Jump to content



Swap file σε άλλο δίσκο: πώς και γιατί


neuromancer

Recommended Posts

Έχω OS και τα πάντα σε RAID1 (δυο 250άρηδες WD RE3).

Κερδίζω τίποτε αξιόλογο αν έχω το swap file των win σε τρίτο δίσκο (WD 1TB Black)?

Αν ναι, πώς γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κερδιζεις, αλλα κατι ψιλα... Παντως δεν εχεις τπτ να χασεις. Σε XP κανεις δεξι click στο My computer --> properties --> πας στο tab advanced --> και στο performance πατας settings. Στο παραθυρο που θα ανοιξει πας στο tab advanced και στο virtual memory πατας change. Εκει μεσα εχεις διαφορες επιλογες για το pagefile, με πρωτη πρωτη, τον δισκο. Αν δεν χρησιμοποιεις πολυ βαρια προγραμματα, μπορεις να το βγαλεις και τελειως...

Ελπιζω να εχεις XP και να μην τα εγραφα αδικα :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν μετακινησω το pagefile σε καποιον αλλο δισκο, για καποιο περιεργο λογο 7 στις 10 φορες που παταω τερματισμο δε θα κλεισει ο υπολογιστης. Μενει στην οθονη "saving your settings" οση ωρα και να το αφησω. Αυτο σε xp pro sp3. Κανεις με παρομοιο προβλημα?

Με 4gb σε XP βγάλτο εντελώς...

Xωρις να ειμαι σιγουρος, εχω την εντυπωση οτι καποιες "ιδιοτροπες" εφαρμογες δε θα ξεκινησουν χωρις καθολου pagefile..

Link to comment
Share on other sites

Τελείως off δε βλέπω λόγο να το έχω. Τρέχω μερικά θηριάκια μερικές φορές, κανένα βαρύ game.... ας υπάρχει.

XP32 είμαι με 3.2GB ορατά από 4. Εν αναμονή των 7 και επανεγκατάστασης των πάντων.....

thanks for the tip!

Link to comment
Share on other sites

Το βαρυ game ποσο νομιζεις τραβαει? 1 giga? max 1.5... Ta XP theloun kamia 500αρα για την παρτη τους, οποτε εισαι ανετος... Εκτος αν παιζεις τπτ photoshop με τραγικα μεγαλες εικονες... Τοτε παω πασο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να δείτε, είχα 2 GB RAM και αρχικό swap file 1 GB. Κάποια στιγμή σε ανύποπτο χρόνο το swap file έγινε 2 GB (είχε βγάλει και ένα μήνυμα ότι θα το μεγαλώσει κτλ.). Δεν ξέρω αν η αύξηση ήταν προϊόν φυσιολογικής απαίτησης ή κάποιο κακογραμμένο πρόγραμμα έτρωγε διαρκώς μνήμη και οδήγησε σε αυτό (πιθανώς το δεύτερο). Από τη στιγμή όμως που δεν κοστίζει τίποτε ας υπάρχει. Αν δεν το θέλει δεν θα το χρησιμοποιήσει.

Το photoshop που λέτε κάνει δικό του scratch disk για τα μεγάλα αρχεία. Τα games όντως δεν πάνε πάνω από 1-1.5 giga.

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερετε οτι τα πανεξυπνα windows και 8 giga μνημη να εχεις και το μηχανιμα να χρειαζεται 500mb, παλι ενα μερος απο αυτα ταα 500mb θα τα εχει στο pagefile. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι χρησιμοποιειται συνεχως, ειτε εχεις αναγκη απο μνημε ειτε οχι. Για αυτο το λογο το βγαζω. Τωρα αυτο που λετε οτι καποιες εφαρμογες δεν ξεκινανε, ομολογω πως δεν το ηξερα και δεν μου εχει συμβει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.