Jump to content



Δίλλημα : C2Q vs i7


junior-21-

Recommended Posts

λεπόν, για φιλαράκι που στήνει νέο pc θέλουμε την γνώμη σας (βασικά εγώ πιο πολύ)

ο Αντώνης (ο φίλος) έχει μια Ρ5Κ Deluxe με έναν 2180 και μια 8600gts. Δεν κάνει καμία τρελλή χρήση στον υπολογιστή,απλά του έπεσαν κάποια ανέλπιστα χρήματα και θα φτιάξει ένα νέο pc.

Του πρότεινα P5Q Deluxe + Q6600 + Mushkin 2X2gb @ 1066 (used ελαφρώς οι μνήμες,τα άλλα new) στα 370 ευρώ

Αυτός όμως, θέλει P6T Deluxe + i7 920 + 3X1gb Adata στα 700, καθώς θέλει να πάρει το πιο καινούργιο, κι ας μην το χρησιμοποιήσει, απλά για καλύτερη διάρκεια στον χρόνο. Εσείς, τι πιστεύεται ότι είναι καλύτερο για την περίπτωσή του? Θα πληρώνατε κάτι και ας μην το χρησιμοποιούσατε? Εγώ πάντως αδυνατώ να τον αποτρέψω να πετάξει τα λεφτά του :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άμα το pc το έχει για να κάνει surfing στο ίντερνετ, να βλέπει ταινίες, να παίζει παιχνίδια και διάφορα άλλα σαν τα παραπάνω τότε να πάει σε C2Q, αλλιώς αν το pc το θέλει για benches όχι ότι το παραπάνω δεν κάνει, αλλά όπως να έχει καλύτερα οι i7.

Με τα μισά λεφτά παίρνει το πρώτο με τα διπλάσια παίρνει το δεύτερο.

O πρώτος με μια καλή κάρτα γραφικών κάνει τα πάντα και συμφέρει....

Link to comment
Share on other sites

Tο πρώτο setup έχει καινούργιο περίπου 690Ε, το δεύτερο περίπου 900Ε(δεν το βρίσκεις και πολύ φθηνότερα είναι νέο και δεν το δίνει και κάποιος από αγγελία) δηλαδή 200Ε είναι μεγάλη διαφορά, δεν πιστεύω πως αξίζει από την στιγμή που το pc θα είναι για απλή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

C2q καλύτερα,ο ι7 αφού δεν έχει απαιτήσεις του είναι αχρείαστος.Δεν μας είπες όμως,παιχνίδια παίζει?Και αν ναι,απαιτητικά η όχι?Πάντως και σε περίπτωση που παίζει παιχνίδια ο c2q μου φένεται καλύτερος(το πολύ-πολύ εάν παίζει παιχνίδια να δώσει τα 200ε που του μένουν για μια 4870).

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει Video/3D/Audio Rendering?

Παίζει GTA 4, STALKER και Supreme Commander στα 1920+ με Full ότι έχει και δεν έχει και βάζει και παραπάνω mods για να τα κάνει καλύτερα?

Τον ενδιαφέρει η αμεσότητα των Athlon 64 στην απόκριση στα Windows?

Δουλεύει με εξαιρετικά μνημοβόρα προγράμματα, που κάνουν χρήση και του bandwidth της μνήμης?

Αν ναι, i7.

Αν όχι, δεν έχει λόγο να τον πάρει, εκτός αν απλά τον γουστάρει. Του τα εξηγείς και βλέπεις ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ειχε pc που το ειχε στησει 15 χρονια πριν και θελει ενα για αλλα 15 χρονια ας παρει το i7..

τι 15 χρόνια πριν ρα, αφού σου λέω τι μηχάνημα είχε πριν και το έχει ακόμα :hehe:

To 1o setup και χωρις αλλαγη m/b.

Να τα δωσει σε ssd ή οθονη.

το παλιό θα το δώσει στον αδερφό του. Οθόνη του ταλέω, έχει μια 17άρα TFT

ai seven

δαγκωτό και τεκμηριομένο νέε μου :hehe:

Tο πρώτο setup έχει καινούργιο περίπου 690Ε, το δεύτερο περίπου 900Ε(δεν το βρίσκεις και πολύ φθηνότερα είναι νέο και δεν το δίνει και κάποιος από αγγελία) δηλαδή 200Ε είναι μεγάλη διαφορά, δεν πιστεύω πως αξίζει από την στιγμή που το pc θα είναι για απλή χρήση.

την διαφορά την μετράω στην τριπλέτα cpu-mobo-ram, αφου τα άλλα μένουν σταθερά ότι και να πάρει. και είναι σχεδόν διπλάσια τιμή (370 vs 700). Χίλιες φορές να μπεί hdd 1 terra και τα ρέστα οθόνη για μένα

M/B για ποιο λογο να αλλαξει αν ειναι να παει σε C2Q?

γιατί το παλιό θα το πάρει ο αδερφός του και έχουμε βρεί κουτάκι να παίξουμε και με νερά που γουστάρει

Βασικά αν είναι να κάνει surfing και απλά πραγματάκια ας μείνει με το σύστημα του και ας επενδύσει τα χρήματα κάπου καλύτερα. Επένδυση σε υπολογιστή=κακή επένδυση

του το λέω αλλά δεν ακούει :hehe:

C2q καλύτερα,ο ι7 αφού δεν έχει απαιτήσεις του είναι αχρείαστος.Δεν μας είπες όμως,παιχνίδια παίζει?Και αν ναι,απαιτητικά η όχι?Πάντως και σε περίπτωση που παίζει παιχνίδια ο c2q μου φένεται καλύτερος(το πολύ-πολύ εάν παίζει παιχνίδια να δώσει τα 200ε που του μένουν για μια 4870).

παιχνίδια παίζει, όχι πολύ απαιτητικά και δεν λιώνει κιόλας. 9800 gtx+ θα μπεί, έχει ήδη αγοραστεί και περιμένει με το waterblock

Δουλεύει Video/3D/Audio Rendering?

Παίζει GTA 4, STALKER και Supreme Commander στα 1920+ με Full ότι έχει και δεν έχει και βάζει και παραπάνω mods για να τα κάνει καλύτερα?

Τον ενδιαφέρει η αμεσότητα των Athlon 64 στην απόκριση στα Windows?

Δουλεύει με εξαιρετικά μνημοβόρα προγράμματα, που κάνουν χρήση και του bandwidth της μνήμης?

Αν ναι, i7.

Αν όχι, δεν έχει λόγο να τον πάρει, εκτός αν απλά τον γουστάρει. Του τα εξηγείς και βλέπεις ;)

όχι σε όλα όσα είπες :hehe:

η τελευταία σου πρόταση ισχύει και αυτό προσπαθώ να τον πείσω : μην πετάξει χρήματα

αυτός νομίζει ότι θέλω να τον πείσω να πάρει κάτι "απαρχαιωμένο"

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που γράφεις, δεν έχει κανένα λόγο να τα σκάσει για τον i7. Κορόιδο θα τον πιάσουνε, μιας και με τα ίδια λεφτά μπορεί να κάνει μια επένδυση σε οθόνη, που τον επόμενο χρόνο ΔΕΝ θα κάνει τα μισά λεφτά, και που θα βελτιώσει την καθημερινή του αλληλεπίδραση με το pc. :fun:

Link to comment
Share on other sites

ρει, λέμε το παλιό του θα γίνει μπουχός για τον brother του :hehe:

απλά εγώ έτσι λέω, δλδ με νεράκι, πιστεύω να τα έχει ο Q6600 τα 3800 στην P5Q Deluxe. και Q στα 3800 πιστεύω να αργήσει να μην τραβάει στα games...

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα την P5q pro πάντως, είναι κελεπούρι στα 119euro από ΓΡΑΜΜΗ, ενώ τα περισσότερα καλούδια της deluxe δεν θα τα χρειαστεί.

Επίσης, γιατί να μην μείνει με την Κ? Μια χαρά μητρική είναι...

Όταν φτάσει η ώρα που ο 6600 με OC θα προκαλεί bottleneck σε παιχνίδια, όλο του το σύστημα θα είναι άχρηστο εδώ και πολύ καιρό ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Λέω πάλι (μάλιασε η γλώσσα μου) : το παλιό του μηχάνημα, άρα και την Ρ5Κ θα την πάρει ο αδερφός του. Την Ρ5Q Deluxe την έχουμε 150 γιούρια new, αλλά το θέμα δεν είναι τα 30 ευρώ, είναι να του αλλάξω νοοτροπία

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.