Jump to content



Perc-5/i =VS= Areca-1210


Jaco

Recommended Posts

Μιας και μπήκα στο παιχνίδια με τα raid και τους controllers (και αφού είχα και ένα μικρό προβληματάκι με τον προηγούμενο), είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με τον Areca 1210... Έχοντας συζήσει με τον Perc 5/i για λίγο καιρό είπα να τους συγκρίνω και να δω τα θετικά και τα αρνητικά τους... Το πρόβλημα ασυμβατότητας του Perc με το mobo μου (το οποίο εκ των υστέρων λύθηκε), με οδήγησε στην αγορά του Areca, ο οποίος καλείται (επιτέλους) να φυλάει σε ένα raid5 τα δεδομένα μου για ασφάλεια... Ο Perc είναι στους περισσότερους γνωστός από τον Chosen και τα reviews του, οπότε θα πω λίγα λόγια για τον Areca...

Ο Areca είναι ένας raid controller μόνο για sata δίσκους και υποστηρίζει τα πρωτόκολλα SATA150 και SATA300, NCQ και S.M.A.R.T., οπότε δέχεται όλους τους δίσκους sata που μπορεί να έχουμε... Έχει 4 κανάλια, στα οποία υποστηρίζονται τα RAID level 0, 1, 10(1E), 3, 5 και 6... Υποστηρίζει και write-back, αλλά γι’ αυτό χρειάζεται και μια επιπλέον μπαταρία, η οποία είναι στηριγμένη σε ένα bracket για να εφαρμόζει στο πίσω μέρος του κουτιού και διαθέτει επίσης ένα buzzer και ένα led, τα οποία αναλαμβάνουν να ειδοποιούν τον χρήστη για την κατάσταση του controller... Ο controller είναι βασισμένος τον επεξεργαστή της Intel τον IOP332, σε αντίθεση με τον IOP333 του Perc και η διαφορά αυτή οφείλεται μόνο στο γεγονός ότι ο Areca διαθέτει τα μισά κανάλια, δηλαδή 4 αντί για 8 του Perc... Τα υπόλοιπα θα τα αναφέρουμε στην σύγκριση των δυο controllers...

Παρόλο που το setup δεν είναι το ίδιο, καθώς τους controller τους έχω σε άλλο pc τον καθένα, παρόλ' αυτά νομίζω ότι και τα δυο είναι θηρία μηχανάκια και η διαφορά τους στην επεξεργαστική ισχύ, δεν επηρεάζει σχεδόν καθόλου το αποτέλεσμα...

Setup - 1

  • Phenom II - 940
  • DFI 790FX-M2R
  • 4GB RAM
  • Areca 1210 με BBU

Setup - 2

  • E6600
  • Abit AW9D-MAX
  • 4GB RAM
  • Perc 5/i με BBU

Raid Setup

  • Disks: 3x WD6400AAKS
  • Strip Size: 128K
  • Test block size (HDTune): 512KB
  • Test block size (HDTach): Default΄
  • Read Ahead, Write Back

Αποτελέσματα:

Areca 1210 - Raid 0 - Read - HDTune

arc1210_read_hdtune_raid0.png

Areca 1210 - Raid 0 - Write - HDTune

arc1210_write_hdtune_raid0.png

Areca 1210 - Raid 0 - Read/Write - HDTach

arc1210_rw_hdtach_raid0.png

Areca 1210 - Raid 5 - Read - HDTune

arc1210_read_hdtune_raid5.png

Areca 1210 - Raid 5 - Write - HDTune

arc1210_write_hdtune_raid5.png

Areca 1210 - Raid 5 - Read/Write - HDTach

arc_1210_read-write_raid5hdtach.png

------------------------------------- Perc 5/i --------------------------------------------------

Perc 5/i - Raid 0 - Read - HDTune

read_1.png

Perc 5/i - Raid 0 - Write - HDTune

write_2.png

Perc 5/i - Raid 5 - Read - HDTune

read_1.png

Perc 5/i - Raid 5 - Write - HDTune

write_1.png

Θετικά (Areca):

  • Πολύ γρήγορος controller σε read/writes, ταχύτερος από τον perc, χωρίς όμως να έχουν θεαματική διαφορά... Απλά αν το αντιμετωπίσουμε
  • Μικρό μέγεθος... Έχει σχεδόν το μισό πλάτος από perc, με αποτέλεσμα να χωράει πιο άνετα σε μικρά κουτιά... Στο δικό μου (LianLi V2200) παρόλο που είναι full tower, τα καλώδια του perc έβρισκαν στο πλαϊνό fan, με αποτέλεσμα να πιέζονται προς τα κάτω, οπότε μια απότομη κίνηση του κουτιού κουνούσε και το καλώδιο, με μάλλον κακές συνέπειες...
  • Καλή ψύξη... Έχει δικό του blower το οποίο κρατάει δροσερό τον controller και δεν χρειάζεται κάποια πατέντα...
  • Έχει πολύ αναλυτικό bios με πάρα πολλές ρυθμίσεις σχεδόν για τα πάντα... Αυτό ίσως μπερδέψει ορισμένους, αλλά προσωπικά μου άρεσε να τα έχω όλα μπροστά μου και να έχω full έλεγχο από το bios... Φυσικά και ο Perc έχει ρυθμίσεις για τα πάντα που αφορούν τον controller και τους δίσκους, αλλά όχι μέσα από το bios το οποίο είναι λιτό και απέριττο, αλλά από το MegaRAID Manager της LSI ή το MegaCLI interface...
  • Έχει ένα καταπληκτικό API το οποίο το παρέχει στους χρήστες για να μπορούν να αναπτύσσουν εφαρμογές στον controller... Αυτό για τους περισσότερους είναι άχρηστο, αλλά εμένα μου αρέσει πολύ γιατί δείχνει την σοβαρότητα και την σκληροπυρηνικότητα του controller... Σίγουρα θα με δυσκολέψει πολύ λιγότερο να φτιάξω ένα λογισμικό με το API αυτό, απ’ότι θα με δυσκόλευε στον perc, όχι από την άποψη ανάγνωσης πληροφοριών που είναι εξίσου εύκολη και στα δυο, αλλά από την άποψη της διαχείρισης... γι’ αυτό και το perc tool δεν έχει διαχείριση για τον ίδιο τον controller...
  • Τα εργαλεία διαχείρισης τους είναι προχωρημένα και ανταποκρίνονται στην σημερινή εποχή... Δηλαδή η διαχείριση του controller μπορεί να γίνει πολύ απλά μέσω ενός web interface από τον firefox και μπορούμε απλά και εύκολα να κάνουμε ότι θέλουμε... και ο perc φυσικά έχει το MRM, αλλά του Areca είναι πολύ πιο εύκολο και κατανοητό... Φυσικά και οι δυο controller έχουν δικά τους command line interface εργαλεία για διαχείριση, αλλά του areca τρέχει ολόκληρο σε δικό του instance μέσα από το οποίο κάνουμε όλες τις λειτουργίες και όχι μια εντολή κάθε φορά όπως το MegaCLI... Γενικά το CLI τους είναι το ίδιο, μην φανταστείτε καμιά τρελή διαφορά, απλά του Areca μου άρεσε περισσότερο... Γενικά η Areca έχει δώσει πολύ μεγάλη σημασία στα εργαλεία διαχείρισης και αυτό μου αρέσει...
  • Firmware update...? Αυτό που μου άρεσε περισσότερο με τον Areca είναι ο τρόπος που γίνεται το firmware update, ο οποίος επιτέλους έχει μια αίσθηση σύγχρονης εποχής και ξεκολλάει από το DOS... Σε αντίθεση με τον Perc, ο οποίος χρειάζεται είτε το MRM είτε δισκέττα για να γίνει update από το DOS, ο Areca έχει ένα boot cd με την διανομή linux του Knoppix, στην οποία μπουτάρουμε το pc και αναγνωρίζει τον controller και από εκεί με την χρήση ενός web interface κάνουμε ότι θέλουμε πάνω στον controller, επομένως και firmware update... Αν το pc έχει σύνδεση με το internet και το Knoppix αναγνωρίσει σωστά το network interface του μηχανήματος, τότε κατεβάζουμε επιτόπου το νέο fw από το internet... διαφορετικά το έχουμε σε ένα usb stick και το κάνουμε από εκεί...

Αρνητικά (Areca):

  • Πολύ υψηλό κόστος και ο controller και η backup μπαταρία... Αναλογικά έχουν 4.5 φορές ακριβότερα απ’ ότι ένας καινούργιος Perc στο ebay... Οπότε αν και όλα θα έπρεπε να τελειώνουν εδώ, θα συνεχίζω και στα υπόλοιπα...
  • Το μεγαλύτερο αρνητικό απ’ όλα και με διαφορά, τόσο που μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί του είναι ότι... Ο Areca κάνει υπερβολικά, πάρα μα πάρα πολύ, μα τόσο πολύ αργό initialization, rebuild και και consistency check σε σχέση με τον Perc... Συγκριτικά ενώ ο Perc θέλει περίπου 1.5 - 2 ώρες για να κάνει initialization σε ένα νέο raid5 με 3xWD6400AAKS, ο ARC-1210 θέλει περίπου 20 ώρες... Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται αυτή τεράστια η διαφορά και δεν έχει σημασία αν είναι background ή foreground η διεργασία, το οποίο το επιλέγεις από το bios... Δηλαδή ώσπου να κάνει rebuild, αν το array πάει για φούντο, μπορεί να χτυπήσει και άλλος δίσκος και να χάσεις τα δεδομένα σου...

Προσωπικά προτείνω ανεπιφύλακτα τον Perc... μπορεί να είναι λίγο πιο αργός σε επιδόσεις, αλλά η διαφορά στο κόστος είναι τόσο μεγάλη που δεν αξίζει σε καμία περίπτωση ο Areca (με το συγκεκριμένο setup βέβαια)... Αυτό φυσικά αλλάζει, αν κάποιος θέλει "στίψει" τα 4 κανάλια σε Raid0, οπότε εκεί ο ARC-1210, έρχεται πρώτος...

Ο Perc από την άλλη όμως, έχει 8 κανάλια, οπότε οποιαδήποτε στιγμή, μπορεί να επωφεληθεί όσων αφορά την ταχύτητα και την χωρητικότητα, με έναν ή περισσότερους δίσκους ακόμα...

Παρόλο που έλυσα το πρόβλημα που είχα και ο perc παίζει κανονικά, θα κρατήσω για την ώρα τον areca γιατί με κέρδισε ο τρόπος της διαχείρισής του και τα εργαλεία του... Αυτό όμως δεν είναι κάτι το οποίο επηρεάζει ένα απλό χρήστη, οπότε δεν θα έπρεπε να αποτελεί και κίνητρο γι’ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τελικά, ζώντας με τον areca μερικές μέρες και μένα μου φαίνεται ακόμα απίστευτο, πώς αυτός ο controler (o perc εννοώ), κυκλοφορεί έτσι ελεύθερος και σε τέτοια τιμή... Μιλάμε είναι ζημιά για όλους τους ανταγωνιστές του χώρου, ακόμα δηλαδή και για την ίδια την LSI που τους πουλάει στην dell...

Τι να πω, όσοι τον έχουν πάρει, να θεωρούν τον ευτό τους τυχερό γιατί έχουν στο pc τους ένα enterprize controller με τιμή ενός απλού pci controller της πλάκας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.