Jump to content



Υποθεσεις και ερωτήματα ενός wannabe water chiller "κατασκευαστή"...


milkou

Recommended Posts

Πριν αρχίσω θέλω να ευχαριστήσω τους Εσκιμώους του TheLab που μέσα από τα ατελείωτα topics μου έδωσαν την ώθηση και τις ιδέες για ένα τέτοιο εγχείρημα...

Πρώτον να αναφέρω ότι δεν βιάζομαι... Ο χρόνος μου μέχρι να ρθει το καλοκαίρι είναι περιορισμένος, οπότε η θεωρία θα γίνει πράξη κοντά στον ερχόμενο Αύγουστο... (ξέρω ξέρω.. από τώρα;)

Αφού κατάλαβα την λειτουργία της ψυκτικής μονάδας του Unseen, αποφάσισα να προχωρίσω στο "σχεδιασμό" μιάς πιο "έτοιμης" "πατέντας", προσπαθώντας να αποφύγω όσο περισσότερο γίνεται την φωτιά και τα τηγμένα μέταλλα...

Οι απορίες-ιδέες μου συγκεντρώνονται, κατ αρχήν, γύρω από την κατασκευή του evaporator για water chiller. Στο που δηλαδή ο παγωμένος τριχοειδής θα ψύχει το νερό...

α. Σε ένα μονομένο δοχείο (σκέφτηκα από ντεπόζιτο μέχρι δοχείο τυριού) όπου θα παρευρίσκονται και οι σωληνώσεις (in και out) της αντλίας;

β. Σε ένα μονομένο δοχείο με εσωτερική υποβρίχυα αντλία (θα υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει η αντλία σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός;)

γ. Σε ένα μονομένο δοχείο όπου η σπείρα του τρειχοειδή θα βρίσκεται μέσα σε ψυκτικό υγρό αγκαλιάζωντας δύο ψυγεία (rezerators) (και τα ψυγεία μέσα στο ψυκτικό υγρό);

δ. Κάποια άλλη ιδέα;

Μια άλλη απορία είναι πιο μονωτικό θεωρείτε καλύτερο; αρμαφλεξ, πετροβάμβακας κάτι άλλο;

Όπως επίσης και με την υποδύναμη, διάβασα για 1/6 εώς 1/2 hp. 1/4 είναι αρκετό ας πούμε για την ψυξη 1xcpu, 1xgpu,chipset και RΑΜ; (τα δυο τελευταία optional)

(η κατανάλωση των κομπρεσέρ είναι αντίστοιχη της ιπποδύναμης ή μεγαλύτερη; δλδ ισχύει το 1hp=750Watt;)

Καθώς επίσης και πως θα γίνει η τροφοδοσία στη ψυκτική μονάδα... (μπορεί να μπεί πάνω σε psu ώστε να τοποθετήσουμε μαζί και τους ανεμιστήρες ή πάει απευθείας πρίζα 220V;)

Τέλος εντυποσιάστικα από το enclosure (κουτί) της ψυκτικής μονάδας του Unseen... αλλά αυτό είναι το τελευταίο κομμάτι της υπόθεσης...

Ζητώ συγγνώμη για την βροχή ερωτήσεων...

Προκαταβολικά: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλώς ήρθες στον Λάμπη:cool:

Το κομμάτι του κυκλώματος που ψύχει το υγρό μέσα στο chiller ονομάζεται εξατμιστής.

Ο τριχοειδής βρίσκεται πριν από αυτόν.

α. Σε ένα μονομένο δοχείο (σκέφτηκα από ντεπόζιτο μέχρι δοχείο τυριού) όπου θα παρευρίσκονται και οι σωληνώσεις (in και out) της αντλίας;

β. Σε ένα μονομένο δοχείο με εσωτερική υποβρίχυα αντλία (θα υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει η αντλία σε θερμοκρασίες υπό του μηδενός

γ. Σε ένα μονομένο δοχείο όπου η σπείρα του τρειχοειδή θα βρίσκεται μέσα σε ψυκτικό υγρό αγκαλιάζωντας δύο ψυγεία (rezerators) (και τα ψυγεία μέσα στο ψυκτικό υγρό);

δ. Κάποια άλλη ιδέα;

Μια άλλη απορία είναι πιο μονωτικό θεωρείτε καλύτερο; αρμαφλεξ, πετροβάμβακας κάτι άλλο;

Όπως επίσης και με την υποδύναμη, διάβασα για 1/6 εώς 1/2 hp. 1/4 είναι αρκετό ας πούμε για την ψυξη 1xcpu, 1xgpu,chipset και RΑΜ; (τα δυο τελευταία optional)

(η κατανάλωση των κομπρεσέρ είναι αντίστοιχη της ιπποδύναμης ή μεγαλύτερη; δλδ ισχύει το 1hp=750Watt

Δοχείο τυριού!?:hehe:

Νομίζω η πρώτη ιδέα είναι η καλύτερη, καθώς αν η αντλία είναι μέσα, θα δίνει πρόσθετο θερμικό φορτίο, ενώ με τα rezerators θα δυσκολεύεις την απαγωγή θερμότητας.

Το αρμαφλέξ είναι πολύ καλύτερη μόνωση από τον πετροβάμβακα.

Και η κατανάλωση ενός κομπρεσέρ 1HP είναι πάνω από 750 watt.

Link to comment
Share on other sites

Εεεπ μου ρθε μνμ στο msn...

Οπότε ο τριχοειδής ας που με είναι ένα κομμάτι χαλκινο καλώδιο που συνδέει το ψυκτικό μηχάνημα με το chiller...(;)

Βασικά το δοχείο τυριού είναι πολύ φθηνό, ανοίγουν εύκολα τρύπες στο καπάκι του και έχει ένα τετράγωνο σχήμα που δεν θα παιδεύει (υποθέτω) στην μόνωση.

Άρα η μόνωση θα γίνει με άρμαφλεξ... (είχα την εντύπωση ότι ο πετροβάμβακας είναι καλύτερος αλλά πάλι καλά γιατί είναι και αρκετά δυσχρηστος...)...

Είναι υποχρεωτικό να παίξουμε με την φωτιά ε; Δλδ... βιδωτά μέρη (πχ σωλήνες με ρακορ) υπάρχουν ή δεν ενδεικνυνται;

Σκέφτομαι για μοτέρ 1/6 μέχρι 1/4... Απ ότι διαβασα εδω τα μικρότερα που συστήνουν οι ψυκτικοι δεν λένε...

Έχω ιδεασμούς και με παγολεκάνες γιατρέ!

Καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Ο τριχοειδής δεν είναι καλώδιο, είναι ένας πολύ μικρής διατομής χάλκινος σωλήνας:p

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις βιδωτά μέρη αλλά:

α) Θα έχεις διαρροές

β) Χρειάζεσαι εργαλεία εκχύλωσης

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια πρόχειρη έρευνα αγοράς, για τις μάρκες των compressing- condensing units...

Απ ότι είδα οι περισσότεροι overclockers προτιμούν τα μοντέλα της embraco προφανώς λόγω κόστους.

Αν δεν απατώμαι βέβαια οι μονάδες της L'UNITE πρέπει να ναι καλύτερες. Υστερούν όμως σημαντικά στο θέμα κόστους.

Ποιό θεωρείται ποιό αξιόπιστο brand (γενικότερα, όχι ανάμεσα στα δύο); Βασικά αξιόπιστο και ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγουμε σε L'UNITE...

Υπάρχει περίπτωση αντί χάλκινων σωληνώσεων να χρησιμοποιήσουμε πλαστικά σωληνάκια υψηλής πίεσης ή έχω μεγάλη φαντασία;

Βασικά πήρε το μάτι κάτι condensers με ρακόρ και σκέφτηκα μήπως βίδωναν πάνω τους τίποτα τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τέτοια σωληνάκια αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο χρήσιμα είναι για κύριο κομμάτι κυκλώματος, γιατί χρησιμοποιόντουσταν για λήψη ένδειξης πίεσης. Αν εννοείς λάστιχα μανομέτρου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αλλά θα έχεις συνεχώς μικροδιαρροές, και θα πρέπει να βάζεις και υγρό μια φορά το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η φωτιά και ο χαλκός είναι μονόδρομος...

Για τι πιέσεις μιλάμε περίπου; Ρωτάω και για τα radiators ή condesers που θα χρησιμοποιήσω....

Τα περισσότερα radiators δεν ant;exoyn πιέσεις που αντέχουν τα condesers, αλλά είδα ένα WaterCool ΜΟRA που αντέχει μέχρι 20 bar... Θα ναι μεγαλύτερες; (Τα condesers απ' ότι είδα shk;vnoyn μέχρι 30 bar+)

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις μια υδρυλική χαλκοσωλήνα και μια ψυκτική χαλκοσώληνα, θα δεις ότι η υδραυλική μοιάζει ψευτική σε χέση με την ψυκτική. Ο συμπυκνωτής είναι μέρος του κυκλώματος με υψηλές πιέσεις, οι οποίες γίνονται υψηλότερες το καλοκαίρι ή όταν είναι ελαφρώς βουλομένο. Οπότε μην ρισκάρεις με ψυγεία υδρόψυξης.

:hm:Γιατί δεν αγοράζεις μια έτοιμη συμπυκνωτική μονάδα (οι ψυκτικοί τις αποκαλούν μηχανές); Θα πάρεις έτοιμο το κύκλωμα συμπιεστή-συμπυκνωτή, και θα πάρεις και έναν συμπυκνωτή που ταιριάζει με τον συμπιεστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών ενδιαφέρομαι για έναν P4 Prescott που τρέχει, κανονικά, στα 3 GHz...

Σε κανα χρόνο με βλέπω να ενδιαφέρομαι για καννα "high end" της AMD... Μπορεί και νωρίτερα, αναλόγως την έκβαση των πειραμάτων.... lololol

Το θεϊκό με αυτού του είδους την ψύξη είναι ότι δεν θα χρειαστεί να σκάσεις ένα σωρό λεφτά για να εξασφαλίσεις ένα "Α" airflow και να κλέψεις μερικούς κελσίου, ή ακόμα περισσότερα με υδρόψυξη και να προσθέσεις μερικά MHz...

To κλάσμα απόδοσης-κόστους εδώ είναι αρκετά μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εγώ στο σύστημα της υπογραφής, stock (εντελώς αλουμινένια δλδ) ψύκτρα άντεξε κλοκάρισμα από τα 2,66 στα 3,2, με θερμοκρασία ~60 c max.

Ρωτάω για τον επεξεργαστή, για να υπολογίσω τι μηχανάκι θες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το σκέφτομαι το water chiller, έχω δηλαδή κάποιους ενδοιασμούς γιατί θέλει μεράκι η δουλειά... Από τη στιγμή που δεν είναι κάτι τυποποιημένο δεν είναι, ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε εκτός βέβαια κι αν το χεις κάνει πολλές φορές...

Εγώ αυτή την θερμοκρασία την πετυχαίνω σε full loads με εργοστασιακές συχνότητες... Και έχω και μια ψύκτρα της zalman (αυτές τις περίεργες με το κάθετο fan να ψυχει κυκλικά χαλκινα fins συνδεδεμένα πάνω στα pipes)... Μάλλον καποια μλκια με την πάστα πρέπει να παίζει!

Μηχανάκι έχω ακούσει για 1/6 εώς 3/8... και r404 για χαμηλότερες θερμοκρασίες... Αυτό που με ενδιαφέρει αρκετά είναι και οι καταναλώσεις...

Τελικά βρήκα δοχείο ψύξης! με 40 ευρώ μονομένο, αυτά που χρησιμοποιούν οι ψυκτες νερού.... Με μια εξτρα εξωτ μόνωση με armaflex θα ναι ok...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.