Jump to content



Καινούριο PC - Συμβουλές :)


nothingface0

Recommended Posts

Χαίρεται LAB-ιώτες! :D

Λοιπόν αυτό θα είναι πις οφ κέικ για αυτήν την κοινότητα: Χρειάζομαι συμβουλές για την παραγγελία ενός καινούριου πισι. Χρήση του: παιχνίδια (όχι τίποτα πολύ σπουδαίο - ένα half life 2 να το παίζει όμως :upside: ).

Αυτό που θα ήθελα κυρίως από εσας, αξιότιμοι κύριοι (κυρίες υπάρχουν; :whistling :offtopic2: ) είναι το από που θα το πάρω το πισι. Κατα προτίμηση κάποιο μαγαζί που να εμπιστεύεστε ( e - shop? :blink: ), να έχει καλές τιμές και ποικιλία στα εξαρτήματα.

Φυσικά συμβουλές για καλής ποιότητας μέρη για το πισι είναι ευπρόσδεκτα. :D (πχ για μαδερμπορντ δεν έχω ιδεα (?) )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :happy2::T: ( Αυτή η κοινότητα τα σπάει :T: )

(Ελπίζω να μην υπάρχει παρόμοιο thread :tw: Έψαξα αρκετά - νομίζω :whistling )

Link to comment
Share on other sites

1ον Βαλε 4GB RAM

2ον Βαλε τουλαχιστον HD4850 (και αν θες μονο nVIDIA 9800GT/9800GTX+) Με 9500 ουτε Half Life 2 δεν θα παιζεις.

3ον Βαλε μητρικη με P45 (πχ, DFI Blood Iron, Asus P5Q, DFI LP DK P45-T2RS Plus) Πρωτεινω την τελευταια καλυτερα.

4ον Βαλε τον Ε8500. Δεν αξιζει για +200ΜΗz να δωσεις 70Ε. Στο κατω κατω, βαζεις και τον Ε8400 και κερδιζεις και αλλα 15Ε και εισαι στα 3GHz τα οποια δεν ειναι και καθολου λιγα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε πολυ καλο φαινεται , ομως ισως με τα ιδια λεφτα ή 20-30 ευρω παραπανω θα σου προτεινα να επαιρνες

α) καλυτερο τροφοδοτικο >600w μαρκας ( για το μελλον ) οχι οτι η coolermaster δεν ειναι καλη μαρκα , απλα ισως θελησεις να βαλεις μεγαλυτερη καρτα γραφικων στο μελλον και δε θα εχεις παρα πολυ δυνατη τροφοδοσια .

β) και πολυ καλυτερη καρτα γραφικων .

την 9500gt μην την παρεις : http://www.guru3d.com/article/geforce-9500-gt-review/8

υποθετω πως θα τρεχεις σε αναλυση κοντα σε 1680χ1050 ? http://www.tomshardware.com/charts/gaming-graphics-charts-q3-2008/Sum-of-FPS-Benchmarks-1680x1050,798.html

θα σου προτεινα μια ati radeon 4670 που τη βρισκεις κατω απο 80 ευρω αν ψαξεις , για μενα παντα , ειναι η καλυτερη value for money εκει εξω αυτη τη στιγμη . μου τρεχει το fallout 3 all max ( εκτος απο medium στα shadows - reflections ) + hdr + aniso 10x 1680x1050 >40fps average ~24fps low και εχεις και καλυτερο επεξεργαστη . . .

Link to comment
Share on other sites

ορίστε και μία πρόταση από εμένα (όσο για το τροφοδοτικό μην φοβάσαι σηκώνει τα πάντα και στο μέλλον τα watt θα πέσουν δεν θα αυξηθούν και έχει και 5 χρόνια εγγύηση)

post-5962-1416073806,8893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα πάρεις την 4850 της connect3D,πάρε και μια καλύτερη ψήκτρα μαζί,όπως αυτή.

Πρόσφατα έφτιαξα ένα σύστημα για ένα φιλαράκι μου με την ίδια κάρτα,και το pc του έσβηνε ακόμα και σε idle κατάσταση μέσα στα windows.....το default σύστημα ψύξης της κάρτας είναι άθλιο.Το πρόβλημα λύθηκε μόνο όταν του έβαλα πάνω μια zalman vf-900.:T:

EDIT:δεν μας είπες και την ανάλυση που θα παίζεις,σε ρώτησε και ο omni.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :D

Όσον αφορά την ανάλυση, δεν νομίζω να θέλω παραπάνω από 1280x1024....Εδώ που τα λέμε και τα 1024x768 καλά είναι :innocent: :tw: :unsure: Βασικά δεν νομίζω να πάρω και καμιά οθόνη-τέρας. :innocent::)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ανάλυση, δεν νομίζω να θέλω παραπάνω από 1280x1024

Τότε νομίζω και με μια 9600 gt ή μια 4670 μια χαρά θα είσαι.Μια από αυτές δηλαδή:

9600 gt

4670

kinda off topic:το default cooler της 4850 που αναφέρθηκα πριν ήταν ίδιο με αυτό που φοράει η asus 4670.:whip:

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου πάντως, αν είναι να δώσεις 600Ε όπως βλέπω, δώστα για να πάρεις τα καλύτερα προϊόντα με αυτά τα λεφτά! Ακόμα και να μην σου χρειαστούν τώρα, είναι standard ότι θα σου χρειαστούν στο μέλλον... μην ξεχνάς πώς "αύριο θα θέλεις αυτό που έπρεπε να αγοράσεις σήμερα" ΤΜ λολ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.