Jump to content



9600GT 2gb i 9800GT 512 mb....?, ποια να διαλεξω??


απιστευτος

Recommended Posts

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο καρτες λοιπον(sparkle μαλλον)......η πρωτη μεν εχει 2gb μνημη και λιγο μεγαλυτερο engine clock(μονο 50 mhz) και η δευτερη 512 αλλα η τελευταια εχει πολυ μεγαλυτερο memory clock (1800 mhz) απ την αλλη (800 mhz)!!!Πως το βλεπετε καλυτερα να υπερυσχισει η μνημη η το memory clock???

Υ.Γ:Aν υπαρχει καποια καλυτερη προταση(σε λεφτα γυρω κει στα 120-150 euro maximum.....)ειναι δεκτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι και γω αυτο σκεφτομουν επειδη εχω sli mobo και ισως μετα θελησω να βαλω και μια δευτερη 9800GT για αυτο ισως δε τη πολυσκεφτομαι την ATI 4850 που χει κανει θραυση!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις SLI mobo παρε Nvidia.

αν εχεις CF mobo παρε ATI 4850.

Πού κολλάει αυτό;Eκτός αν το λες με την προοπτική να κάνει sli/cf μετά..Αλλά και αυτό δεν νομίζω ότι αξίζει,καθώς θα πληρώσει 250++ συνολικά και με αυτά τα χρήματα μπορεί να πάρει μια καλύτερη single κάρτα(πχ 4850χ2:flex:,gtx260,4870).4850 και από εμένα;).

Link to comment
Share on other sites

μιλωντας με σημερινα χρηματα ναι.

αλλα αν σε κανα 9 μηνο θελει για αναβαθμιση θα βρισκει "διδυμη" καρτουλα στα μισα και βαλε χρηματα οποτε θα ειναι φοβερη αναβαθμιση.

εγω λεω nvidia 9800.

η αλλη να τα κανει τι ,τα 2 gb.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ξερετε ομως ποιο ειναι το θεμα.....καλη χρυση η ati διαμαντι για τα λεφτα της και τα λοιπα αλλα........εχουν οι ati προβλημα με τα Linux απ οτι θυμαμαι και ωντας χρηστης windows kai linux οπως καταλαβαινετε το ψαχνω!Παντως 2 παιδια που ειχαν ati ειχαν προβληματα με τα linux(drivers κλπ).εχουν φτιαξει τα πραματα η τα ιδια???

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια πηρα την sparkle 9800gt.αλλα εχω προβλημα ρε γαμωτο!οταν ανοιγουν τα windows και αναγνωριζουν τη καρτα,μετα απο λιγο κανει επανεκινιση συνεχεια!οταν τελικα καταφερα να βαλω τους drivers(cd) μετα οταν εκανα επανεκινηση μολις παει να μπει στα windows μου βγαζει blue screen of death(ε ναι ομως!!) για ενα δευτερολεπτο και ξανα μανα τα ιδια(restart).μονο σε ασφαλη λειτουργια μπαινει η οταν επιλεγω να τρεξει με τις τελευταιες γνωστες ρυθμισεις.υποψιν οτι τρεχω και linux που ι καρτα λειτουργει κομπλε(αθανατα λεμε).μηπως εχετε καμια ιδεα πριν το παω στο πλαισιο να το δουνε γιατι μου σπασαν τα νευρα απ τα πολλα restart(παιζει να εκανα και 50)....?????

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες τι σλι και χαζομαρες μου λετε? εδω δεν βρισκεις σε λογικη τιμη 8800.. ενα εχω να πω! ειχα 2χ8800γτ εβαλα μια 4870 και αντε γεια :D

οποτε φιλε μου μην βλεπεις προοπτικη για διπλη αν δεν ειναι ναι την παρεις αμεσα.. 4850 η και καμια used 4870:upside:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες τι σλι και χαζομαρες μου λετε? εδω δεν βρισκεις σε λογικη τιμη 8800.. ενα εχω να πω! ειχα 2χ8800γτ εβαλα μια 4870 και αντε γεια :D

οποτε φιλε μου μην βλεπεις προοπτικη για διπλη αν δεν ειναι ναι την παρεις αμεσα.. 4850 η και καμια used 4870:upside:

Αφού ο άνθρωπος έγραψε στο ακριβώς προηγούμενο post απ' το δικό σου, ότι ήδη αγόρασε 9800gt, τι του λες τώρα εκ των υστέρων πάλι για 4850? :hm:

τελικα παιδια πηρα την sparkle 9800gt.αλλα εχω προβλημα ρε γαμωτο!οταν ανοιγουν τα windows και αναγνωριζουν τη καρτα,μετα απο λιγο κανει επανεκινιση συνεχεια!οταν τελικα καταφερα να βαλω τους drivers(cd) μετα οταν εκανα επανεκινηση μολις παει να μπει στα windows μου βγαζει blue screen of death(ε ναι ομως!!) για ενα δευτερολεπτο και ξανα μανα τα ιδια(restart).μονο σε ασφαλη λειτουργια μπαινει η οταν επιλεγω να τρεξει με τις τελευταιες γνωστες ρυθμισεις.υποψιν οτι τρεχω και linux που ι καρτα λειτουργει κομπλε(αθανατα λεμε).μηπως εχετε καμια ιδεα πριν το παω στο πλαισιο να το δουνε γιατι μου σπασαν τα νευρα απ τα πολλα restart(παιζει να εκανα και 50)....?????

Προηγουμένως τι κάρτα γραφικών είχες?

Μήπως είχες ATi και δεν απεγκατέστησες σωστά τον driver?

Γενικώς πάντως από προσωπική εμπειρία, έχω καταλήξει ότι τα Windows είναι τόσο "καταπληκτικό" O.S. που όποτε κάνω αναβάθμιση σε hardware, βάζω πλέον κι ένα format + reinstallation των Windows στο πρόγραμμα! :p

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ξερετε ομως ποιο ειναι το θεμα.....καλη χρυση η ati διαμαντι για τα λεφτα της και τα λοιπα αλλα........εχουν οι ati προβλημα με τα Linux απ οτι θυμαμαι και ωντας χρηστης windows kai linux οπως καταλαβαινετε το ψαχνω!Παντως 2 παιδια που ειχαν ati ειχαν προβληματα με τα linux(drivers κλπ).εχουν φτιαξει τα πραματα η τα ιδια???

Κάνοντας ένα απλό googling βρήκα αυτό

I found the most significant improvements and performance gains in Linux, which is surprising to me. Typically, ATI support is always a little behind in Linux, but the release of the Catalyst 8.8 driver has finally optimized the driver for the 4800 series in Linux.

και αυτό στην περίπτωση που κάτι δε δουλέψει...:cool:

Σου τα δίνω αυτά μόνο για την περίπτωση που το ξανασκεφτείς και αποφασίσεις να πας την 9800GT πίσω για να πάρεις την 4850.

Σε κάθε περίπτωση, με 'γεία και καλές δουλείες! :victory:

Link to comment
Share on other sites

οχι δε ειχα ati ειχα μια asus 7600gt!μαλλον και γω ως υστατη λυση σκεφτομαι το format και βλεπουμε.αν δε πετυχει θα το τριψω στη μουρη αυτων στο πλαισιο και να το φτιαξουν.....

Link to comment
Share on other sites

1ον αν δε ειχα βαλει τη εξτρα τροφοδοσια δε θα εδειχνε τιποτα οποτε αυτο ακυρο.οσο για το format ισως και να ειναι καλη λυση.....το τροφοδοτικο μια χαρα ειναι 500αρι απ οτι θυμαμαι οποτε......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.