Jump to content



memory support list


labrinea

Recommended Posts

Χαίρετε,

Ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τις memory support lists που ανακοινώνουν οι κατασκευάστριες μητρικών για κάθε μοντέλο τους. Υποθέτω πως περιλαμβάνει μνήμες που οι ίδιοι έχουν δοκιμάσει και λειτουργούν χωρίς προβλήματα. Ωστόσο είναι πολύ λίγες και οι περισσότερες δεν κυκλοφορούν στα ελληνικά καταστήματα. Επίσης μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι δεν είναι τα high end μοντέλα που όλοι ξέρουμε αλλά υποδεέστερα.

Τι γίνεται λοιπόν με όσους ενδιαφέρονται για τις high end μνήμες? Τις αγοράζουν με δικό τους ρίσκο για το αν θα παίζουν? καθώς οι support lists είναι πολύ περιοριστικές αφού αναφέρουν συγκεκριμένη χωρητικότητα ανά module και υποστήριξη single/dual channel:S

Τελικά οι κατασκευαστές των high end μνημών πού τις δοκιμάζουν πριν τις βγάλουν στην αγορά? Σε ποιες μητρικές?

Αφορμή για το thread είναι διάφορα προβλήματα που είχα κατά καιρούς με μνήμες ( και ακόμα έχω:( ). Συγκεκριμένα έχω ένα ζευγάρι mushkin xp6400 4-4-3-10 2x1GB πάνω σε μητρική abit IN9-32max (nforce 680i) και τρώω μπλε οθόνες και crashes εφαρμογών ακόμα και αμέσως μετά από format. Αλλές φορές είχα πρόβλημα με εγκατάσταση windows xp. Μετά την αντιγραφή αρχείων που κάνει στην αρχή από το cd αντί ύστερα να κάνει boot από το σκληρό για να συνεχιστεί η εγκατασταση, έκανε ξανά από το cd πράγμα που διορθωνόταν αν αφαιρούσα το ένα module μνήμης. Το pc δηλαδή δούλευε στοιχειωδώς αλλά επειδή είμαι φοιτητής και το χρειαζόμουν συνεχώς για τη σχολή δεν είχα χρόνο για παιχνιδάκια (που crashαραν το πολύ σε 10 λεπτά εκτελεσης). Έτσι δεν με απασχολούσε και πολύ να το φτιάξω.

Κάποια στιγμή τελικά πήγα τις μνήμες για έλεγχο στο multirama απ όπου τις είχα αγοράσει πριν 1,5 χρόνο μιας και ήταν ακόμα στην εγγύηση. Μετά από μια βδομάδα αναμονής μου είπαν ότι οι μνήμες ήταν ΟΚ. Ωστόσο είχα ζητήσει να μου δώσουν μια δανική μνήμη μέχρι να μου τις επιστρέψουν για να κάνω τη δουλειά μου ( άπειρα project για τη σχολή:p ). Μου έδωσαν ένα module kingston 1GB 800Mhz των 40ευρώ το οποίο αποδείχθηκε πιο stable από το σετάκι των 300ευρώ που είχα...ΕΛΕΟΣ

Τελικά πως γίνεται να μην βρήκαν πρόβλημα οι τεχνικοί εφόσον με τη δική τους μνήμη ήταν όλα μια χαρά ( έπαιξα παιχνίδι χώρις να crashάρει!!! ) ??? Μήπως μου είπαν ψέματα? Επίσης μήπως δεν αξίζει το ακριβό hardware?...

P.S. Σκέφτομαι να πάρω καινούριες μνήμες και μητρική. Έλεγα για ddr2 mushkin redline 4GB 1000Mhz και κάτι σε x48 ή p45 ( έχω στο μυαλό μου και υλοποίηση mobo/cpu/ram για i7 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ). Θέλω κάτι stable αλλά καλό κιόλας...

Αυτά είχα να πω:rolleyes: Οποιοδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη:)

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες μητρικών δημοσιεύουν το QVL=Qualified Vendors List. Είναι μία λίστα ξεχωριστή για κάθε μητρική στην οποία αναφέρονται μοντέλο,χωρητικότητα,συχνότητα,είδος module (Single sided/Dual Sided) και μερικές φορές και τι memory chips χρησιμοποιεί το κάθε module...Αυτά τα modules είναι αυτά που έχουν βεβαιώσει οι τεχνικοί πως λειτουργούν απροβλημάτιστα μετά από testing.

Το (-) της υπόθεσης για εμάς είναι ίσως ότι αυτά που είναι διαθέσιμα για αγορά σε εμάς ίσως να είναι διαφορετική γκάμα της αγοράς, καθώς δεν είναι δυνατόν να έχουμε στην Ελλάδα όλες τις μάρκες ή όλα τα μοντέλα που υπάρχουν στην αγορά της Κίνας ή της Ταϊβάν...

Οι εταιρίες μνημών από την άλλη έχουν στα αντίστοιχα επίσημα website τους Compatibility Lists ή Product Finders για να βοηθήσουν στην επιλογή συμβατών μνημών.

Μερικές δε, έχουν και support forums στα οποία μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να υποβάλλει ερωτήματα σχετικά με συμβατότητα προϊόντων τους με μητρικές, με ρυθμίσεις ( timings,voltage), και αν περιηγηθεί κανείς σε αυτά τα support forums δεν θα βρεί λίγες περιπτώσεις που οι απαντήσεις των "τεχνικών" του forum ήταν αποτελεσματικές.

Γενικά καλό είναι πρίν την αγορά συγκεκριμένου σετ μητρικής/μνημών να στέλνουμε και κάποιο mail στο support των εταιριών , αν και εφόσον δεν έχουμε βρεί άκρη με τις παραπάνω μεθόδους, ή και να υποβάλουμε κάποιο σχετικό ερώτημα στα αντίστοιχα support forums...

Στην περίπτωσή σου, το ότι δεν λειτουργεί σωστά η μνήμη στην δική σου μητρική θα πρέπει να σε προβληματίσει για το αν είναι σωστές οι ρυθμίσεις τους στο ΒΙΟS.

Oι τεχνικοί κατά πάσα πιθανότητα δεν τις δοκίμασαν σε μητρική ίδια με τη δική σου γι αυτό ίσως δεν έγινε και αναπαραγωγή του "πρόβληματος", δηλαδή μπορεί να χρήζει ειδικής ρύθμισης η μητρική σου λόγω Νforce 680...

Το ότι η Kingston έπαιξε μιά χαρά μπορεί να οφείλεται και στα χαλαρά timings που κατά πάσα πιθανότητα είναι σεταρισμένη η kingston...

Υπέβαλλε σχετικό ερώτημα στο support forum της mushkin, δεν χάνεις τίποτε με μία δοκιμή...και μπορεί να βγείς κερδισμένος...

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα πιο χαλαρά timings από αυτά που αναγράφει ο κατασκευαστής και το σύστημα είναι stable. Αντί για 4-4-3-10 έβαλα 5-5-5-15 και CMR 2T. Η τροφοδοσία είναι 2.1V όπως και πριν (αυτή ενδείκνυται από τη mushkin). Μάλλον φταίει το nforce chipset που δεν μπορώ να αξιοποιήσω τις μνήμες μου στα ονομαστικά τους timings. Η άποψη μου είναι ότι nvidia και intel δεν παντρεύονται, καλύτερα τα πήγαινε η nvidia σε amd πλατφόρμες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.