Jump to content



Γιατί πρέπει να αλλάζω τους DNS Servers ? Κατι βρωμάει ...


kreach

Recommended Posts

Γειά σας, έχω το 2play της Forthnet. Παρατηρώ τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα πως πέφτει το ιντερνετ.

Πώς εξηγείτε οτι αλλάζοντας τους dns servers (βλ εικόνα) ξαφνικά συνδέεται κανονικά στο ιντερνετ???

Μήπως ο server της κρήτης* κάθε τόσο τα παίζει και για αυτό πρέπει να τον αλλάζω? Ή μήπως η Forthnet κάνει λαμογιές επίτηδες???

* Aπό εδώ βρήκα τους server.

post-2310-1416073770,4483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω μπορείς να χρησιμοποιήσεις και dns servers που δεν είναι απαραίτητα του provider σου, απλά χρησιμοποιείς αυτούς επειδή είναι πιο κοντά (έχεις μικρότερο ping δηλ) και γίνεται πιο γρήγορα το resolving... δοκίμασε κάποιον dnss ενός άλλου provider στον οποίο έχεις καλό ping (δηλαδή εντός Ελλάδος πχ Otenet, vivodi κλπ) ή κάποιου στο εξωτερικό έτσι ώστε να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε για DNS το Gateway του Router σου και θα δινει αυτοματα DNS απο εκει οσες φορες και να αλαξει και δινει και τους καλυτερους DNS servers...

Για το αν είναι οι καλύτεροι δεν ξέρω αλλά κάνε το από πάνω και θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Οι dns αν provider είναι προσωπικοί,δεν μπορείς να κάνεις χρήση άλλων πάροχων,απλά παίζει ρόλο,το αν βάλεις στην σύνδεση σου στην τοπική σύνδεση απευθείας τον server χώρις να κάνει resolve μέσω ρουτερ.Σε αυτό παίζει ρόλο αν το modem/router κάνει resolve τις διευθύνσεις,αν δεν έχει αυτή την επιλογή τότε τους καρφώνεις απο το πισί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το OpenDNS, δεν το είχα υπόψην...

έκανα ένα τεστ με την σύνδεσή μου και έχει ενδιαφέρον το πόρισμα...

Vivodi DNS: 80.76.33.227

Pinging 80.76.33.227 with 32 bytes of data:

Reply from 80.76.33.227: bytes=32 time=12ms TTL=59
Reply from 80.76.33.227: bytes=32 time=8ms TTL=59
Reply from 80.76.33.227: bytes=32 time=10ms TTL=59
Reply from 80.76.33.227: bytes=32 time=8ms TTL=59

Ping statistics for 80.76.33.227:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = [B]8ms[/B], Maximum = [B]12ms[/B], Average = [B]9ms[/B]

OpenDNS_1: 208.67.220.222

Pinging 208.67.220.222 with 32 bytes of data:

Reply from 208.67.220.222: bytes=32 time=72ms TTL=55
Reply from 208.67.220.222: bytes=32 time=69ms TTL=55
Reply from 208.67.220.222: bytes=32 time=68ms TTL=55
Reply from 208.67.220.222: bytes=32 time=69ms TTL=55

Ping statistics for 208.67.220.222:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = [B]68ms[/B], Maximum = [B]72ms[/B], Average = [B]69ms[/B]

OpenDNS_2: 208.67.220.220

Pinging 208.67.220.220 with 32 bytes of data:

Reply from 208.67.220.220: bytes=32 time=64ms TTL=55
Reply from 208.67.220.220: bytes=32 time=63ms TTL=55
Reply from 208.67.220.220: bytes=32 time=64ms TTL=55
Reply from 208.67.220.220: bytes=32 time=65ms TTL=55

Ping statistics for 208.67.220.220:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = [B]63ms[/B], Maximum = [B]65ms[/B], Average = [B]64ms[/B]

Αυτό σημαίνει ότι το default DNS του provider είναι πολύ γρηγορότερο, αλλά σε κανονικές συνθήκες και για οποιονδήποτε χρήστη τα 12 από 65 ms δεν είναι μεγάλη διαφορά... δηλαδή σημαίνει ότι το φόρτωμα της σελίδας θα αργήσει κατά 53 ms, δηλαδή ούτε που να το συζητάμε... μια χαρούλα το OpenDNS... :T:

θα το δοκιμάσω και μια καθημερινή πρωϊ να δω την διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Για το αν είναι οι καλύτεροι δεν ξέρω αλλά κάνε το από πάνω και θα είσαι οκ

Εγω δεν εχω κανενα προβλημα με το Forthnet 2play εδω και ενα χρονο που το εχω ετσι πεζει το pc μου και ειναι ολα ΟΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το οpen dns θα το δοκιμάσω, αλλά από άλλο pc - έχω γυρίσει σπιτάκι μου για διακοπές :) Με βάση το ποστ του Jaco, από τι στιγμή που το default του provider είναι καλύτερο γιατί να πάω σε οpen dns???

Όσο για το dns που βγάζει η εντολή ipconfig στο cmd, δεν δούλεψε ! Έπρεπε να είχα βάλει το ip address ... ? Στο pc που έχω στην αθήνα έχω βάλει για dns αυτό απο το ipconfig και όλα καλα.

Eυχαριστώ πολύ παιδιά !

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το ποστ του Jaco, από τι στιγμή που το default του provider είναι καλύτερο γιατί να πάω σε οpen dns???

Άν εννοείς καλύτερο τα 50-60ms διαφορά, τότε για τα δεδομένα του Internet και της ταχύτητας των συνδέσεων που έχουμε δεν είναι κρίσιμο... είναι αμελητέος ο χρόνος, απλά ήταν παρατήρηση τεχνικής φύσης...

Το καλό με την χρήση του openDns είναι αν έχει πρόβλημα ο dns server του provider σου, πχ αν πέφτει ή αν δεν ενημερώνει συνεχώς τον πίνακα με τις αντιστοιχίες... αν δεν έχεις πρόβλημα με το dns server του provider, δεν ξέρω αν αξίζει... εκτός και αν μου διαφεύγει και μένα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε δοκιμαζεις να βαλεις το ip του router?

Αφού έχουμε πει χίλιες φορές ότι έχει πρόβλημα με τους DNS του provider.

Θα κάνει DNS Service το router? Του provider χρησιμοποιεί κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχουμε πει χίλιες φορές ότι έχει πρόβλημα με τους DNS του provider.

Θα κάνει DNS Service το router? Του provider χρησιμοποιεί κι αυτό.

το ρουτερ εμενα επαιρνε παντα αυτοματα τους dns...:baby:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε o jpavly το ρουτερ απλά κάνει forward τους dns servers του provider.Όμως αν δεν δουλεύει σωστά ο dns του provider,καλό είναι να δοκιμάσεις τους open.Συγκεκριμένα στην dsl μου στην Λαμία με την TELLAS έχω μεγάλο πρόβλημα με τον dns και γιαυτό χρησιμοποιώ τους open.Πολύ καλύτεροι.:clap::dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας καινούργιος εδω στο χώρο του TheLab.gr . Σας βρήκα μεσο google γιατι ειχα ενα θεμα με το H/Y και την σύνδεση. ( δεν δημιουργισα νεο ποστ αφου υπαρχη αυτο)

Εχω ενα παρομιο σχεδων προβλημα. Το θεμα ειναι οτι με κατι φιλους μου μαζεβομαστε για Lan σπιτι μου και επειδη ειμαστε πανω απο 5 ατομα βαζουμε και ενα παλιο ρουτερ να λειτουργει ως switch. Το θεμα ειναι οτι πειραξαμε της ρυθμισεις απο το Η/Υ ( Δηλαδη πηγαμε πινακας ελέγχου > Δίκτυο και Internet > Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης > Τοπικη σύνδεση > ιδιοτητες > Πρωτόκολλο Internet Εκδοση 4( TCP/IPv4 ) και αλλαξαμε εκει το DNS και το ip { τα δεδομενα τα βρεικαμε απο το cmd εντολη ipconfig . Τωρα ομως που ξαναπαταω την εντολη μου λεει πως το DNS εχει απενεργοποιηθει με αποτελεσμα στο δικο μου υπολογιστη να κατεβαζω με 500 ενω οι φιλοι μου στην ιδια συνδεση αλλα με τα δικα τους PC με 1Μb +++ . Ξερετε μηπως τι πρεπει να κανω για να το διορθώσω ;; ευχαριστω.

Eχω router THOMSON TG585 v7 με σύνδεση forthnet

post-25929-1416076606,8697_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.