Jump to content



Υδρόψυξη για ι7


sosaid

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Έχω στήσει ένα συστημα με ι7 920, asus p6t, και δυστηχώς ψύχτρα nexus 3000.

Aπό τις θερμοκρασίες δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος οπότε λέω για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια που ασχολούμαι με κομποιούτορες να το γυρίσω στην υδρόψυξη.

Το θέμα είναι πως δεν ξέρω τίποτα..

Είναι δυνατόν να προτείνετε τα υλικά που καλό θα ήταν να αγοράσω και αν βρίσκοντια στην ελληνική αγορά?

Το κουτί που έχω είναι το cm stalker //το πρώτο// και θα ήθελα να χωράει το σύστημα μέσα.

Επίσης θέλω η αξιοπιστία να είναι 100% ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Τέλος τι θα πρέπει να προσέξω καθώς το στήνω και πως θα προφυλαχτώ από «μοιραία» ατυχήματα.

Την ψύξη την θέλω αρχικά για επεξεργαστή αλλά καλό θα ήταν να μπορεί να επεκταθεί και σε άλλα συστήματα όπως gpu αν λαλέψω στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν υπαρχει στην ελληνικη αγορα block για s1366

για τα υπολοιπα εχουν αναφερθει δεκαδες φορες.

ψυγεια thermochill η blackice,κατα προτιμηση ενα και τριπλο,

αντλια laing d5 (99 € στο εσοπ) η οποια ειναι ακριβως η ιδια με την mcp655 (70 ευρω στο πλαισιο).

τανκ οτι χωραει στο κουτι σου.

σωληνες διαλεγεις αφου καταληξεις σε τι διαμετρο θα πας,για πολλους η 1/2" ειναι

ασχημη στο ματι λογω παχους εχει ομως καλυτερη αποδοση.

αληθεια ζεσταινουν τοαο πολυ οι i7?

Link to comment
Share on other sites

Nexus....Γενικά με καλή ψύκτρα πχ 120 όχι, αλλά ένα 70 το χτυπάνε. Με nexus στα 4ghz σε full load εμένα μου χτυπάει 90-95c..Αλλά είναι τρομεροί επεξεργαστές.

Ειδικά εγώ που ασχολούμε με video έχω δει εκπληκτική αλλαγή από e6600 στα 3,6 και 8gb ram.

Aπό αξιοπιστία; Διάβασα κάποια ποστ για τρυπήματα σε tank και έχω ακούσει ιστορίες για υποβρύχιες mb..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα εφόσον γίνει σωστή εγκατάσταση.

Αντλία πάρε αυτή που σου λέει ο φίλος πιο πάνω και ψυγείο προτίμησε Thermochill διπλό ή τριπλό ακόμα καλύτερα.

Μπλοκ το μόνο που μπορείς να βρεις τώρα στην ελληνική αγορά είναι στο Πλαίσιο το EK Supreme.Τα τελευταία πλέον έρχονται με plate που κάνει για 775 και 1366.Σε περίπτωση που έχει το παλιό ζήτησε ξεχωριστά το αντίστοιχο plate.

Σωλήνα τώρα ότι σου αρέσει/σε βολεύει.Σε απόδοση δε θα δεις καμία διαφορά.

Όσο αφορά την τοποθέτηση στο κουτί σου,το ιδανικότερο θα ήταν το ψυγείο να μπει στον πάτο που έχει τη σίτα το stacker.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς το ThermoChill Radiator PA 120.3; To Black Ice GTX 360 που έχω δει στο πλαίσιο προσφέρει κάτι παραπάνω; Επίσης το μπλοκ αυτό είναι καλό ή να παραγγείλω κάτι άλλο από net?

Εκεί έλεγα να βάλω το ψυγείο από φωτογραφίες που έχω δει με το συγκεκρίμένο κουτί.

Όσον αφορά το τεστάρισμα πρώτα θα το στήσω μόνο του να δω αν έχει διαρροές και μετά το τοποθετώ μέσα στο κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς το ThermoChill Radiator PA 120.3; To Black Ice GTX 360 που έχω δει στο πλαίσιο προσφέρει κάτι παραπάνω; Επίσης το μπλοκ αυτό είναι καλό ή να παραγγείλω κάτι άλλο από net?

Εκεί έλεγα να βάλω το ψυγείο από φωτογραφίες που έχω δει με το συγκεκρίμένο κουτί.

Όσον αφορά το τεστάρισμα πρώτα θα το στήσω μόνο του να δω αν έχει διαρροές και μετά το τοποθετώ μέσα στο κουτί;

Nαι.Το GTX για να αποδόσει θέλει πιο δυνατά ανεμιστήρια γιατί είναι πιο πυκνά τα πτερύγια συν ότι είναι περισσότερο flow restrictive (όχι πως θα χεις πρόβλημα με αυτή την αντλία)

Το μπλοκ είναι αρκετά καλό αλλά το αρνητικό του είναι ότι σκοτώνει αρκετά τη ροή.Εναλλακτικά απέξω μπορείς να πάρεις το Swiftech Apogee GTZ μαζί με το αντίστοιχο plate για 1366.

Κοίταξε αν είσαι προσεκτικός δεν χρειάζεται να κάνεις leak test..Συνδέεις προσεκτικά,βάζεις και λίγο χαρτί όπου έχει ρακόρ για να σαι safe και βλέπεις...

Τώρα αν θες να 'σαι πιο ήσυχος καθώς απ' ότι καταλαβαίνω είναι η πρώτη φορά που στήνεις νερά,μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα εκτός κουτιού,απλά θα είναι πολύ πιο χρονοβόρο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε...

Μπλοκ Apogee GTZ // (κανά site Ευρώπης για αγορά του 1366 plate)? //

Ψυγείο ThermoChill Radiator PA 120.3

Αντλία mcp655

Ρεζερβουάρ AC RYAN ACR-TB80029 PR0T3C+0R SHIELDZ // ? //

Σωλήνες δεν ξέρω

ALPHACOOL THERMOSENSOR WITH LCD DISPLAY μην την πάθουμε

Και όσον αφορά αντάπτορες κτλ ρωτάω σε μαγαζιά; Δεν νομίζω αυτά να έχουν πολύ σημασία..

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να ανταποδώσω!

Link to comment
Share on other sites

to Swiftech Apogee GTZ ειναι πολυ καλυτερο απο το GTX

βεβαια υπαρχει και το D-TEK Fusion v2,λιγο πιο ακριβο,δεν ξερω ομως αν εχει ανταπτορα για το s1366

Ποιος μίλησε για GTX?!?To GTX είχε θέμα με διάβρωση.

Ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει το plate της Dtek αν δεν κάνω λάθος συν ότι είναι λιγάκι πιο κάτω σε απόδοση σε σχέση με GTZ και Supreme...

Οπότε...

Μπλοκ Apogee GTZ // (κανά site Ευρώπης για αγορά του 1366 plate)? //

Ψυγείο ThermoChill Radiator PA 120.3

Αντλία mcp655

Ρεζερβουάρ AC RYAN ACR-TB80029 PR0T3C+0R SHIELDZ // ? //

Σωλήνες δεν ξέρω

ALPHACOOL THERMOSENSOR WITH LCD DISPLAY μην την πάθουμε

Και όσον αφορά αντάπτορες κτλ ρωτάω σε μαγαζιά; Δεν νομίζω αυτά να έχουν πολύ σημασία..

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να ανταποδώσω!

Eυρώπη δεν έχω δει κάτι..Σίγουρα θα το βρεις Αμερική όμως.

Το τανκ δεν ξέρω..Δεν το έχω δει από κοντά αλλά μου φαίνεται μάπα...Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κανένα ΕΚ ή το MCRES της Swiftech...

Ο σένσορας είναι περιττός...

Τώρα από ρακόρ το GTΖ δίνει και για 1/2 και για 3/8 όπως και το τανκ της.

Η αντλία παίρνει σωλήνα 1/2,οπότε θα χρειαστείς αντάπτορα 1/2 σε 3/8 μόνο σε περίπτωση που παίξεις με 3/8.

Για το ψυγείο θα χρειαστείς ρακόρ με σπείρωμα 3/8 και την αντίστοιχη διάμετρο αναλόγως το σωλήνα που θα προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ALPHACOOL THERMOSENSOR WITH LCD DISPLAY

δεν χρειαζεται,ενα κομματι μεταλλο ειναι που παρεμβαλλεται απλα στο κυκλωμα με ενα αισθητηρα που ακουμπαει πανω του.

καλυτερα μην πεταξεις σε αυτο 20 ευρω και δωσε αργοτερα κατι παραπανω για καποιο

control panel με εξτρα αισθητηρες (3) που θα ρυθμιζει αυτοματα και ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.