Jump to content



GIGABYTE GA-M59SLI-S4 τι voltage υποστηρίζει?


wsx12

Recommended Posts

Η μητρική δίνει μέχρι 2.5V από το default 1.8V :

GigabyteGA-M59SLI-S4-DDR2Overvoltag.jpg

Το voltage των μνημών το αλλάζεις από το tab του BIOS που γράφει M.I.T. >Motherboard Intelligent Tweaker από την επιλογή DDR2 Overvoltage Control

GigabyteGA-M59SLI-S4-VoltageOpti-1.jpg

Καλό είναι να μην ξεπεράσεις τα 2.2V που γράφουν οι OCZ , δηλαδή να μην βάλεις παραπάνω από +0.4V (Normal=1.8V) στην επιλογή, αν και αυτά είναι παραπάνω από αρκετά , λογικά θα παίζουν και με τα 2.1V που λένε...

Δεν ξέρω εάν έχεις δεί αυτό το review τους...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σίγουρα δεν θα υπάρξει πρόβλημα?

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε καμια άλλη παρόμοια μνήμη...

Πρόβλημα τί είδους εννοείς ?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555292

Μήπως αυτές είναι καλύτερες?

5-4-4-15 στα 2.1V οι άλλες ενώ αυτές εδώ 5-5-5-18 με σημαντικά λιγότερο voltage 1.8V...Δεν νομίζω ότι έχει να λέει και κάτι το 4-4-15...εκτός κι αν ψάχνεσαι για κάτι συγκεκριμένο....

Επιλογές υπάρχουν πολλές, ρώτησες κάτι συγκεκριμένο στην αρχή και αντίστοιχα απάντησα

Link to comment
Share on other sites

Τι πράματα έχεις πάνω στο σύστημά σου και για τί ψάχνεις ακριβώς?

Εγώ για νορμαλ καταστάσεις θα έπαιρνα ένα σετάκι απλές 800άρες 5-5-5-18 με 1.8V και θα άραζα...

Αν έψαχνα για κάτι καλύτερο θα έπαιρνα κάποιες από τις 1066 που κυκλοφορούν, ή ακόμη και κάποιες πιό φθηνές 800άρες που θα ανέβαιναν αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

1066 δεν υποστηρίζει επίσημα, απ'οτι γράφει, αλλά δεν αποκλείεται να τις παίξει σε 800 και μ'εσω o/c να τις δουλέψεις ψηλά.

Tώρα είδα και στο πλαίσιο που έφεραν ένα σωρό καινούριες οπότε ρίξε μια ματιά και από εκεί...

Με λίγα χρήματα μπορείς να πάρεις καλές μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.