Jump to content



Eizo FlexScan HD2442W or Eizo FlexScan HD2441W or Samsung SM-T240??


NikosPsy

Recommended Posts

Γεια κ χαρα σε ολους κ καλη χρονια !! Οπως λεει κ ο τιτλος ψαχνω για οθονη 24"....οι eizo ειναι πιο ακριβες απο την Samsung αλλα δικαιολογουν αυτη τη διαφορα τιμης?ποια θα ειναι η καλυτερη επιλογη...? ( η τορινη μου οθονη ειναι η eizo T566 17'' την οποια την εχω πολλα χρονια,γι αυτο κ σκοπευω να κανω μια αγορα η οποια θα μου κρατησει...)

Link to comment
Share on other sites

Η βασική διαφορά είναι τα S-PVA panel των Eizo και το TN της Samsung με ότι αυτό συνεπάγεται...H 2442 είναι μοντέλο αυγούστου/08 νομίζω και διαθέτει και mode που βελτιώνει το response time για περιπτώσεις gaming κλπ σαν εξτρα από την 2441...

Ένας συγκριτικός πίνακας φαίνεται =0&8[]=0&10[]=0&12[]=0&13[]=0&14[]=0&15[]=0&16[]=0&17[]=0&18[]=0&19[]=0&20[]=0&21[]=0&22[]=0&23[]=0&24[]=3846&24[]=4694&24[]=4371&26[]=0&27[]=0&28[]=0&29[]=0&30[]=0&32[]=0&37[]=0&38[]=0&40[]=0&42[]=0&45[]=0&46[]=0&47[]=0&50[]=0&52[]=0&55[]=0&56[]=0&57[]=0&65[]=0&70[]=0&82[]=0&108[]=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=compare"]εδώ.

Για τις 2 eizo έχουν γίνει reviews στο Prad.de :

Eizo HD2442W

Eizo HD2441W

Link to comment
Share on other sites

felix το s-pva panel ειναι καλυτερο απο το tn αυτο το ξερω...το θεμα ειναι θα δω εγω μεγαλες διαφορες ωστε να δικαιολογουν την διαφορα τιμης?εγω την οθονη την θελω για gaming k για αναπαραγωγη HD ταινιων γι αυτο κ διαλεξα αυτες τις eizo

Link to comment
Share on other sites

Όπως το πάρει κανείς...

Αυτή τη στιγμή έχω μια LG W2600HP-BF των 499€...το καλοκαίρι πριν βγεί σε προσφορά σκεφτόμουνα να περιμένω την Eizo HD2442W...ή να πάρω την ήδη σε κυκλοφορία SX2461...

Είχα και μια TN πριν...την LG M228W με τuner...δεν με έψηνε και πολύ να σου πω...αλλά για τη χρήση που την ήθελα εντέλει ήταν κομπλέ ( έστηνα το pc των γονέων και τη δούλεψα κάμποσο)...Η sips που έχω τώρα δική μου σε σχέση με την tn που είπα είναι μέρα με τη νύχτα...έκατσε και έπεσε η τιμή της και ευνοήθηκα...

...στα 919€ που είχε πρίν, πραγματικά δεν ξέρω αν θα έπαιρνα τελικά μια από τις Eizo ή αν θα έπαιρνα την LG...

Και επειδή το μονιτορ θα το κρατήσω κι εγώ αρκετά...την TN λύση την είχα αποβάλλει εντελώς από το μυαλό μου...όχι λόγω προκατάληψης...λογω του ότι τα μοντέλα που είχα δεί μέχρι στιγμής από κοντά είτε σε καταστήματα είτε σε φίλους δεν με ικανοποιούσαν αρκετά ώστε να αποφύγω να βάλω το χερι βαθιά στην τσέπη...τελικά όμως στάθηκα τυχερός...

Από την άλλη για gaming που θες ίσως να σε βολέψει μία λύση TN..αν και η Eizo είναι νομίζω από τις λίγες υλοποιήσεις που προσέχθηκε κάπως και το response time, σύμφωνα πάντα με τα αποτελέσματα των reviews...

H δική μου εμπειρία από Eizo είναι μία T57S 17" Crt και εκτελεί χρέη emergency screen...

Εντέλει θα σου πρότεινα να τις δείς από κοντά αρκετές φορές πρίν αποφασίσεις...

Link to comment
Share on other sites

κ εγω επειδη θελω την οθονη να την κρατησω για αρκετο καιρο...(δεν ειναι κατι που το αλλαζεις καθε χρονο) λεω να παω σε eizo...(εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος τοσα χρονια με το 17'' crt EIZO T566) βεβαια σε αυτο που λες εχεις δικιο..καλο θα ηταν να τις δω τις eizo πριν αποφασισω...αλλα μαλλον για Eizo FlexScan HD2442W με βλεπω ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πώ πως είμαι ο Mr.Σπασ@@@ και Μr.Topsirizwosodenpaei...οπότε δες τες από κοντά αρκετές φορές και μόνο όταν γυρνώντας στο σπίτι ή την επόμενη μέρα δεν αλλάξεις γνώμη, τότε σημαίνει ότι καταστάλλαξες και είσαι έτοιμος....

Α, και πιστεύω πως είσαι κομπλέ άν φτάσεις στους 3-4 μήνες της διαδικασίας ψαξίματος...εγώ αυτό έκανα...:jester:

Just jokin' of course.... Καλό ψάξιμο και σου εύχομαι όποια και να διαλέξεις να μην την ξαναβάλεις στο κουτί της για οποιοδήποτε λόγο (RMA γαρ...έτσι όπως έχουν καταντήσει τα πράγματα)....

P.S. : Εμένα την παρέλαβε φίλος μου βρωμόχερος και είναι κομπλέ μέχρι το τελευταίο subpixel...θα τον προτιμήσω και σε αγορά αυτοκινήτου...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα η αληθεια ειναι οτι κ εγω περιπου στους 3 μηνες ψαξίματος ειμαι...δεν εχω δει απο κοντα την Eizo FlexScan HD2442W αλλα αν κρινω απο το προηγουμενο μοντελο της ειναι φανταστικη !! οταν αποφασισω κ τελικα αγορασω θα γραψω εντυπωσεις :) thx για τις συμβουλες !

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει και στην στην αντιπροσωπεία της Eizo αν έχουν demo-room και μου είχαν πεί ότι μπορώ να περάσω κατόπιν συννενόησης να δώ από κοντά...νομίζω MediaVis είναι,κάπου στους Αγ. Αναργύρους αν και έχει περάσει καιρός και μπορεί να κάνω και λάθος...ψάχτο αν θές...

Link to comment
Share on other sites

δες το topic με τις 24" μήπως και σε βοηθήσει, να δείς και την hp lp2475w ή dell w2408wfp

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=55704

Κάποια eizo έχει σε καλή τιμή το mediamarkt του αιγαλέου.Ρίξε μια ματιά.

Εγώ πάντως ή την hp θα πάρω ή την dell.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.