Jump to content



DELL 3008


crmaris

Recommended Posts

ήπως ξέρει κανείς με ποια εταιρία συνεργάζεται η Parcel Force εδώ στην Ελλάδα (νομίζω ΕΛΤΑ αλλά δεν είμαι σίγουρος).

eμενα απο parcel force την 2408 σπιτι μου την εφερε η acs!

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία η οθόνη ήρθε (μέσα σε 5 μέρες) και είναι άψογη!!! Μιλάμε ακόμη και για 2500 ευρό που ζητάει η Dell εδώ τα αξίζει.. Έχω δει από κοντά Samsung κτλ και μπορώ να πώ ότι η Dell ποιοτικά είναι αιώνες μπροστά. Τα πιο καλα 1260 ευρό που έχω επενδύσει ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία η οθόνη ήρθε (μέσα σε 5 μέρες) και είναι άψογη!!! Μιλάμε ακόμη και για 2500 ευρό που ζητάει η Dell εδώ τα αξίζει.. Έχω δει από κοντά Samsung κτλ και μπορώ να πώ ότι η Dell ποιοτικά είναι αιώνες μπροστά. Τα πιο καλα 1260 ευρό που έχω επενδύσει ποτέ!!

Εγώ τη Samsung 305T την είδα δίπλα σε ΕΙΖΟ 3031W και Dell 3007WFP και ομολογώ πως μόνο με την ΕΙΖΟ εντόπισα καλύτερη εικόνα και ευκρίνεια, η Dell είχε ελαφρώς (imo) χειρότερη.

Στην καινούρια τη Dell το μόνο που ξέρω πως αξίζει είναι το πολυ καλο scaling στις χαμηλότερες αναλύσεις, δε "θολώνει" η εικόνα όταν κατεβάζεις ανάλυση ξέρω. Κατα τ άλλα, δεν ακουσα κανεναν να μιλαει για "αιωνες μπροστα" διαφορές...

Όπως και να χει βέβαια, σίγουρα πρόκειται για μια ποιοτικότατη οθόνη (+30άρα), οπότε καλορίζικη :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη Samsung 305T την είδα δίπλα σε ΕΙΖΟ 3031W και Dell 3007WFP και ομολογώ πως μόνο με την ΕΙΖΟ εντόπισα καλύτερη εικόνα και ευκρίνεια, η Dell είχε ελαφρώς (imo) χειρότερη.

Στην καινούρια τη Dell το μόνο που ξέρω πως αξίζει είναι το πολυ καλο scaling στις χαμηλότερες αναλύσεις, δε "θολώνει" η εικόνα όταν κατεβάζεις ανάλυση ξέρω. Κατα τ άλλα, δεν ακουσα κανεναν να μιλαει για "αιωνες μπροστα" διαφορές...

Όπως και να χει βέβαια, σίγουρα πρόκειται για μια ποιοτικότατη οθόνη (+30άρα), οπότε καλορίζικη :D

Όταν λέω ποιοτικά θέλω να πώ ποιότητα κατασκευής κτλ. και όχι ποιότητα απεικόνισης, γιατί δεν έχω δίπλα αυτή τη στιγμή ούτε Samsung ούτε EIZO για να συγκρίνω. H Dell έχει παντού πάνω της βουρτσισμένο αλουμίνιο (και όχι φτηνό πλαστικό) και η βάση της είναι ένα κόσμημα. Επίσης όσον αφορά την εικόνα της όπου και αν διαβάσεις λένε ότι η Dell έρχεται ακαλυμπράριστη από το εργοστάσιο (σε αντίθεση με την ΕΙΖΟ). Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ. Αν την ρυθμίσεις όμως σωστά (είδη την ψάχνω για κανα spyder) τότε παίζει στα ίσια με οποιοδήποτε 30αρι μόνιτορ. Τώρα όσον αφορά την Samsung και εικόνα κρύσταλλο να βγάζει (μην ξεχνάμε βέβαια ότι έχει S-PVA πανελ το οποίο θεωρείται κατώτερο από το S-IPS της DELL) και μόνο το γεγονός ότι έχει μόνο ένα input και καθόλου OSD την έκανε για μένα άκυρη σαν αγορά. Σε γενικές γραμμές επειδή την έψαξα πολύ πριν αγοράσω την DELL και διάβασα άπειρα reviews μετά την EIZO πιστεύω ότι δεύτερη έρχεται η DELL.

Εδώ να σημειώσω ότι το monitor που πήρα είναι rev A02 το οποίο λύνει όλα τα problems που είχε παρουσιάσει το A00. To γνωστό πρόβλημα με τις DELL, τα 00 revisions παρουσιάζουν πολλές παιδικές ασθένειες:tomato:.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.anandtech.com/messageview.aspx?catid=31&threadid=2049206&enterthread=y

Lastly, S-IPS panels are the choice of the professionals. They boast near-perfect viewing angles, and often offer better color reproduction than VA panels. Response time, with RTC, is right in the ballpark of the VA panels with RTC. This panel type is probably the sweet spot for having good colors and low response, as well as having a medium input lag time.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Για την ιστορία η οθόνη ήρθε (μέσα σε 5 μέρες) και είναι άψογη!!! Μιλάμε ακόμη και για 2500 ευρό που ζητάει η Dell εδώ τα αξίζει.. Έχω δει από κοντά Samsung κτλ και μπορώ να πώ ότι η Dell ποιοτικά είναι αιώνες μπροστά. Τα πιο καλα 1260 ευρό που έχω επενδύσει ποτέ!!

Sorry που ξεθάβω το θέμα αλλά μόλις ανακάλυψα κάτι στην εν λόγω οθόνη.

Είτε δεν είχα προσέξει, είτε δεν αναφέρεται πουθενά οτι η οθόνη έχει 5.1 audio out με mini jacks!

Έχω συνδέσει με HDMI ένα συστηματάκι που βγάζει ήχο μόνο μέσω του HDMI και απλά κοιτούσα εικόνα. Ρίχνω μια ματιά απο πίσω μπάς και βγάζει audio out αν και δεν περίμενα οτι μπορεί να έχει ενσωματωμένο 5.1 decoder.

Φανταστείτε την έκπληξή μου οταν είδα να γράφει Front/Rear/Center-SUB(3,4)

dell-3008wfp_02-sm.jpg

009.jpg

Πραγματικά η οθόνη αξίζει τα λεφτά της όσο δεν πάει. Δεν ξέρω αν κάνουν κάτι αντίστοιχο οι U2711/U3011.

Official specs της3008WFP εδώ

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι οι 3008 είναι πιο παλιές από 3011.. και μου φαίνεται ότι την 3011 την βρίσκεις φθυνότερα πάντως..

και μου φαίνεται αν και δεν αναγνωρίζω και πιο μοντέλο είναι όλοι στην Nvidia μια τέτοια χρησιμοποιούνε..

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Sorry που ξεθάβω το θέμα αλλά μόλις ανακάλυψα κάτι στην εν λόγω οθόνη.

Είτε δεν είχα προσέξει, είτε δεν αναφέρεται πουθενά οτι η οθόνη έχει 5.1 audio out με mini jacks!

Έχω συνδέσει με HDMI ένα συστηματάκι που βγάζει ήχο μόνο μέσω του HDMI και απλά κοιτούσα εικόνα. Ρίχνω μια ματιά απο πίσω μπάς και βγάζει audio out αν και δεν περίμενα οτι μπορεί να έχει ενσωματωμένο 5.1 decoder.

Φανταστείτε την έκπληξή μου οταν είδα να γράφει Front/Rear/Center-SUB(3,4)

dell-3008wfp_02-sm.jpg

009.jpg

Πραγματικά η οθόνη αξίζει τα λεφτά της όσο δεν πάει. Δεν ξέρω αν κάνουν κάτι αντίστοιχο οι U2711/U3011.

Official specs της3008WFP εδώ

Εχει και η u2711 το ιδιο πραγμα :) ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.