Jump to content



remote control via networking


disssconected

Recommended Posts

Παιδιά σπουδάζω στο ρεθυμνο οπου δεν εχω ιντερνετ και θελω να κατεβαζω απο το pc που εχω στο ηρακλειο ορισμένα πραγματα απο το ιντερνετ χειριζομενος το λαπτοπ μ απο το ρεθυμνο οντας για λιγο μεσα σε καποιο ασυρματο δικτυο. Ποιο προγραμματακι μου προτείνεται για να μπορω ευκολα να χειριζομαι το pc μου απο το λαπτοπ μεσο ιντερνετ? με ποιον τροπο να το πω και διαφορετικά μπορω να ελεγχο ως ενα βαθμο εννοειτε το πισι απο καποιο αλλο πισι απομακρισμενο μεσο ιντερνετ και τι προυποθεσεις πρεπει να τηρω?

Link to comment
Share on other sites

Αν θα μπαίνεις πάντοτε από τον ίδιο υπολογιστή, σε έναν συγκεκριμένο άλλο μη μπλέκεις με remote desktops και IPs και δε ξέρω τί άλλο.

Βάζεις αυτό και του λες στον στεθερό να επιτρέπει πάντοτε να μπαίνει η επαφή που έχεις δημιουργήσει στο laptop μέσω VNC.

Δηλαδή:

Κάνεις account στο laptop.

Κάνεις account στο σταθερό.

Κάνεις add το ένα στο άλλο έτσι ώστε να υπάρχει ο ένας στη λίστα του αλλουνού.

Στο σταθερό ορίζεις στα permissions

allow   όνομα-του-laptop     service RemoteDesktop

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις αυτό και του λες στον στεθερό να επιτρέπει πάντοτε να μπαίνει η επαφή που έχεις δημιουργήσει στο laptop μέσω VNC.

allow   όνομα-του-laptop     service RemoteDesktop

τι ακριβως πρεπει να βαλω? δεν μου ανοιγει το λινκ

Link to comment
Share on other sites

:OT:Απευθύνομαι στα άτομα που χρησιμοποιούν το CSpace. Το μεσημέρι που δοκίμασα το πρόγραμμα στο laptop και στο κανονικό pc όλα δούλευαν ρολόι. Αργότερα όμως, και μέχρι αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω connect. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Μήπως είναι o server κάτω?

Edit : Σήμερα δουλεύει κανονικά... Λογικά είχε πρόβλημα ο server τους

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως πρεπει να βαλω? δεν μου ανοιγει το λινκ

Μια που το χρησιμοποίησα το πρόγραμμα θα προσπαθήσω να στα γράψω αναλυτικά.

Λοιπόν όταν θα εγκαταστήσεις το προγραμμα και στους δύο υπολογιστές, θα βάλεις τον έναν υπολογιστή στην contact list του άλλου. Μετά, προκειμένου να μπορέσεις να ελέγχεις το ηράκλειο-pc από το laptop, πρέπει να δώσεις από το ηράκλειο-pc permissions για το laptop. Πας λοιπόν στο ηράκλειο-pc στα options -> Edit permissions, στο κάτω πεδίο, και γράφεις:

allow(κενό)το όνομα του laptop όπως είναι στην contact list(κενό)service(κενό)RemoteDesktop

Μπορείς και αντί για το "RemoteDesktop" να βάλεις το "<any-service>" (χωρίς τα "). Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να στείλεις αρχεία, να chatάρεις και να κάνεις Remote Desktop.

Τέλος εαν θες να να συμβαίνει και το αντίθετο, δηλαδή να ελέγχεις το laptop από το ηράκλειο-pc κάνεις την ίδια ακριβώς διαδικασία στο laptop.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.