Jump to content



After market VGA Cooler για 4850 ή να πάω για 4870?


Gabriel

Recommended Posts

Παιδιά,έχω το σύστημα της υπογραφής.

Αγόρασα τη Sapphire 4850/512 από το πλαίσιο πρίν από μια εβδομάδα και από την αρχή παρατηρούσα ότι η ψύξη της κάρτας είναι τουλάχιστον ανεπαρκής.

Σήμερα διαπίστωσα ότι η κάρτα (με atitool) παίζει σε full load ανάμεσα σε 100-110 βαθμούς κελσίου,είναι βέβαιο ότι θα τα τινάξει πολύ πιό εύκολα από όσο φαντάζομαι.

Είναι η Sapphire των 138 ευρώ με το αλουμινένιο cooler (Intel boxed like).

Δεν είμαι κανένας τρελός gamer αλλά όταν παίξω κανένα παιχνιδάκι,θέλω να το ευχαριστιέμαι.

Σκέφτομαι:

να πάρω κανένα after market cooler (scythe musashi πχ) - η κάρτα φθάνει τα 170 ευρώ

ή (εφόσον γίνεται να επιστρέψω τη κάρτα) να πάρω τη 4870/512 και τέλος?

Οι 4870 έχουν καλύτερο σύστημα ψύξης?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι οι 4870 δεν έχουν και από τα καλύτερα συστήματα ψύξης, όπως λέγεται όμως η 4870 της Powercolor έχει το καλύτερο...

Πέρα όμως από την αγορά άλλης κάρτας, γιατί δεν ανεβάζεις λίγο τις στροφές του ανεμιστήρα;?????...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και για την 4870 με το reference cooler εχω ακούσει ότι ψήνεται με τις στροφές του fan στα defaults. Από 35% και πάνω fan speed είναι ΟΚ αλλά εκεί ακούγεται λίγο. Προσωπικά , αν είσαι fan της ησυχίας, θα σου έλεγα να κρατήσεις την 4850 στο efault fan speed και ότι και να συμβεί, υπάρχει η εγγύηση :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Όχι οι 4870 δεν έχουν και από τα καλύτερα συστήματα ψύξης, όπως λέγεται όμως η 4870 της Powercolor έχει το καλύτερο...

Πέρα όμως από την αγορά άλλης κάρτας, γιατί δεν ανεβάζεις λίγο τις στροφές του ανεμιστήρα;?????...

Τρελή μούφα..Ήμουν πρώην κάτοχος και πραγματικά είναι μια απογοήτευση..

Link to comment
Share on other sites

Scythe Mushashi στα 32ευρώ και τελείωσες ;)

σε κάρτες κατηγορίας τιμής 136 ευρω να δώσεις άλλα 32 ευρώ (~24%) για ψύξη της, δεδομένου και του ότι σε 1 χρόνο από τώρα θα είναι ανεπαρκής (η κάρτα) και θα την αλλάξεις...απλά δεν αξίζει....m2c

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την φθηνότερη και βάλτης πάνω FANLESS την accelero s1. Το έκανα για την gainward 4850. Το πιο αθόρυβο φουρφούρι είναι απλά αυτό που....δεν υπάρχει...XD

Μην φοβάσαι για θερμοκρασίες, απλά πάρε την gainward που είναι πιο κρύα. Έχω 2 4850, την stock της sapphire και την gainward. Η πρώτη έχει πάνω το zalman vf900 και η δεύτερη fanless την accelero. Η δεύτερη είναι idle στα 31 και η πρώτη στα 40+. Nough said.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την φθηνότερη και βάλτης πάνω FANLESS την accelero s1. Το έκανα για την gainward 4850. Το πιο αθόρυβο φουρφούρι είναι απλά αυτό που....δεν υπάρχει...XD

Μην φοβάσαι για θερμοκρασίες, απλά πάρε την gainward που είναι πιο κρύα. Έχω 2 4850, την stock της sapphire και την gainward. Η πρώτη έχει πάνω το zalman vf900 και η δεύτερη fanless την accelero. Η δεύτερη είναι idle στα 31 και η πρώτη στα 40+. Nough said.

Αυτή η ARCTIC COOLING ACCELERO S2 είναι αυτή που βλέπω εδώ?

Επειδή πήρα αυτή τη κάρτα ρωτάω αν μπαινει γιατι δεν την είδα στη λίστα συμβατότητας

αλλα μπορεί και η ψύκτρα να βγήκε πριν την κάρτα ποτέ δε ξέρεις...

Οπότε ειπά να ρωτήσω αν μπαίνει αυτή η ψύκτρα στην συγκεκριμένη 4850...

Edit:

Επίσης είδα οτι έχουν βγάλει ενα Revision της ψύκτρας, αξιζει ? (αν ταιρίαζει φυσικά...)

Εδω το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ARCTIC COOLING ACCELERO S2 είναι αυτή που βλέπω εδώ?

Επειδή πήρα αυτή τη κάρτα ρωτάω αν μπαινει γιατι δεν την είδα στη λίστα συμβατότητας

αλλα μπορεί και η ψύκτρα να βγήκε πριν την κάρτα ποτέ δε ξέρεις...

Οπότε ειπά να ρωτήσω αν μπαίνει αυτή η ψύκτρα στην συγκεκριμένη 4850...

Edit:

Επίσης είδα οτι έχουν βγάλει ενα Revision της ψύκτρας, αξιζει ? (αν ταιρίαζει φυσικά...)

Εδω το λινκ

Αξιζει η Accelero S1 παρα πολυ!Την εχω στην 8800gt και ειναι παγος!

Αφου ο Dante80 λεει οτι ταιριαζει με την 4850 παρε την και μην το σκεφτεσαι καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα :woot: ΑΛΛΑ,

ποια απο τις 2 ?

S1 ή τη "καινουρια" S1 revision ?

Και αν ειναι s1 απο που ? στο e-shop ξαφνικα χάθηκε και έχει μονο την revision

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650120

την "καινούργια" rev.2 θα πάρεις και είσαι κομπλέ με ένα ανεμιστηράκι 12αρι..:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.