Jump to content



παστα για τα μπλοκ


pug_f_e

Recommended Posts

παιδια ποια παστα να αγορασω για να βαλω στα μπλοκ?

ειναι 3.. επεξεργαστης, καρτα γραφικων, chipset..

απότι εχω διαβασει λενε για την arctic ceramique...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=943568&catalog=20&category=69977805

και για να βγαλω τη παλια που υπαρχει , πως βγαινει ??

Link to comment
Share on other sites

η παστούλα βγαίνει είτε με κάποιο από τα ειδικά cleaner που κυκλοφορούν ή βαμβάκι και καθαρό οινόπνευμα.

ναι μου ειχε πει ενας για οινοπνευμα, αλλα λεω αμα ειναι ετσι τοτε γιατι κυκλοφορουν ειδικα καθαριστικα?

μηπως χαλαει κατι με το οινοπνευμα?

οσον αφορα την αγορα? να παρω αυτη που εγραψα ή καποια αλλη?

Link to comment
Share on other sites

ναι μου ειχε πει ενας για οινοπνευμα, αλλα λεω αμα ειναι ετσι τοτε γιατι κυκλοφορουν ειδικα καθαριστικα?

μηπως χαλαει κατι με το οινοπνευμα?

οσον αφορα την αγορα? να παρω αυτη που εγραψα ή καποια αλλη?

Απολύτως τπτ δεν χαλάει.Εναλλακτικά αντί για οινόπνευμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις καθαρό ασετόν ή βενζίνη.

Κυκλοφορούν για να πουλάνε..:p

Κοίτα γενικά είναι αρκετά καλή η ceramique.Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις silver για λίγο καλύτερα,ωστόσο είναι πολύ πιο ακριβή και θέλει προσοχή μη σου πέσει σε τπτ επαφές,smds κτλπ γιατί μπορεί να κάνει βραχυκύκλωμα.

Για καλύτερα πας εδώ...http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650114 ;) (με αυξημένο κόστος πάλι,βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

ok.. thanks, αλλα πως να σου πεσει απο δω και απο κει ??:look:

πανω στο πλακακι που θα κατσει το μπλοκ θα βαλεις λιγο και τελος...

Με την πίεση "χύνεται" οπότε δεν είναι δύσκολο αν έχεις βάλει λίγο παραπάνω,ειδικά σε μικρά chip όπως nb,vga κτλπ..

Link to comment
Share on other sites

η arctic cooling ειναι κι αυτη απο τις "επικινδυνες" ?? :innocent:

αμα κι αυτη ειναι τετοια , καλυτερα να παρω την ceramique, να εχω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι θα βαλω και για πρωτη φορα...

Όχι.Γενικά είναι ότι καλύτερο στις πάστες και απλώνει πολύ πιο όμορφα!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχα κάνει και εγώ μια συζήτηση περί πάστας και καταλλήξαμε στο ότι για cpu είναι καλύτερα η arctic silver 5 ενώ για vga είναι η ceramique.Από εκεί ακι πέρα διαλέγεις και πέρνεις!:)

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις την πιο αποτελεσματικη τοτε collaboratory liquid pro

υγρο μεταλλο.

μονο που εχει τρομερη φασαρια να τη βγαλεις μετα και θελει τεραστια προσοχη στην εφαρμογη,μη σου πεσει στη μητρικη γιατι την εβαψες,ειδικα αν εισαι και αρχαριος..

αυτην ειχα για 2 μηνες με αρκετους βαθμους κατω απο οτι με την arctic silver5,

αλλα την εβγαλα γιατι κανω συχνες αλλαγες cpu και..δεν συμφερει με τιποτα η φασαρια.

αν θελεις την πιο βολικη,τοτε as5

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν δεν απατώμαι, η collaboratory, δεν κάνει για αλουμίνια(τα λιώνει...)

Πάρε μια Ceramic ή Artic Silver να κάνεις δουλειά σου...καλύτερα ceramic.

Καθάρισμα με οινόπνευμα και καθαρό πανάκι(εγώ χρησιμοποιώ βαμβάκι...)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια Ceramic ή Artic Silver να κάνεις δουλειά σου...καλύτερα ceramic.

εχω και γω την εντυπωση απο οτι εχω δοκιμασει δηλαδη,οτι η ceramique ειναι καλυτερη,δεν

ξερω γιατι ειναι ολοι κολλημενοι με την as5

Link to comment
Share on other sites

Οσο πέφτουν οι θερμοκρασίες, τόσο κερδίζει η ceramic την AS5.

Για αέρα->ΑS5

Για νερό->AS5/Ceramic

Για Phase/DI/LN2->Ceramic

+1

Να προσθέσω επίσης οτι η AS5 ΔΕΝ είναι ηλεκτρικά αγώγιμη...

H Collaboratory liquid pro δεν ηταν αυτη που σβηνει τα γράμματα πάνω από τον CPU και μαζι και την εγγύηση??

Link to comment
Share on other sites

H Collaboratory liquid pro δεν ηταν αυτη που σβηνει τα γράμματα πάνω από τον CPU και μαζι και την εγγύηση??

δεν τα σβυνει.

βγαινει πολυ ευκολα απο το νικελ με οινοπνευμα και ενα πανακι,σε καμμια περιπτωση δε σβυνει κανενα γραμμα.

δυσκολα βγαινει απο το χαλκο,οταν δηλαδη το cpu εχει υποστει lapping,αλλα τοτε η εγγυηση εχει χαθει ετσι κι αλλιως.

μη λεει ο καθενας οτι θελει χωρις να εχει δει με τα ματια του.

εγω δεν επαναλαμβανω ποτε σα παπαγαλακι οτι διαβαζω στο ιντερνετ,επιμενω μονο σε οτι εχω δει με τα ματια μου,μαθετε και σεις να κανετε το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

+1

Να προσθέσω επίσης οτι η AS5 ΔΕΝ είναι ηλεκτρικά αγώγιμη...

H Collaboratory liquid pro δεν ηταν αυτη που σβηνει τα γράμματα πάνω από τον CPU και μαζι και την εγγύηση??

H as5 ειναι ηλεκτρικα αγωγιμη.. η ceramique δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Not Electrically Conductive:

Arctic Silver 5 was formulated to conduct heat, not electricity.

(While much safer than electrically conductive silver and copper greases, Arctic Silver 5 should be kept away from electrical traces, pins, and leads. While it is not electrically conductive, the compound is very slightly capacitive and could potentially cause problems if it bridges two close-proximity electrical paths.)

http://www.arcticsilver.com/as5.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.