hdtvs εχουν τρελο value4money...

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα δεν παίζει πουθενά η DELL 3008. Μόνο από Ebay. Και το overclockers σχετικά ακριβά την δίνει σε σχέση με το ebay. Για TV δεν το σκέφτομαι γιατί θέλω την ανάλυση της Dell (λόγω των προγραμμάτων που δουλεύω).

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να επικοινωνησεις με την ντελ καποιας αλλης χωρας και να αναφερεις οτι χρειαζεσαι το συγκεκριμενο μονιτορ να σου το στειλουν;:mamba:

Με το να παρει απο overclockers.co.uk πρακτικα αυτο κανει...

Παντως αφου εισαι διατεθημενος να πληρωσεις το βαρυ ποσο, θα επαιρνα ειτε αποκει, ειτε απο ebay αγγλιας σε καποιον powerseller αν βγαινει φτηνοτερα... Τελος, αφου θες την αναλυση, ριξε μαι ματια και στην 30αρα samsung που νομιζω πως υπαρχει και πρεπει να ειναι παρομοια...αν και φανταζομαι το εχεις ηδη κανει πριν καταληξεις στην dell....απλα επειδη τη συγκεκριμενη, σαν samsung θα μπορεις να τη βρεις και τοπικα...Πιθανολογω πως η βασικη διαφορα θα ειναι οτι η samsung θα εχει s-pva panel και η dell s-ips με οτι συνεπαγεται αυτο...

Link to comment
Share on other sites

το panel και η έλλειψη συνδέσεων είναι που με απέτρεψαν από την αγορά της Samsung (30αρι monitor με μονο ένα input είναι απαράδεκτο).

Με βλέπω πάλι να μπλέκω με ebay για την Dell. Τουλάχιστον η εγγύηση ισχύει για όλη την Ευρώπη οπότε από εκεί θα είμαι καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω πάλι να μπλέκω με ebay για την Dell. Τουλάχιστον η εγγύηση ισχύει για όλη την Ευρώπη οπότε από εκεί θα είμαι καλυμένος.

E, αυτο ειναι και το πιο σημαντικο, και ο βασικος παραγοντας που πολλες φορες μας φοβιζει στο να ψωνισουμε απο εξωτερικο...τωρα λιγη ταλαιπωρια παραπανω, δεν πειραζει...απλα αφου την εχεις πατησει παλιοτερα, φροντισε να παρεις απο μαγαζι (πχ overclockers) ή εστω powerseller, ωστε να εισαι καλυμενος σε περιπτωση ζημιας παλι...

Link to comment
Share on other sites

To ανέκδοτο με τον κυνηγό και τις αρκούδες στο δάσος το ξέρεις; :p

Χε χε την πρώτη φορά την έβγαλα καθαρή και εγώ δεν ξέρω πως.. Βέβαια κόντεψα να πάθω εγκεφαλικά μέχρι να βγάλω άκρη..

Εν συντομία πριν από κανα 2 χρονάκια είχα πάρει μια DELL 2405 από έναν powerseller του bay και η οθόνη είχε έρθει σε κομμάτια λόγω βλακείας της μεταφορικής. Η Dell Ελλάδος μου έλεγε ότι δεν αναγνωρίζει την εγγύηση διότι η οθόνη ήρθε από Αγγλία (από τις αποθήκες της Dell στην Σκωτία συγκεκριμένα) και μάλιστα με ρώταγαν πώς έγινε αυτό αφού κανονικά η Dell δεν πουλάει σε ιδιότες (έλα ντε:p) και η Dell Αγγλίας μου έλεγε ότι αφού είμαι στην Ελλάδα η οθόνη πρέπει να αντικατασταθεί από την Dell Ελλάδος. Τελικά με λίγα τηλεφωνάκια παραπάνω και μια μνεία προς το ΙΝΚΑ η ελληνική αντιπροσωπεία μου άλλαξε την οθόνη και η καρδιά μου ξαναπήγε στην θέση της (1000 euro πρέπει να την είχα πάρει και εδώ είχε αρκετά παραπάνω).

Να σας πώ την αλήθεια αν η διαφορά ήταν 200-300 ευρό θα την αγόραζα από την Ελληνική αντιπροσωπεία (αν τελικα πουλήσουν σε μένα που είμαι ιδιώτης) αλλά τώρα από bay βγαίνει στα 1150-1250 καινούρια και από την DELL GR ακριβως τα διπλά:hang2:

Link to comment
Share on other sites

παντως αποψη μου ειναι οτι και οι 2 dell (ελλαδος/αγγλιας) ειχαν δικιο τοτε, η μεν Ελλαδος επειδη το προιον δεν ηταν ελατωματικο, αλλα κατεστραμενο, και αφου δεν το εστειλε εκεινη, δεν ευθυνεται για τη μεταφορα του, η δε Αγγλιας γιατι παλι δε το εστειλε εκεινη, αλλα ο ebay-seller, αρα παλι δεν ευθυνεται για τη μεταφορα του. Αυτος που επρεπε να σου την αλλαξει ηταν ο seller με δικα του εξοδα...

Οχι οτι εχει καμια σημασια πλεον....αφου εγινε η δουλεια σου τοτε με dell-hellas, τελος καλο...

Link to comment
Share on other sites

παντως αποψη μου ειναι οτι και οι 2 dell (ελλαδος/αγγλιας) ειχαν δικιο τοτε, η μεν Ελλαδος επειδη το προιον δεν ηταν ελατωματικο, αλλα κατεστραμενο, και αφου δεν το εστειλε εκεινη, δεν ευθυνεται για τη μεταφορα του, η δε Αγγλιας γιατι παλι δε το εστειλε εκεινη, αλλα ο ebay-seller, αρα παλι δεν ευθυνεται για τη μεταφορα του. Αυτος που επρεπε να σου την αλλαξει ηταν ο seller με δικα του εξοδα...

Οχι οτι εχει καμια σημασια πλεον....αφου εγινε η δουλεια σου τοτε με dell-hellas, τελος καλο...

H DELL Αγγλίας το είχε στείλει αφού η κούτα είχε ως αποστολέα της κεντρικές αποθήκες της DELL. Μου το είχε πει και ο ίδιος ο seller ότι η οθόνη θα μου έρθει κατευθείαν από την Dell. Τώρα μην με ρωτάτε τι άκρες είχε ο συγκεκριμένος power seller..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού από Ελλάδα η οθόνη έπαιζε γύρω στα 2500 χιλιάρικα :woot: και γύρω στις 20 μέρες αναμονή την παράγγειλα από έναν powerseller του Ebay καινούρια με 3 χρόνια εγγύηση premium από την Dell για 0 pixel (και rev Α02). Τιμή όλα μαζί 1260 ευρό.. Μπορούσα να βρω και refurbished γύρω στα 950-1000 αλλά ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Την έστειλαν χτες με Euro 48 και τώρα είμαι στην αναμονή.. Μήπως ξέρει κανείς με ποια εταιρία συνεργάζεται η Parcel Force εδώ στην Ελλάδα (νομίζω ΕΛΤΑ αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού από Ελλάδα η οθόνη έπαιζε γύρω στα 2500 χιλιάρικα :woot: και γύρω στις 20 μέρες αναμονή την παράγγειλα από έναν powerseller του Ebay καινούρια με 3 χρόνια εγγύηση premium από την Dell για 0 pixel (και rev Α02). Τιμή όλα μαζί 1260 ευρό.. Μπορούσα να βρω και refurbished γύρω στα 950-1000 αλλά ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Την έστειλαν χτες με Euro 48 και τώρα είμαι στην αναμονή.. Μήπως ξέρει κανείς με ποια εταιρία συνεργάζεται η Parcel Force εδώ στην Ελλάδα (νομίζω ΕΛΤΑ αλλά δεν είμαι σίγουρος).

στελνεις ενα link με καταχωρηση του powerseller? τρομερη τιμη, καλες θεασεις!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η Dell Ελλάδας έχει μείνει κάπου ''πίσω'' με τι τιμές μοντέλων που δεν πουλάνε και πολύ.

Πάντα πχ οι τιμές μεταξύ μεγάλων Samsung και Dell ήταν πολύ κοντά ενώ τώρα που η Samsung έχει Ελλάδα κοντά στο 1000αρικο η Dell Ελλάδας φαίνεται να ''ξεχάστηκε''.

Καλορίζικη Αρη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.