Jump to content



Ψυκτρα για i7 Nehalem-Bloomfield


stratos1978

Recommended Posts

δεν ξερω ρε παιδια εχω που φοραω την nexus ειμαι πολυ ευχαριστημενος,παρολου που δεν ακουω καλα σχολια.Παιζω το flightsim-x που ειναι πολυ βαρυ παιχνιδι εχω το cpu στα 4.0 και οι θερμοκρασιες σε φουλ load μετα απο μια πτηση 3 ωρων αναιβαινει μεχρι 70-73

def κανε ενα καλο stress-αρισμα στην CPU σου ( ειτε με orthos ειτε με OCCT ) και εμφανισε μας τα αποτελεσματα σου μετρωντας με το CoreTemp....Ειναι καλο να εχουμε αποψη και για την NEXUS ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά έγώ έχω και την asusu triton 81 και την scythe mugen 2 και την zalman 9700 led nt και η καλύτερη θερμοκρασία που είχα σε idle ήταν 34-35 με την scythe.... Τώρα με την zalman έχω 36...:hm: Τα 31-32 που λέτε εσείς μου φαίνονται άπιαστα. Χρησιμοποιώ zalman sn-stg1 θερμοαγώγιμη.. Τι παίζει? Καμιά βοήθεια?:...:

Link to comment
Share on other sites

i7_roundup-033.jpg

i7_roundup-034.jpg

Eδω τα αποτελεσματα απο ενα συγκριτικο ψυκτρων για Core i7

απο το www.legitreviews.com

(ισως )το πρωτο συγκριτικο που εχω βρει στο internet .

To πληρες αρθρο ΕΔΩ1

Ι noctua 1366 είναι με διπλό fan push pull ενώ η thermalright 120 extreme είναι με single fan

τώρα αν δεις την noctua την απλή χωρίς push pull με 1 fan έχει περίπου διες θερμοκρασίες με την thermalright

θα θελα να δω και την thermalright με push pull , το τεστ την αδικεί

Link to comment
Share on other sites

Ι noctua 1366 είναι με διπλό fan push pull ενώ η thermalright 120 extreme είναι με single fan

τώρα αν δεις την noctua την απλή χωρίς push pull με 1 fan έχει περίπου διες θερμοκρασίες με την thermalright

θα θελα να δω και την thermalright με push pull , το τεστ την αδικεί

Eχεις δικιο .

Καλο θα ηταν να βλεπαμε αυτες τι 2 ψυκτρες σε κοντρα με ολες τις πιθανες επιλογες για πιο ολοκληρωμενη εικονα .

(με 1 ,με 2 fan χωρις fan ,με τζατζικι ,απο ολα κτλπ ) :hehe:.

Επισης -ειδικα σε στησιμο με 2 fan - και τα db.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έγώ έχω και την asusu triton 81 και την scythe mugen 2 και την zalman 9700 led nt και η καλύτερη θερμοκρασία που είχα σε idle ήταν 34-35 με την scythe.... Τώρα με την zalman έχω 36...:hm: Τα 31-32 που λέτε εσείς μου φαίνονται άπιαστα. Χρησιμοποιώ zalman sn-stg1 θερμοαγώγιμη.. Τι παίζει? Καμιά βοήθεια?:...:

***Προσοχη*** Αναφερω σταθερη θερμοκρασια δωματιου 21c....... Για αλλους ειναι "ξεπαγιασμα"...... για αλλους μια "χαρα"......Αλλα ολα τα τεστ μου θα εχουν αυτην την θερμοκρασια δωματιου....... ;)

Ι noctua 1366 είναι με διπλό fan push pull ενώ η thermalright 120 extreme είναι με single fan

τώρα αν δεις την noctua την απλή χωρίς push pull με 1 fan έχει περίπου διες θερμοκρασίες με την thermalright

θα θελα να δω και την thermalright με push pull , το τεστ την αδικεί

Το τεστ που θα κανω με την TermalTake 120 True Black θα εχει 2 fan ακριβως αυτα που "φοραει" η Noctua.....;) Ωστε να δουμε τα αποτελεσματα μεταξυ των 2 ψυκτρων με "δικαια" κριτηρια....;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα παίξει κάποιο θεματάκι το καλοκαίρι αλλά δε θα κάτσω να σκάσω... Απλά ήθελα κι εγώ να είμαι σε αυτά τα επίπεδα θερμοκρασιών γιατί ψιλοταλαιπωρήθηκα και δε θέλω να δώσω άλλα λ7 για ψύκτρα. Έχω ήδη 3!!! Από κανα 50άρι χονδρικά είναι ένα ποσό...Βέβαια την scythe την έβαλα στου αδερφού μου τον core2duo και έμεινε στο ράφι η asus. Τι να κάνω? Να πάω σε hardcore καταστάσεις δεν νομίζω ακόμα και δεν νομίζω γενικά να κάνω κάτι τετοιο. Στο μέλλον μπορεί να μου τη βαρέσει. Έκανα ένα βήμα πάντως...:p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι. Εχω αγορασει την true black με αυτον http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1181416&page=2&category=69977823&catalog=20 και ελεγα να παρω αλλον εναν ιδιο για push pull ή να παρω καποιους αλλους αν ειναι μουφα τουτος. Προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι. Εχω αγορασει την true black με αυτον http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1181416&page=2&category=69977823&catalog=20 και ελεγα να παρω αλλον εναν ιδιο για push pull ή να παρω καποιους αλλους αν ειναι μουφα τουτος. Προτασεις?

Με αποδοση 76cfm ....μαλλον ειναι αρκετα καλο....fun-party ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.