Jump to content



The 2xP Project (ή αλλιώς κύκλωμα με 2 αντλίες)


AlexanderK

Recommended Posts

Κάποτε το κύκλωμα αποτελούνταν απο pump, rad (3x12 thin),mosfets, cpu, nb,sb, rad (3x12 fat), gpu, tank (with heat spreaders). Η αντλία φορόυσε nozzle kit της koolance που ανέβαζε την ροή στα 1500 l/h αλλά και πάλι δεν ήμουν πολυ ευχαριστημένος απο την ροή του νερού.

Έτσι προστέθηκε άλλη μία ίδια αντλία και ακόμα ενα ψυγείο.

Τώρα έχουμε.... 1st pump, rad (3x12 thin), mosfets, cpu, 2nd pump, rad (1x12 thin), nb, sb, rad (3x12 fat), gpu, tank (with heat spreaders).

Φωτος σε λίγες μέρες.

Η ροή είναι πολύ καλή αλλά έχω μία απορία.

Μήπως θα ήταν προτιμότερο να βάλω δίπλα δίπλα τις αντλίες με ένα ύψιλον? Δηλαδή να τρομπάρουν μαζί.

Τα φώτα σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Να αφήσεις τις αντλίες σε σειρά. Δηλαδή Όπως είναι τώρα.

2 αντλίες που είναι σε σειρά έχουν καλύτερο μανομετρικό (πίεση δηλαδή που είναι και η σημαντικότερη σε μας)

Η ροή είναι η ίδια με την ροή της μιας αντλίας.

2 αντλίες που είναι σε παράλληλη συνδεσμολογία ( Με Υ ) έχουν μεγαλύτερη ροή (περισσότερα λίτρα ανά ώρα).

Η πίεση είναι η ίδια με την πίεση της μιας αντλίας

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η μια διαλύει τη ροή της άλλης, με αποτέλεσμα τη γρήγορη φθορά τους. Πιο καλά παράλληλα σε δύο κυκλώματα, που απλά καταλήγουν στο ίδιο δοχείο. Δεν νομίζω να χρειάζεσαι πίεση, αλλά μεγάλη ροή!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η μια διαλύει τη ροή της άλλης, με αποτέλεσμα τη γρήγορη φθορά τους. Πιο καλά παράλληλα σε δύο κυκλώματα, που απλά καταλήγουν στο ίδιο δοχείο. Δεν νομίζω να χρειάζεσαι πίεση, αλλά μεγάλη ροή!

Αυτό για την φθορά όντως ισχύει αν οι αντλίες είναι σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους στο κύκλωμα. Αν και πάλι σε αυτές τις μικρές αντλίες ακόμα και έτσι η φθορά είναι μικρή. Τώρα για την ροή δεν ισχύει αυτό που λες. Γιατί ναι μεν έχεις μεγάλη ροή αλλά έχεις μικρή πίεση. Λόγω ότι το κύκλωμα μας αποτελείται απο πάρα πολλές αντιστάσεις θελουμε να τις υπερνικήσουμε.

Υπέθεσα πως θέλεις 1 κυκλωμα και σου είπα να τις βάλεις σε σειρά.

Οπότε διαλέγεις 2 τρόπους:

1) Σε σειρά

2) Σε 2 διαφορετικά εντελώς κυκλώματα με 2 τανκς

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κύκλωμα ενδιαφέρουν και τα 2, παροχή και μανομετρικό.

Αν δείτε διαγράμματα ροής-απωλειών, θα δείτε ότι όσο μεγαλώνει η παροχή, τόσο αυξάνουν και οι απώλειες. Το μανομετρικό, δείχνει στην κυριολεξία το μέγιστο ύψος που μπορεί να στείλει η αντλία το υγρό με 0 παροχή. Έτσι το μανομετρικό δίνει την "δύναμη" της αντλίας να κρατάει μεγάλη ροή σε κυκλώματα με μεγάλες αντιστάσεις.

Θα έλεγα ότι επειδή είχε ένα σορό block και 3 τριπλά, να τις έχει σε σειρά, ώστε η παροχή να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην ονομαστική της μιας αντλίας.

Aν σε παίρνει να κάνεις 2 κυκλώματα, Go For It:T:

Αλλιώς βάλ' τες σε σειρά, φθορά της αντλίας δεν καταλαβαίνω γιατί θα έχεις...

Στο εργαστήριο έχουμε αντλίες που δουλεύουν χρόνια σε σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Οι αντλίες έχουν φθορά λόγω σπηλαίωσης. Βέβαια σε αυτες τις αντλιούλες που έχουμε δεν έχουμε τόσο χαμηλές πιέσεις ώστε να έχουν αυτό το φαινόμενο. ( Μπορεί να έχουμε σε μικρό βαθμό αλλά λόγο πλαστικής φτερωτής είναι δύσκολο να καταστραφεί η επιφάνεια της) . Για αυτό και στις αντλίες με μεταλλική φτερωτή πρέπει το νερό στην είσοδο της αντλίας να μην έχει μεγάλη ταχύτητα.

Γιατί να μην τραβάνε από ένα tank?

Γιατί πολύ απλά θα είναι παράλληλη συνδεσμολογία που δεν την θέλουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι σπηλαίωση να έχει? Να πεις ότι είχε να τραβήξει η μία από την άλλη με μεταξύ τους 5-6 μέτρα ύψος να πω ναι, αλλά από την μια στην άλλη δίπλα-δίπλα, σε ένα κλειστό κύκλωμα χωρίς αέρα?

Επίσης μιλάμε για 1000l/h, δεν είναι κάνα τεράστιο νούμερο, άσε που πάνω από 800 δύσκολα θα είναι και με τις δυο μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς επειδή θα ήταν δίπλα δίπλα θα υπήρχε το πρόβλημα της σπηλαίωσης.

Μεγάλη ταχύτητα εισόδου του νερού στην αντλία = μικρότερη πίεση = χαμηλότερο σημείο ατμοποίησης του υγρού

Σε αυτές τις αντλίες όμως δεν έχουμε σπηλαίωση όπως προείπα. Οπότε μόνο για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς μόνο μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχουμε.... 1st pump, rad (3x12 thin), mosfets, cpu, 2nd pump, rad (1x12 thin), nb, sb, rad (3x12 fat), gpu, tank (with heat spreaders).

πολυ καλα μου φαινεται οτι τα εχεις τωρα.

η πιεση της πρωτης αντλιας μετα απο ενα τριπλο,και δυο blocks εχει πεσει αρκετα ωστε

να μη δημιουργει κανενα προβλημα στην δευτερη αντλια που απο εκεινο το σημειο ξαναανεβαζει την πιεση ωστε να περασει το νερο απο τα υπολοιπα κομματια του κυκλωματος.

κανενα προβλημα δεν βλεπω να εχεις,ουτε νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα αν τις εβαζες παραλληλα οπως σκεφτηκες σε δυο ξεχωριστα loop.

εγω ισως τα εβαζα 1st pump, rad (3x12 thin), cpu, mosfets, 2nd pump, rad (1x12 thin), nb, sb, gpu, rad (3x12 fat), tank (with heat spreaders)

εξαρταται βεβαια και το πως βολευουν οι σωληνωσεις,εσυ ξερεις καλυτερα που εχεις μπροστα σου το κουτι.

αστα οπως ειναι και δωσε και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει τι ρολο παιζει η σειρα στο τι πιεση και τι αποδοση σε ψυξη θα εχεις τελικα. Δε μου κολλαει οτι εχει διαφορες αναλογα πως θα τα βαλεις..

Μπορει καποιος να μου το εξηγησει αν οντως εχω αδικο?

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο τυρβώδης είναι μια ροή τόσο καλύτερη απαγωγή θερμότητας προκαλεί . Αν μια ροή δεν έχει αρκετή πίεση δεν θα καταφέρει μέσα στην ψύκτρα (ψυγείο) να γίνει ικανοποιητικά τυρβώδης.

Οπότε στα μέρη που θέλουμε καλύτερη απόδοση τα βάζουμε κοντά στην αντλία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από βδομάδα θα κάνω δοκιμές με ένα flow meter που μετράει l/h και θα σας πω πια είναι η καλύτερη συνδεσμολογία.Θα κάνω διάφορα πειράματα και θα βάλω και τανκ από ένα παλιό κολλεκτερ απο καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω βάλει τις αντλίες παράλληλα.Ομολογώ ότι η ροή είναι χειρότερη...

Έχω ένα flow meter το οποίο μετράει μάλλον λίτρα ανά ώρα

DSC04158.jpg

Στην αρχή ενώ δεν είχα ενώσει τις αντλίες το σύνδεσα πριν το τανκ εκεί που είναι η πιο χαμηλή πίεση.

Και το αποτέλεσμα....

first.jpg

Στη συνέχεια συνδέω παράλληλα τις αντλίες...

DSC04162.jpg

Και το αποτέλεσμα...

second.jpg

Οπότε μάλλον πάμε στην προηγούμενη συνδεσμολογία.

Μια ερώτηση πήρα ένα temp semsor της koolance. To σύνδεσα στη μητρική. Στο bios μου δείχνει -6 με -7 και στο probe 0. Ξέρει κανείς τι γίνεται?? (Ίσως ο κοπρίτης μπορεί να με βοηθήσει.....)

Ξέχασα να αναφέρω ότι στην δεύτερη περίπτωση έχω αλλάξει το τανκ με ένα παλιο κολλεκτέρ από καλοριφέρ.

Οπότε λογικα με την παλιά συνδεσμολογία θα είναι καλύτερα....

DSC04133.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση πήρα ένα temp semsor της koolance. To σύνδεσα στη μητρική. Στο bios μου δείχνει -6 με -7 και στο probe 0. Ξέρει κανείς τι γίνεται?? (Ίσως ο κοπρίτης μπορεί να με βοηθήσει.....)

τα πιν της μητρικης ειναι μονο για fan ρευμα-στροφες τα temp sensor κουμπωνουν σε αντιστοιχο panel με ενδειξη θερμοκρασιας http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808659 η μονη οθονη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663300

ωραιο το τεποζιτο!!!

Link to comment
Share on other sites

τα πιν της μητρικης ειναι μονο για fan ρευμα-στροφες τα temp sensor κουμπωνουν σε αντιστοιχο panel με ενδειξη θερμοκρασιας http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808659 η μονη οθονη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.663300

ωραιο το τεποζιτο!!!

Η μητρική έχει σύνδεση για temp sensor. Γιατι να αγοράσω ξεχωριστή οθόνη?

Ο αισθητήρας είναι αυτός

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=702

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.