Jump to content



The 2xP Project (ή αλλιώς κύκλωμα με 2 αντλίες)


AlexanderK

Recommended Posts

κανονικα δεν χρειαζεται,αλλα δεν ειναι σιγουρο πως δουλευει η μητρικη,μπορει ας πουμε να

ειναι για διαφορετικο αισθητηρα.

τι το θελεις το temp sensor?

α ενταξει ,σαν και μενα και συ...

εγω παντως πηρα αυτο εδω με 4 αισθητηρες που κανει και αυτοματο ελεγχο ανεμιστηρων.

δεν ειναι οπως θα ηθελα παραμετροποιησιμο,δηλαδη δεν ειναι καθολου,αλλα βλεπω

τουλαχιστον 4 θερμοκρασιες σε 4 σημεια που θελω και ειναι και ομορφο.

δεν το χρησιμοποιω ουτε για ελεγχο ανεμιστηρων αφου για να τους φουλαρει πρεπει να φτασει η θερμοκρασια τους 50 βαθμους

κατι που δεν γινεται ποτε εδω,ειπαμε δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα πανω του,ουτε τα ονοματα των αισθητητρων.

αυτος που λεει ας πουμε cpu τον εχω βαλει να δειχει θερμοκρασια νερου,τον VGA να δειχνει τις RAM κ.ο.κ

μονο για ομορφια κανει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

δεν προσεξα τη μητρικη της υπογραφης σου... μαλλον θα εχεις αλλαξει τη πολικοτητα για δοκιμη αν δεν δειχνει και στο bios τον αισθητηρα ισως να παιζει καμμια ασυμβατοτητα...

δοκίμασα και τις 2 πολικότητες....

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πηρα αυτο εδω με 4 αισθητηρες που κανει και αυτοματο ελεγχο ανεμιστηρων.

δεν ειναι οπως θα ηθελα παραμετροποιησιμο,δηλαδη δεν ειναι καθολου,αλλα βλεπω

τουλαχιστον 4 θερμοκρασιες σε 4 σημεια που θελω και ειναι και ομορφο.

δεν το χρησιμοποιω ουτε για ελεγχο ανεμιστηρων αφου για να τους φουλαρει πρεπει να φτασει η θερμοκρασια τους 50 βαθμους

βλεπω αυτο στη περιγραφη

μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ της αυτόματης ρύθμισης της λειτουργίας των ανεμιστήρων του συστήματός σας ή την χειροκίνητη για τον πλήρη έλεγχο τους!

επειδη ψαχνω και εγω για πανελακι δεν μπορεις να αυξομειωσεις στροφες με το συγκεκριμενο ασχετα με θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ψαχνω και εγω για πανελακι δεν μπορεις να αυξομειωσεις στροφες με το συγκεκριμενο ασχετα με θερμοκρασια?

μπορεις βεβαια,οχι οσο θελεις,εχει 4 modes λειτουργιας,χαμηλες,μετριες,μεσαιες και υψηλες στροφες,οποτε θα σε καλυψει.

εγω βεβαια δεν το χρειαζομαι για ρυθμιση στροφων και το εχω αφησει σκετο,μονο για να μου δειχνει θερμοκρασιες.

ειναι ομως ομορφο,ο φωτισμος στο πανελ δεν ειναι μπλε οπως αναφερει,πιο πολυ προς το μαυρο φερνει,ταιριαζει τελεια με μαυρο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα μου φαινεται οτι τα εχεις τωρα.

η πιεση της πρωτης αντλιας μετα απο ενα τριπλο,και δυο blocks εχει πεσει αρκετα ωστε

να μη δημιουργει κανενα προβλημα στην δευτερη αντλια που απο εκεινο το σημειο ξαναανεβαζει την πιεση ωστε να περασει το νερο απο τα υπολοιπα κομματια του κυκλωματος.

το νερο δεν ειναι ασυμπιεστο?

σε ολοκληρο το κυκλωμα το υγρο θα κινειται σιγουρα με την ιδια ταχυτητα.

δεν γινεται καπου να ρεει πιο αργα και καπου πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

το νερο δεν ειναι ασυμπιεστο?

σε ολοκληρο το κυκλωμα το υγρο θα κινειται σιγουρα με την ιδια ταχυτητα.

δεν γινεται καπου να ρεει πιο αργα και καπου πιο γρηγορα.

σωστο ακουγεται.

αν ειναι ετσι ομως γιατι μπαινει με διαφορετικη ορμη στο μπλοκ οταν ερχεται κατευθειαν απο την αντλια και με χαμηλοτερη οταν ερχεται μεσα απο ενα τριπλο ας πουμε ψυγειο;

η μηπως δεν ισχυει ουτε αυτο;

τωρα που το ξανασκεφτομαι νομιζω οτι εχεις δικιο,ετσι ειναι,η πιεση πρεπει να ειναι παντου η ιδια και εξαρταται μονο απο την αντλια και το ποσα κομματια την περιοριζουν,ανεξαρτητα

απο ποια σειρα εχουν αυτα,οποτε η αποψη οτι αν μπει το μπλοκ μετα την αντλια το νερο μπαινει με μεγαλυτερη πιεση ειναι μαλλον λαθος.

εκτος και ολα οσα λεμε τελικα ειναι εικασιες και οτι μας ερχεται στο μυαλο.

δεν ξερω,δεν ειμαι φυσικος να εχω απαντησεις.

το μονο που ξερω ειναι οτι οπως και να τα εχω βαλει τα ιδια αποτελεσματα περιπου εχω δει.

το περιπου κατι λεει,αφου μαλλον ειναι καλυτερα οταν εχω το cpu μπλοκ μετα το τριπλο ψυγειο,

αλλη μια ενδειξη οτι οντως η πιεση ειναι παντου ιδια και οτι αυτο που διαφοροποιει την αποδοση

ειναι η μικρη διαφορα θερμοκρασιας του νερου,που γινεται μικροτερη οσο πιο γρηγορα τρεχει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.