Jump to content



Καινούριο PC - Συμβουλές :)


nothingface0

Recommended Posts

Γνώμη μου πάντως, αν είναι να δώσεις 600Ε όπως βλέπω, δώστα για να πάρεις τα καλύτερα προϊόντα με αυτά τα λεφτά!

χεχεχε μα γι'αυτό ακριβώς ρωτάω εσάς, που είστε μέσα στα πράγματα για να μου πείτε τα καλύτερα υλικά για να μεγειρέψω το πισι :clap::bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεύεις λίγο χεχε... απλό για αρχάριο μπορούμε να κάνουμε και ένα με 300Ε :D αλλά να μην μπορείς να παίξεις τπτ το σοβαρό.

Με άρεσε το pc που πόσταρε το AGRIMI

και σου προτείνω και εγώ ένα με AMD Phenom II που είναι αρκετά δυνατοί επεξεργαστές και νέοι σαν τεχνολογία.

Untitled-3.jpg

Σου το προτείνω αυτό για 2 λόγους, ο ένας είναι λόγο χρημάτων και καινούργιων δυνατών προϊόντων (αναλογικά) και ο δεύτερος είναι ότι η Intel προωθεί πολύ τους i7 πλέον και το νέο της socket σε μητρικές. Σαφώς και οι παλαιότεροι επεξεργαστές τις Intel, (Core2Duo, Q) είναι αρκετά δυνατοί.. απλά σου βάζω και ένα τις AMD που θα παίζει super ακόμα και καινούργια παιχνίδια και καινούργιες δυνατές εφαρμογές.

Επίσης σου βάζω και 1T σκληρό για να έχεις άπλετο χώρο να "κατεβάζεις" πράγματα και να μην το σκέφτεσαι καθόλου :D

Αν πραγματικά θέλεις μόνο π.χ.: internet, mp3, copy & paste διάφορα, ταινίες και κάνα παιχνίδι σε μικρές αναλύσεις και γραφικά, αλλάζει το πράγμα τελείως και πιστεύω και με ένα πολύ ποιο μικρό μηχάνημα θα είσαι ικανοποιημένος.

Τι οθόνη θα έχεις αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό το πισι δεν είναι για μένα. Προσπαθώ να βοηθήσω ένα φίλο (μήπως έπρεπε να το πω πιο πριν; :red: ). Ούτε και για οθόνη έχω ιδέα προσωπικά...και τη δικιά μου να φανταστείς τυχαία την πέτυχα (και δεν την λες και καλή --> Viewsonic VA1916w :haha: )...

Τέσπα, ας με συμβουλέψετε πρώτα για το ντέσκτοπ και βλεπουμε και για οθόνη μετά..:hehe:

To τελευταίο μπορώ να πω ότι μου γυάλισε Shadow....:drool: :jump:

Link to comment
Share on other sites

καλή είναι και η viewsonic, τι έχει ; :)

Όπως σου είπα όμως, πρώτα πρέπει να μάθεις εσύ κάποια πράγματα για την χρήση του pc και μετά βλέπουμε. Πάντως τα pc που προτείναμε όλοι μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλά και ΔΕΝ τα λες αδύναμα :) αντιθέτως θα έλεγα είναι αρκετά δυνατά και δεν είναι για κάποιον που πραγματικά θέλει λίγα πράγματα από το pc του.

π.χ.: έχω φίλους που δεν ασχολούνται καν με το pc τους καθημερινά, κατεβάζουν κάνα mp3, βλέπουν καμιά ταινία, μιλάνε με msn και κάνουν Serf στο Net και αυτό είναι όλο. Άντε και στο τσακίρ κέφι να βάλουν κάνα παιχνιδάκι να παίξουν στυλ Empire Earth... σε αυτούς ΔΕΝ θα πρότεινα να δώσουν αυτά τα λεφτά για pc αλλά και πάλι αυτό είναι υποκειμενικό.

Συνήθως οι χρήστες αλλάζουν και αναβαθμίζονται από μόνοι τους... λόγω χαρακτήρα και ιδιοσυγκρασίας άρα δεν θα ήθελα να ήμουν στην θέση σου αν αυτός σε 6 μήνες από τώρα σου πει "καλά ρε φίλε δώσαμε Χ λεφτά και δεν παίζει το παιχνίδι που με έδωσε ο Μπάμπης, τι κάναμε;;" καταλαβαίνεις τι εννοώ :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι χρήστες αλλάζουν και αναβαθμίζονται από μόνοι τους...

Ακριβώς! Για την ακρίβεια μιλάω για ένα παιδί πρώτης γυμνασίου με πολύ όρεξη να μάθει...Αυτό που μου πρότεινες θα του ταιριάζει τέλεια νομίζω! Για κανα 4-αρι χρόνια σίγουρα θα του κάνει! Και άμα θέλει να ασχοληθεί πολύ με γκέιμινγκ ή/και οβερκλόκινγκ, θα επενδύσει περισσότερα στο μέλλον... :D Με αυτό το πισι θα μπορεί να ψαχτεί πολύ νομίζω (από όσο θυμαμαι εγω ψαχνόμουνα με ενα πεντιουμ 3 με 128 RAM :haha: )

:jump1:

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι και ο καλύτερος στις οθόνες και δεν μπορώ να πω πάρα πολλά καθώς δεν έχω και τρελές γνώσεις αλλά από ότι κοιτάω εδώ, μου άρεσαν αυτές οι 2 :

LG TFT 22" W2252TQ-PF | 210,00 €

Samsung TFT 22'' SM-T220 | 231,00 €

Είναι και 22' παίζουν και καλές εγγυήσεις και στις 2, 1680x1050 pixels και DVI :)

Καλά ε... θα χαζέψει ο πιτσιρικάς χαχα :) Δικός σου είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Ο πιτσιρικάς; χαχαχαχαχ δικός μου γιος όχι... γιός φίλων...19 είμαι χεχεχε :D

Καλά όντως και οι 2 οθόνες θα τον υπερ-καλύψουν :D

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια :T: Θα σας προτιμώ από εδώ και πέρα :clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.