Jump to content



Συμβατότητα Gigabyte mobo & ThermalTake tower


H.A.Balafoutre

Recommended Posts

Θα ήθελα λίγο αν είναι δυνατόν να μου εξηγήσουν οι περισσότερο έμπειροι διότι αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι.

Λοιπόν, έχω την εξής μητρική AMD http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=1928

Και το εξής κουτί που πρόσφατα απέκτησα λόγω ενός ατυχήματος στο παλιό αλλά και λόγω καλύτερης κυκλοφορίας του αέρα μέσα στο κουτί,

http://it.thermaltake.eu/product_info.aspx?PARENT_CID=C_00001176&id=C_00001177&name=V9&ovid=

Έχω το σύστημα της υπογραφής και αυτό που προκύπτει είναι ένα περίσσευμα καλωδίων...σαν αποτέλεσμα δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ έναν ακόμη ανεμιστήρα, τις θύρες USB επάνω και γενικά έγινε η μισή δουλειά.

Η μητρική έχει διάφορες υποδοχές για ανεμιστήρες, τις μικρές με τις 3 ακίδες κι όχι με τις 4 υποδοχές όπως ας πούμε οι άκρες από το τροφοδοτικό, βέβαια και το παλιό κουτί οριακά "ταίριαζε" με την μητρική, πάλι περίσσευε ένα καλώδια για τις εμπρός USB θύρες.

Θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να βρω τα σωστά κουτιά και τα καλώδια τους με τις αντίστοιχες μητρικές...όταν οι μητρικές δεν έχουν υποδοχές....δηλαδή τι πρέπει να κάνω...ακόμη και να αγοράσω μια καινούρια μητρική που να υποστηρίζει το σύστημα της υπογραφής πως θα ξέρω ότι όλα τα καλώδια θα κουμπώσουν άψογα?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν είναι απαραίτητο να συνδέσεις τους ανεμιστήρες σου με τις αντίστοιχες υποδοχές της μητρικής σου...μπορείς να τους συνδέσεις και απευθείας σε παροχή ρεύματος από το τροφοδοτικό σου, με/χωρίς τη χρήση κάποιου voltage reducer για χαμηλότερες στροφές.

Επίσης , απ'όσα βλέπω στη σελίδα της μητρικής σου έχει 3 υποδοχές για USB (η καθεμία δίνει 2 ports ) και το κουτί σου έχει 2 ports, οπότε αρκεί να συνδέσεις μία από τις 3 υποδοχές της μητρικής με το αντίστοιχο καλώδιο που δίνεται μαζί με το κουτί και καταλήγει στις 2 USB του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν είναι απαραίτητο να συνδέσεις τους ανεμιστήρες σου με τις αντίστοιχες υποδοχές της μητρικής σου...μπορείς να τους συνδέσεις και απευθείας σε παροχή ρεύματος από το τροφοδοτικό σου, με/χωρίς τη χρήση κάποιου voltage reducer για χαμηλότερες στροφές.

Επίσης , απ'όσα βλέπω στη σελίδα της μητρικής σου έχει 3 υποδοχές για USB (η καθεμία δίνει 2 ports ) και το κουτί σου έχει 2 ports, οπότε αρκεί να συνδέσεις μία από τις 3 υποδοχές της μητρικής με το αντίστοιχο καλώδιο που δίνεται μαζί με το κουτί και καταλήγει στις 2 USB του κουτιού.

Σ'ευχαριστώ, αυτό έκανα με τον πίσω power fan, και με τον εμπρός, συμφωνώ πως δεν χρειάζετε να τους έχω όλους τους ανεμιστήρες να δουλεύουν. Τους συνέδεσα δηλαδή κατευθείαν στο καλώδιο του τροφοδοτικού αφου όμως δεν έβρισκα ή δεν ταίριαζε στην αντίστοιχη υποδοχή της μητρικής. Λέω μήπως κάποιο ας πούμε deluxe μοντέλο να είναι πιο εύκολο να τα υποστηρίζει όλα αυτά. Άσε που με την badget μητρική που έχω ορισμένες ακίδες σε σημεία που έχουν τυπομένο πάνω στην μητρική USB, AUDIO...κτλ λείπουν.

Είναι και που ψήνομαι για αναβάθμιση...και ξέρεις...τα γνωστά..αλλά παρατηρώ πως ορισμένες badget μητρικές δεν εκμεταλλεύοντε πλήρως τα ακριβά towers. Αλλά πάλι μήπως είναι η εντύπωσή μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.