Jump to content



Laptop 1000-1200 euro


tasatva

Recommended Posts

Αυτές τις μέρες θα αγοράσω δυνατό laptop, αλλα έχω προβληματιστεί αρκετά.

Θα έπαιρνα το Xps αλλά με προβληματίζει οι μνήμες του 667 και η κάρτα γραφικών του, γιατί απότι βλέπω η μόνη μου επιλογή είναι η 8400:TD:.

Απο την άλλη υπάρχει και το Latitude 6400 που δυστυχώς έχει μόνο NVIDIA Quadro NVS, και δέν ξέρω καθόλου τι παίζει.

Με νοιάζει πολύ η φορητότητα άρα κοιτάω σε 13,3" και 14,1" αλλά δεν θα με χάλαγε να παίζω και κανα παιχνιδάκι.

Υπάρχει και το Hp dv4t, αλλα μου φαίνεται κάπως φτηνιάρικο. Οι καλές σειρές της Hp είναι πολύ ακριβές δυστυχώς.

Και στα δύο υπολογίζω την έκπτωση στα site της Αμερικής για αυτό λέω αυτή την τιμή, ενώ οι κανονική τους τιμή αγγίζει τα 1800$...

Για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά σίγουρα είναι η σειτά Τ9*** και 4GB RAM και 7200 σκληρός.

Ποία η γνώμη σας ?? Υπάρχει κάποιο μηχάνημα που δέν έχω δεί?

Link to comment
Share on other sites

E, και συ θες τα παντα με 1Κ, και σιπιγιου και ραμ και 7200 και γραφικα!

Δε γινονται αυτα.

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τον τελευταιο σιπιγιου, πρακτικα δεν κερδιζεις τιποτα. Κοψε απο κει και απο την vga...

Link to comment
Share on other sites

Με την διπλάσια cache νομίζω οτι κάτι κερδίζω...

Απλά έχω μπερδευτεί, μάλλον προς Latitude με βλέπω με την onboard και games μόνο στο desktop.

Ή κανα Hp dv4t, το οποίο απότι διαβάζω είναι value for money ,απλά είναι πολύ γυαλιστερό σαν τα τελευταία toshiba, δηλαδή πολύυυυ γυαλιστερό ώστε να το ακουμπάς και να θέλει σκουπισμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι βρήκα την χρυσή τομή αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι.

Lenovo SL300, T9400, 9300M, 4GB 667MHz:confused: αλλά σκληρό στις 5400rpm.

Η αλλαγή σκληρού με 7200rpm γίνεται σε όλα τα laptop?

Εϊμαι λίγο noob στα laptop, sorry...

Και το Intel Turbo Memory 2GB χρησιμέυει?

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1164473&Manufacturer=Sony&category=69977907&catalog=21

πολυ καλο για τα χρηματα του με απιστευτη εικονα και χαρακτηριστικα---οσο για δισκο αλλαζεις δεν ειναι προβλημα καθολου α και 2 χρονια εγγυηση που δεν ειχαν τα sony

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να δείς ότι αναφέρομαι σε laptop και όχι desktop replacement.

Κοίτα στo πρώτο post, πάντως ευχαριστώ.

@apostglen βάσει αυτού όχι, η 9300 είναι καλυτερη http://www.notebookcheck.net/Comparison-of-Grafic-Cards.130.0.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναζητούσα ένα περίπλοκο τρόπο χρεωσης και αποστολής το ebay πάλι με έσωσε...

Και από οικονομικής πλευράς.

Παρήγγειλα το εξής μηχάνημα με 1400$, ενώ απο την Lenovo μου πάει γύρω στα 2500$

Processor Intel® Core™ 2 Duo processor T9400 2.53GHz , Intel HD Boost, 1066MHz system bus; 6MB L2 cache

Memory 4GB PC3-8500 1066MHz DDR3, non-parity, dual-channel capable, two 204-pin SO-DIMM sockets;

SATA DVD±RW DVD burner, SATA 1.5Gb/s, 9.5mm Ultrabay slim, removable (43N3214)

SATA Disk 160GB (7200rpm) /SATA 1.5Gb/s, 2.5" wide, 9.5mm high, removable, upgradable, supports 2nd disk,

ThinkPad Shock Mounted Hard Drive, Active Protection System™

Turbo Cache Intel Turbo Memory, Half-Mini PCIe adapter, 2GB flash, disk-cache accelerator

Widescreen Display

Camera 14.1" (358.1mm) WXGA+ (1440x900) color, anti-glare, CCFL backlight, 200 nits, 16:10 aspect ratio, 300:1 contrast ratio

Integrated camera on top of screen, 1.3-megapixel, fixed focus

Πιστευώ οτι η Lenovo θα με βγάλει ασπροπρόσωπο, γιατί πιστεύω οτι είναι η εταιρεία με τα αυστηρώς business laptops.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.