Jump to content



Μουφα Plextor!!!


gus8511

Recommended Posts

Παιδια σημερα πηρα ενα plextor PX-820 sa, ελπιζοντας να δω την παλια καλη εταιρια με τις τεχνολογιες που εχει. Δυστυχως, οχι μονο δεν ηταν συμβατο με τα Plextools (!!!) αλλα αφου ανοιξα το καπακι και το συγκρινα με ενα NEC 7200 Που εχω, διαπιστωσα οτι ειναι τα ιδια ακριβως!!!Το μονο που αλλαξε ηταν το λογοτυπο Plextor και αλλα 30 ευρω επιπλεον!!! Αυτο και αν ειναι κοροιδια. Μου θυμισε την απατεωνια της Creative με τις Audigy. Tι να πω, καλα κανουν και μας εκμεταλλευονται

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη (και χωρίς να θέλω να σε θίξω έτσι ?!) αλλά δεν μας εκμεταλλεύονται ! Οποιος θέλει πάει και αγοράζει Plextor. Δεν μας αναγκάζει κανείς !

Όμως υποτείθεται ότι παίρνοντας plextor αγοράζεις και κάτι καλύτερο αφού δίνεις και παραπάνω φράγκα!Αφού σου λένε "αν θέλεις κάτι καλύτερο, τότε πάρε plextor" και εσύ το παίρνεις και διαπιστώνεις ότι είναι ίδια ακριβώς...τότε αυτό δεν είναι κοροιδία???

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, επειδή μοιάζουν εμφανισιακά πάει να πει ότι είναι ίδια ? Ολα τα drives μεταξύ τους μοιάζουν. Που ξέρουμε ότι έχει nec κάτω από το καπό και όχι Plextor ?

Και πες ότι είναι Nec σου λέω εγώ. Που ξέρουμε ότι πριν τα πουλήσει η Plextor δεν τα βελτιώνει ? Νομίζεις ότι η Eizo για παράδειγμα φτιάχνει δικά της panel ? Η Eizo είναι κάτι σαν την Brabus. Αγοράζει βελτιώνει, πουλάει και από όσο θυμάμαι τα panel είναι της samsung. Ποιος μας λέει ότι δεν κάνει και η Plextor το ίδιο αν δεν φτιάχνει πια δικά της ?

Αν μετρηθεί όμως το Plextor-άκι και βγάλει τα αποτελέσματα που βγάζει και ο υπόλοιπος σωρός τότε πάσο !

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, επειδή μοιάζουν εμφανισιακά πάει να πει ότι είναι ίδια ? Ολα τα drives μεταξύ τους μοιάζουν. Που ξέρουμε ότι έχει nec κάτω από το καπό και όχι Plextor ?

Και πες ότι είναι Nec σου λέω εγώ. Που ξέρουμε ότι πριν τα πουλήσει η Plextor δεν τα βελτιώνει ? Νομίζεις ότι η Eizo για παράδειγμα φτιάχνει δικά της panel ? Η Eizo είναι κάτι σαν την Brabus. Αγοράζει βελτιώνει, πουλάει και από όσο θυμάμαι τα panel είναι της samsung. Ποιος μας λέει ότι δεν κάνει και η Plextor το ίδιο αν δεν φτιάχνει πια δικά της ?

Αν μετρηθεί όμως το Plextor-άκι και βγάλει τα αποτελέσματα που βγάζει και ο υπόλοιπος σωρός τότε πάσο !

Ανοιξα τα κουτια (εσωτερικο-διακοπη εγγυησης) των δυο μου ρεκορντερ (nec optiarc 7200 - plextor 820sa) και διαπιστωνω οτι εχουν την ιδια ακριβως πλακετα, τα ιδια ολοκληρωμενα ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ. Μετα και απο μια αναζητηση στο ιντερνετ διαπιστωνω οτι ειναι ετσι τα πραγματα (www.cdfreaks.com). Τωρα οσο για βελτιωση δεν ειναι δυνατον να γινει, αφου ουτε τα ιδια τα προγραμματα της Plextor δεν παιζουν , τα οποια επαιζαν στα παλια καλα πλεχτορ μεχρι και την σειρα 755-760

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα τα κουτια (εσωτερικο-διακοπη εγγυησης) των δυο μου ρεκορντερ (nec optiarc 7200 - plextor 820sa) και διαπιστωνω οτι εχουν την ιδια ακριβως πλακετα, τα ιδια ολοκληρωμενα ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ. Μετα και απο μια αναζητηση στο ιντερνετ διαπιστωνω οτι ειναι ετσι τα πραγματα (www.cdfreaks.com). Τωρα οσο για βελτιωση δεν ειναι δυνατον να γινει, αφου ουτε τα ιδια τα προγραμματα της Plextor δεν παιζουν , τα οποια επαιζαν στα παλια καλα πλεχτορ μεχρι και την σειρα 755-760

έδωσες 30 ευρώ παραπάνω για το όνομα

το λάθος είναι δικό σου που δε το έψαξες ΠΡΙΝ την αγορά

δεν είναι κοροϊδία, αλλά εσύ είσαι το κορόιδο αν θες να το περιγράψεις καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

έδωσες 30 ευρώ παραπάνω για το όνομα

το λάθος είναι δικό σου που δε το έψαξες ΠΡΙΝ την αγορά

δεν είναι κοροϊδία, αλλά εσύ είσαι το κορόιδο αν θες να το περιγράψεις καλύτερα

δηλαδη αν ενας πλανοδιος περαστικος σου πουλησει σιδηρο για χρυσο, εσυ θα εισαι υπευθυνος και ο πλανωδιος θα ειναι καθαρος?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν ενας πλανοδιος περαστικος σου πουλησει σιδηρο για χρυσο, εσυ θα εισαι υπευθυνος και ο πλανωδιος θα ειναι καθαρος?

Κορόιδο είμαι να αγοράσω από πλανόδιο χρυσάφι ?! :p Εθνική τράπεζα και πάλι εθνική !

Link to comment
Share on other sites

To κακό που είναι δεν κατάλαβα?

Plextor λέει, plextor πήρες...δεν είναι ότι κολλήσανε στο μαγαζί την ετικέτα plextor πάνω σε ένα NEC...

Το πως που πότε και από ποιον φτιάχτηκε είναι άλλο θέμα...

Τι διαφορά περιμένετε να δείτε από ένα dvd-rw, που από το 2004 δεν έχει αλλάξει κάτι...ίδια τεχνολογία 5 χρόνια τώρα...

Αν δεν σε καλύπτει σαν επιδόσεις να πω οκ, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι...

δηλαδη αν ενας πλανοδιος περαστικος σου πουλησει σιδηρο για χρυσο, εσυ θα εισαι υπευθυνος και ο πλανωδιος θα ειναι καθαρος?

Ο πλανόδιος θα σου δώσει κάτι που δεν είναι αυτό που λέει.

Εδώ λέει plextor και plextor είναι...

Link to comment
Share on other sites

ηλαδη αν ενας πλανοδιος περαστικος σου πουλησει σιδηρο για χρυσο, εσυ θα εισαι υπευθυνος και ο πλανωδιος θα ειναι καθαρος?

Οχι αλλα αν σου πουλησει σιδερο σε τιμη χρυσου τοτε φταιει μονο ο αγοραστης...

Link to comment
Share on other sites

Όμως δεν πήγε να το αγοράσει από πλανόδιο αλλά από πωλητή σε κατάστημα που υποτίθεται ξέρει την δουλειά και σε ενημερώνει σωστα!Τι κορόιδο είναι το παλικάρι αν ο πωλητης(και δεν θεωρείται πλανώδιος επαναλλαμβάνω αφου δουλεύει στο μαγαζι!) του είπε "αν θέλει κάτι καλύτερο τότε να αγοράσει plextor"και τελικά ήταν το ίδιο?!Δεν είναι το παλικάρι το κορόιδο αλλά αυτοί που δεν ξέρουν τι τους γίνεται!Εξάλλου δεν γίνεται όταν θέλουμε να αγοράσουμε κάτι να τα ξέρουμε όλοι όλα και για αυτό ρωτάμε τους πωλητες κάποιες φορές!Ποιος αυθύνεται που του έδωσαν αυτήν την πληροφορία και που δεν ισχύει?Το παλικάρι (κορόιδο) ή ο πωλητής(άσχετος και ανάξιος για την δουλεία)?

Link to comment
Share on other sites

ενας μεσος καταναλωτης και ακομα ποιο πολυ ενας πωλητης που να ξερει ? αυτο ειναι καθαρα μεσα απο τις εταιρειες

σαν να λες εγω πηρα audi αλλα ανοιξα το καπο και ειδα μεσα σηματα της vw :spell:

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι καλό και τι είναι καλύτερο? Ποιος το ορίζει και με ποια κριτήρια...

Και να το ξαναπώ, plextor πήρε και plextor πλήρωσε...μιλάμε για 5χρόνια πριν τεχνολογία και θεωρούμε ότι υπάρχουν διαφορές, σήμερα, που αξίζουν να μιλάμε για αυτές...όλα το ίδιο είναι ρε παιδιά...είτε Nec, είτε Plextor, είτε LG, είτε Samsung.

Είναι κάτι που δεν κάνει βάση των specs του? Δεν γράφει ας πούμε, η δεν διαβάζει? Τότε ναι υπάρχει θέμα, με το ποιος το έφτιαξε και πόσο το πλήρωσα και είναι nec από κάτω και όχι plextor, απλά χαλάμε τον χρόνο μας.

Τι θέλατε δηλαδή να ψήνει και καφέ και να βγάζει τα σκουπίδια?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έ, βρε και να το πήρε από κάνα e-shop ΤΙ έχει να γίνει εδώ μέσα... :hang2::hang2::hang2:

1- Είναι γνωστό εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια ότι η Plextor ΔΕΝ φτιάχνει πια ta δικά της μηχανάκια αλλά χρησιμοποιεί από διάφορους κατασκευαστές.

Παρόλα αυτά τα Plextor ήταν και είναι ΤΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ που κυκλοφορούν στην αγορά.

2- Είναι γνωστό ότι τα Plextor ΗΤΑΝ κάποτε τα καλύτερα recorders και είχαν θρυλική εγγύηση 2 ετών και απευθείας αντικατάσταση σε εποχές που ήταν άγνωστη λέξη για πολλούς.

3- Είναι γνωστό ότι οι υπάλληλοι ΔΕΝ είναι υποχρεωμένοι να ανοίγουν τις συσκευές και να βλέπουν τί μηχανισμό έχουν μέσα, για όνομα δηλαδή.

Ότι και να λέμε τώρα είναι λόγια του αέρα λοιπόν.

Δεν αγοράρουζε με το πιστόλι στον κρόταφο, εμείς διαλέγουμε, εμείς πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι καλό και τι είναι καλύτερο? Ποιος το ορίζει και με ποια κριτήρια...

Και να το ξαναπώ, plextor πήρε και plextor πλήρωσε...μιλάμε για 5χρόνια πριν τεχνολογία και θεωρούμε ότι υπάρχουν διαφορές, σήμερα, που αξίζουν να μιλάμε για αυτές...όλα το ίδιο είναι ρε παιδιά...είτε Nec, είτε Plextor, είτε LG, είτε Samsung.

Είναι κάτι που δεν κάνει βάση των specs του? Δεν γράφει ας πούμε, η δεν διαβάζει? Τότε ναι υπάρχει θέμα, με το ποιος το έφτιαξε και πόσο το πλήρωσα και είναι nec από κάτω και όχι plextor, απλά χαλάμε τον χρόνο μας.

Τι θέλατε δηλαδή να ψήνει και καφέ και να βγάζει τα σκουπίδια?:hehe:

Όχι αλλά άμα το ήξερε θα γλίτωνε 30ε;).Με αυτήν την διαφορά των 30 ε υποτίθεται ότι αγοράζεις κάτι καλύτερο(όχι αναγκαία πολύ σημαντικό,π.χ μπορεί για εσένα καλύτερο να θεωρείται το ότι υποστηρίζει τα plextools)(και ας είναι 5 χρονών τεχνολογία,δεν είσαι υποχρεωμένος να το ξέρεις αυτό).Και ας δώσω και ένα (τραβηγμένο) παράδειγμα.Παίρνεις π.χ μια gtx295 σφραγισμένη στο κουτί της.Ανοίγεις το κουτί και βλέπεις μέσα μια 4850.Κάποιος που δεν τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια θα πεί "έλα μωρέ,αφού έτσι και αλλιώς λειτουργεί μια χαρά,άρα την κρατάω" αλλά όμως κάποιος που παίζει παιχνίδια δεν θα πεί το ίδιο;).Άρα είναι στις απαιτήσεις του καθενός το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει πριν 10 χρονια cd-r plextor (12x φαντασου...) και ηταν αριστο. Πηρα πριν 3 χρονια το πρωτο μου dvd-r (ναι αργησα) και ειπα να παρω το 716Α που ηταν το αντιστοιχο plextor τοτε...και ας επαιρνε ολος ο κοσμος NEC.

Απο τις χειροτερες αγορες που εχω κανει ποτε....χειριστο drive, εγγραφε μονο σε Α ποιοτητας δισκακια και εκει οχι 100%. Απο τοτε δεν ξαναπηρα plextor (και γενικα σε drives βρηκα την υχεια μου με Pioneer).

ΟΜΩΣ, για να αποδιδουμε τα του καισαρος τω καισαρει , τα λεφτα που πληρωσα για το 716Α μου παρειχαν και ενα καλυτερο after sales. Οταν απηυδησα με το ρημαδι, με ενα e-mail και μονο το σειριακο αριθμο μου στειλανε σε 2! μερες με κουριερ απο το Βελγιο, σπιτι μου ενα 760Α (που ηταν τοτε το καλυτερο τους) και δε ζητησαν καν πισω το 716. Πουλησα το 760 για 50 ευρω τοτε και πηρα με 40 το pioneer 111d με το οποιο ειμαι ακομα υπερευχαριστημενος, και εμεινε και το 716Α εστω σαν reader και στην αναγκη μπορει να γραψει και τιποτα (στην πολληηηηη αναγκη).

Αρα φιλε μου να ξερεις πληρωνεις και το after sales, και ας ειναι μεσα NEC το drive...και αποκει και περα, τοσα χρονια στα PCs επρεπε να εχεις μαθει οτι οτι και να αγορασεις, ψαξτο και λιγο online πριν το παρεις....Just to be safe...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.