Jump to content



Νέα σύνθεση! Γνώμες?


GeoKor

Recommended Posts

καταρχήν Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο PC. Η χρήση του για παιχνίδια (όχι βέβαια φανατικά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) , internet, και για καμια ταινία με σύνδεση σε 32'' LCD TV Philips.

Έχουμε και λέμε:

CPU: Intel I7 920 2.86 BOX 289e

MB: GIGABYTE GA EX58 EXTREME 329e

PSU: TAGAN TG700-U88 BZ PIPEROCK 700W 129e ή

COOLERMASTER RS700 SILENT PRO 700W 125e

RAM: KINGSTONE 3GB DDR3 1333 87e

Κάρτα γραφικών: GIGABYTE 9600GT 1GB 142e

HDD: SEAGATE 7200.11 500GB 58e

CASE: Σκέφτομαι για το GIGABYTE 3D AURORA 570 (139e) Έχετε κάτι άλλο να προτείνεται?????

Ακόμα γενικώς το ψάχνω αλλά πάνω κάτω σε αυτά βρίσκομαι. Η αγορά θα γίνει λογικά τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν χρειάζεσαι τόσο ακριβή μητρική.

Εκτός αν έχεις και overclock στο μυαλό σου (το οποίο μπορείς να το πετύχεις και με φθηνότερες μητρικές).

Δες κάποια από αυτές :

GIGABYTE GA-EX58-UD5

MSI X58 PLATINUM

Asus P6T

ECS X58Β-A

Εγώ θα επέλεγα την Gigabyte GA-EX58-UD5 αν αγόραζα αυτές τις μέρες i7 σύστημα η οποία είναι η ακριβότερη από αυτές που σου είπα να δεις αλλά τα έχει όλα τα συμπράκαλα...

Link to comment
Share on other sites

Και το haf ειναι στα 140 ευρω, καλυτερα το haf εκτος και αν το βλεπεις too much.

Το έχω δει και αυτό αλλα για να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει.

Βέβαια δεν το έχω δει και από κοντά για να έχω μία καλύτερη γνώμη.:T:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν χρειάζεσαι τόσο ακριβή μητρική.

Εκτός αν έχεις και overclock στο μυαλό σου (το οποίο μπορείς να το πετύχεις και με φθηνότερες μητρικές).

Δες κάποια από αυτές :

GIGABYTE GA-EX58-UD5

MSI X58 PLATINUM

Asus P6T

ECS X58Β-A

Εγώ θα επέλεγα την Gigabyte GA-EX58-UD5 αν αγόραζα αυτές τις μέρες i7 σύστημα η οποία είναι η ακριβότερη από αυτές που σου είπα να δεις αλλά τα έχει όλα τα συμπράκαλα...

Ήταν και αυτή στις επιλογές μου αλλά σκέφτηκα για 50e διαφορά να προτιμήσω την Extreme. Πάντως για μητρική θα πάρω σίγουρα Gigabyte την προτιμώ σαν εταιρεία.Για overclock πάντως δεν ασχολούμαι προς το παρών και δεν το βλέπω.

Λες να είναι too much αυτή η επιλογή??

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο PC. Η χρήση του για παιχνίδια (όχι βέβαια φανατικά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις) , internet, και για καμια ταινία με σύνδεση σε 32'' LCD TV Philips.

Θεωρώ αυτή την στιγμή την αγορά ενός i7 ως κακή, τόσο λόγω τιμής όσο και λόγω απόδοσης για τις εργασίες που κοιτάς. Είναι σαν να αγοράζεις ένα υπερωκεάνιο για να περάσεις τον Αλιάκμονα καλοκαίρι...επίσης δεν στέκει το επιχείρημα περί αναβαθμισημότητας ή αντοχής στο χρόνο. Με το να πληρώνεις πρώιμη τεχνολογία σε marketing τιμές, πάντα θα σε πιάνουν κορόιδο, είτε το κάνεις μια φορά την τριετία ή κάθε χρόνο...;)

Από εκεί και πέρα, πες μας ένα budget περίπου για να σε βοηθήσουμε με την σύνθεση...^^

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε σκληρό, γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο βγήκε πολύ προβληματικό:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=56892&highlight=seagate

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=56386&highlight=seagate

Είμαι κάτοχος αυτού του δίσκου 9 μήνες πρπ, μπορεί να μην μου ψόφησε αλλά βλέπω τις ενδείξεις smart στο speedfan όλο και να χειροτερεύουν....:crazy:

Προσωπικά θα πήγαινα σε western, τον Caviar Black 500GB ας πούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ αυτή την στιγμή την αγορά ενός i7 ως κακή, τόσο λόγω τιμής όσο και λόγω απόδοσης για τις εργασίες που κοιτάς. Είναι σαν να αγοράζεις ένα υπερωκεάνιο για να περάσεις τον Αλιάκμονα καλοκαίρι...επίσης δεν στέκει το επιχείρημα περί αναβαθμισημότητας ή αντοχής στο χρόνο. Με το να πληρώνεις πρώιμη τεχνολογία σε marketing τιμές, πάντα θα σε πιάνουν κορόιδο, είτε το κάνεις μια φορά την τριετία ή κάθε χρόνο...;)^^

Δεν θα διαφονίσω αλλά νομίζω επειδή η τεχνολογία αλλάζει δεν θα ήθελα να πάω στους C2D ή στους C2Q επειδή έχει αλάξει και το socket, έτσι ώστε στο μέλλον να μπορώ να κάνω κάποια αναβάθμιση.

Από εκεί και πέρα, πες μας ένα budget περίπου για να σε βοηθήσουμε με την σύνθεση...^^

Τώρα για το Bughet υπολογίζω στα 1300e χώρίς οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε σκληρό, γιατί το συγκεκριμένο μοντέλο βγήκε πολύ προβληματικό:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=56892&highlight=seagate

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=56386&highlight=seagate

Είμαι κάτοχος αυτού του δίσκου 9 μήνες πρπ, μπορεί να μην μου ψόφησε αλλά βλέπω τις ενδείξεις smart στο speedfan όλο και να χειροτερεύουν....:crazy:

Προσωπικά θα πήγαινα σε western, τον Caviar Black 500GB ας πούμε!!

Έχω και εγώ ένα 500Gb σε ένα άλλο μηχάνημά μου εδώ και κάνα χρόνο αλλά όλα είναι οκ. Τώρα δεν ξέρω τι να πω :boxed:

Πάντως σε ευχαριστώ θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτό

Καταρχήν thanks:T:

Με τα περισότερα θα συμφωνήσω απλά λέω να μην βάλω τόσα λεφτά στην κάρτα γραφικών και να πάρω την Sapphire HD 4850 :hmm:, και για μιτρική θα επιμήνω σε Gigabyte (κολυμένως ε?):jump1:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφονίσω αλλά νομίζω επειδή η τεχνολογία αλλάζει δεν θα ήθελα να πάω στους C2D ή στους C2Q επειδή έχει αλάξει και το socket, έτσι ώστε στο μέλλον να μπορώ να κάνω κάποια αναβάθμιση.
Στο ξαναγράφω, επειδή η τεχνολογία αλλάζει και αυτά που αγοράζεις φέτος του χρόνου θα κάνουν τα μισά λεφτά, πάντα αγοράζουμε με βάση τις ανάγκες μας. Την στιγμή που σε 1 εξάμηνο βγαίνουν οι i5+p55 που ταιριάζουν στην περίπτωσή σου, και μάλιστα σε άλλο socket από αυτό που πας να βάλεις, είναι χαζό να πληρώσεις τα κέρατά σου για πλατφόρμα που ΚΑΙ ΣΤΟ μέλλον θα πρέπει να τα σκάσεις για να αναβαθμίσεις (Μιας και οι i7 τα επόμενα χρόνια προορίζονται για την enthusiast line της intel που δεν έχει καμία σχέση με αυτά που θέλεις από το pc σου.

Αν ενδιαφέρεσαι για αναβαθμισημότητα, πάρε ένα AM2+ σύστημα με τα μισά λεφτά που θα καλύπτει τις ανάγκες σου, και σε 6μήνες κόλλα του πάνω ένα phII 945. Αν ενδιαφέρεσαι για να πάρεις το καλύτερο σύστημα money can buy, πάρε ένα διπύρηνο 775 σύστημα, και επικεντρώσου στα σημεία που είναι ανελαστικά στην σχέση αξίας/χρόνου, ή/και πρωτεύοντα στην διαμόρφωση της αλληλεπίδρασής σου με τον Η/Υ. Δλδ στο κουτί, το τροφοδοτικό, και (οθόνη), ηχεία, πληκτρολόγιο και ποντίκι. Αυτά είναι που θα αντέξουν σε μελλοντικές αναβαθμίσεις, και αυτά είναι που θα βλέπεις, θα ακούς, θα αγγίζεις στην ενασχόλησή σου με τον Η/Υ.

Τα παραπάνω στα γράφω καθώς βλέπω πως νομίζεις πως θα έχεις μετρήσιμη διαφορά σε ταινίες-"μη φανατικό" gaming (*ειδικά με την κάρτα γραφικών που κοιτάς στην ανάλυση που κοιτάς)-internet με τον i7. Απατάσαι. μπορείς να αγοράσεις τον i7 μιας και είναι ότι καλύτερο και τελευταίο υπάρχει σε τεχνολογία σήμερα, ή να νομίζεις πως θα τον αναβαθμίσεις στο μέλλον ανέξοδα και οικονομικά. Αλλά την στιγμή που η χρήση για την οποία τον προορίζεις είναι ανακόλουθη με το προφίλ, την αξία και τις δυνατότητες του rig που φτιάχνεις, απλά θα πληρώσεις αέρα.

Αυτά από μένα, καλές αγορές...συγνώμη αν ακούγομαι σαν την κακιά πεθερά, απλά κάποιος θα πρέπει να σου τα πει και αυτά...:T:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ αυτή την στιγμή την αγορά ενός i7 ως κακή, τόσο λόγω τιμής όσο και λόγω απόδοσης για τις εργασίες που κοιτάς. Είναι σαν να αγοράζεις ένα υπερωκεάνιο για να περάσεις τον Αλιάκμονα καλοκαίρι...επίσης δεν στέκει το επιχείρημα περί αναβαθμισημότητας ή αντοχής στο χρόνο. Με το να πληρώνεις πρώιμη τεχνολογία σε marketing τιμές, πάντα θα σε πιάνουν κορόιδο, είτε το κάνεις μια φορά την τριετία ή κάθε χρόνο...;)

αυτό γράφτο και στο δικό μου thread αλλιώς θα το κάνω μόνος μου quote :hehe:

@ alexkhr : αν σε αυτό το κουτί χωρέσεις αυτή την μηρτική, σου κάνω την σύνθεση δώρο :hehe: το κουτί αυτό παίρνει μόνο m-atx μητρικές :flower:

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναγράφω, επειδή η τεχνολογία αλλάζει και αυτά που αγοράζεις φέτος του χρόνου θα κάνουν τα μισά λεφτά, πάντα αγοράζουμε με βάση τις ανάγκες μας. Την στιγμή που σε 1 εξάμηνο βγαίνουν οι i5+p55 που ταιριάζουν στην περίπτωσή σου, και μάλιστα σε άλλο socket από αυτό που πας να βάλεις, είναι χαζό να πληρώσεις τα κέρατά σου για πλατφόρμα που ΚΑΙ ΣΤΟ μέλλον θα πρέπει να τα σκάσεις για να αναβαθμίσεις (Μιας και οι i7 τα επόμενα χρόνια προορίζονται για την enthusiast line της intel που δεν έχει καμία σχέση με αυτά που θέλεις από το pc σου.

Αν ενδιαφέρεσαι για αναβαθμισημότητα, πάρε ένα AM2+ σύστημα με τα μισά λεφτά που θα καλύπτει τις ανάγκες σου, και σε 6μήνες κόλλα του πάνω ένα phII 945. Αν ενδιαφέρεσαι για να πάρεις το καλύτερο σύστημα money can buy, πάρε ένα διπύρηνο 775 σύστημα, και επικεντρώσου στα σημεία που είναι ανελαστικά στην σχέση αξίας/χρόνου, ή/και πρωτεύοντα στην διαμόρφωση της αλληλεπίδρασής σου με τον Η/Υ. Δλδ στο κουτί, το τροφοδοτικό, και (οθόνη), ηχεία, πληκτρολόγιο και ποντίκι. Αυτά είναι που θα αντέξουν σε μελλοντικές αναβαθμίσεις, και αυτά είναι που θα βλέπεις, θα ακούς, θα αγγίζεις στην ενασχόλησή σου με τον Η/Υ.

Τα παραπάνω στα γράφω καθώς βλέπω πως νομίζεις πως θα έχεις μετρήσιμη διαφορά σε ταινίες-"μη φανατικό" gaming (*ειδικά με την κάρτα γραφικών που κοιτάς στην ανάλυση που κοιτάς)-internet με τον i7. Απατάσαι. μπορείς να αγοράσεις τον i7 μιας και είναι ότι καλύτερο και τελευταίο υπάρχει σε τεχνολογία σήμερα, ή να νομίζεις πως θα τον αναβαθμίσεις στο μέλλον ανέξοδα και οικονομικά. Αλλά την στιγμή που η χρήση για την οποία τον προορίζεις είναι ανακόλουθη με το προφίλ, την αξία και τις δυνατότητες του rig που φτιάχνεις, απλά θα πληρώσεις αέρα.

Αυτά από μένα, καλές αγορές...συγνώμη αν ακούγομαι σαν την κακιά πεθερά, απλά κάποιος θα πρέπει να σου τα πει και αυτά...:T:

Σε ευχαριστώ για αυτά που μου λές.

Και όντως ακούγεσαι σαν "κακιά πεθερά":hehe: αλλά σεβαστή η γνώμη σου.

Για να σου πω την αλήθεια με έχεις βάλει σε σκέψεις αλλά είμαι είδη αρκετά ψημένος για αυτό το σύστημα.:wall:

Τέλος πάντων ακόμα δεν ξέρω θα δω.

Α!! και χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά man, και έχε υπόψιν σου πως απλά σου δίνουμε ιδέες για να ξοδέψεις καλύτερα τα χρήματά σου σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Πάρε γνώμες από όσους περισσότερους μπορείς, κάνε μια σούμα, και καλές αγορές...:happy:

Link to comment
Share on other sites

(Μιας και οι i7 τα επόμενα χρόνια προορίζονται για την enthusiast line της intel που δεν έχει καμία σχέση με αυτά που θέλεις από το pc σου.

αυτο το X58 εγω παντως πολυ φοβαμαι οτι εχει πολυ μικρή ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.