Jump to content



Αεροψυξη για 4870x2


nalamanos

Recommended Posts

Επειδη το να βαλει καποιος υδροψυξη στην καρτα γραφικων δεν ειναι ουτε απο τα πιο ευκολα ουτε απο τα πιο φθηνα πραγματα και αυτο πιο πολυ ακομα αν εχεις μια 4870x2...Γιαυτο το λογο ειπα μηπως εβρισκα καποια aftermarket αεροψυξη για την καρτα μας...Ψαχνοντας στο google δεν βρηκα τιποτα και γιαυτο αποφασησα να ανοιξω ενα νεο θεμα να δω μηπως γνωριζεε εσεις κατι...

Link to comment
Share on other sites

Για τον θόρυβο ή για τις θερμοκρασίες που πιάνει?

Προσωπικά ο θόρυβος της είναι σπάσιμο.. έχω και τις 2 στα 40% κ στα games ανεβάζω 50-60%...αλλά γενικά οι θερμοκρασίες είναι κομπλέ:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα πιο πολυ για τον θορυβο που κανει παρα για την θερμοκρασια(μιας και δεν εχω προβλημα με αυτην)αλλα επισης και για την ομορφια μιας και μια aftermarket ψυχτρα θα ηταν πολυ πιο ωραια απο την μαμα Sapphire.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμμία ψύκτρα ούτε και πρόκειται να βγει. Πάντως εγώ με αυτήν που είχα έβαζα τον ανεμιστήρα στο 40% και δεν περνούσε ποτέ τους 65 σε παιχνίδι. Ούτε στο crysis. Κάνει λίγο θόρυβο αλλά αντέχεται. Πάνω από 40% αρχίζει να γίνεται ενοχλητική...

Link to comment
Share on other sites

και γώ θα ήθελα μία ψύκτρα για την ίδια κάρτα.... αλλά εγώ την θέλω για o/c!!!

Κάτι για ψύξη στις ram της κάρτας???Είδα ότι πάει 1100Mhz+ η κάρτα αλλά διαφορετικών εταιρειών...η δικία μου με το stock έχει 65βαθμούς σε full load και με τους 2 Gpu στα 800mhz.. αλλά οι ram πάνω απο 950mhz βγάζουν artifacts...

Οπότε τίποτα ψύκτρες για Ram έχουμε???

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες μπορεί να ανέβουν λίγο παραπάνω. Εξαρτάται από τα timings που βάζει ο κάθε κατασκευαστής. Βάλε το bios της Asus TOP. Θα ανέβουν σίγουρα παραπάνω οι μνήμες αλλά αυτό γίνεται γιατί έχει χαλαρότερα timings από τις κανονικές. Άρα παρόλο που ανεβαίνουν περισσότερο δεν κερδίζεις τίποτα σε επιδόσεις συνήθως. Αξίζει πάντως τον κόπο να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

και αμα δεν σηκώσει το bios της top???παίζει να μην βλέπω τπτ μετά και να πάει για rma???

Δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα. Αφού όλες οι κάρτες είναι ίδιες. Και η TOP δε διαφέρει σε τίποτα από τις απλές πέρα από το modded bios που έχει μεγαλύτερα όρια oc στο control center (900-1100) και ότι έχει λίγο πιο χαλαρά timings στη μνήμη. Κι αν συμβεί το κακό (μπορεί να συμβεί μόνο αν κοπεί το ρεύμα και δεν έχεις ups ή διακοπεί για κάποιο λόγο η διαδικασία στη μέση) μπορείς πανεύκολα με μια κάρτα pci να την επαναφέρεις με τα αρχικά της bioses. Οπότε μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρήνας δε θα ανέβει καθόλου παραπάνω. Για τη μνήμη συζητάμε μόνο. Και σου ανεβάζει βέβαια και τα όρια του overdrive του catalyst control center από 800-1000 που είναι κανονικά στα 900-1100 οπότε και δε χρειάζεται να χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα. Για να την επαναφέρεις δεν κάνεις κάτι διαφορετικό πέρα από το να βάλεις μια pci κάρτα γραφικών και να ξαναφλασάρεις την Χ2. Καμμία διαφορά δεν έχει από το κανονικό φλασάρισμα. Αλλά σου ξαναείπα είναι πάρα πάρα πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα δοκιμ'ασω...ελπίζω να ανέβει λίγο πάνω απο 800 και ο πυρίνας...το έχει δοκιμάσει κανείς...γίνεται να φλασάρει το bios της asus σε sapphire???με ποιο πρόγραμμα θα το κάνω μιάς που μέχρι τώρα είχα Nvidia και δεν ξέρω τι γίνεται με τις ati....

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο? Πόσο παραπάνω να πάει και τι να κερδίσεις?

Η κάρτα είναι θηρίο ούτως ή άλλως, προσωπικά θα την άφηνα όσο πάει stable και θα προτιμούσα να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα.. (cpu-μνήμες) από εκεί πιστεύω πιο πολύ θα κερδίσεις..

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο για μένα μόνο και μόνο για τα αυξημένα όρια στο overdrive. Σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις βοηθάει λίγο και στο overclocking της κάρτας. Βεβαίως και μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε bios οποιασδήποτε μάρκας σε οποιαδήποτε κάρτα. Ο λόγος είναι ότι όλες οι κάρτες είναι με reference design δηλαδή δε διαφέρουν σε τίποτα πέρα από το bios. Θα χρησιμοποιήσεις το atiflash http://www.techpowerup.com/downloads/1123/ATIFlash_3.60.html και θα γράψεις τα εξής για να αναβαθμίσεις σε καθαρό περιβάλλον dos και όχι από command prompt των windows. Για τον πρώτο πυρήνα atiflash -f -p 0 xxxxx.bin όπου xxxxx το όνομα του bios που θέλεις να εγκαταστήσεις, και για το δεύτερο πυρήνα atiflash -f -p 1 xxxxx.bin. Πρώτα όμως να σώσεις τα υπάρχοντα είτε από το gpu-z στα windows είτε μέσω του atiflash από το dos γράφωντας atiflash -s 0 xxxxx.bin και atiflash -s 1 xxxxx.bin όπου xxxxx και πάλι το όνομα που θέλεις να σώσεις τα αυθεντικά. Εννοείται να έχουν διαφορετικό όνομα μεταξύ τους....Το xxxxx είναι απλά ενδεικτικό. Να σιγουρευτείς πριν φλασάρεις ότι τα bioses είναι 128kb το καθένα. Αν είναι 64 δεν τα έσωσες σωστά. Το λέω γιατί έχω την εντύπωση ότι το atiflash δεν τα σώζει σωστά. Προτίμησε το gpu-z.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα κάνς μια προσπάθεια...και ελπίζω να βγώ οκ...... δλδ άμα Flashάρω bios από κάρτα που λέει πως πάει 920/1150Mhz θα πάει και η δικιά μου τόσο???η απλά θα έχει την επιλογή να πάει τοσο...???Thx για όλα και πάλι...θα postάρω με αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε μέρα χρήση, δηλαδή για 24/7 δεν νομίζω ότι αξίζει να μπεις σην διαδικασία να φλασάρεις άλλο bios, αν παίζει όμως καμιά benchoκατάσραση τότε πάω πάσο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.