Jump to content



Συναλλαγές - επιστροφή προκαταβολής


amateur

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μέσω αγγελίας βρήκαμε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αξίας 400€, το οποίο μας ενδιέφερε και δώσαμε ως προκαταβολή στον άνθρωπο για να το καπαρώσουμε 200€.

Μετά από μία εβδομάδα και πριν γίνει η μεταβίβαση του είπα ότι για κάποιους λόγους θέλω να χαλάσει η συμφωνία.

Όταν του ζήτησα την προκαταβολή πίσω αρνήθηκε με τους εξής 3 λόγους:

1. Δώσαμε τα χέρια και οι συμφωνίες κυρίων δεν ακυρώνονται έτσι

2. Πώς θα αισθανόμουν αν από τη στιγμή που είχαμε συμφωνήσει να το έδινε αλλού με περισσότερα λεφτά

3. Την εβδομάδα που μεσολάβησε ισχυρίστηκε ότι στα τηλέφωνα που δεχόταν απαντούσε ότι έχει κλείσει αλλού το αυτοκίνητο

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι οι εξής :

1. Πως μπορώ να πάρω την προκαταβολή πίσω? Δεν έχω κάποιο απόδειξη ότι του έδωσα τα 200€ πέρα από τον αριθμό του κινητού του και το σταθερό του τηλεφωνο

2. Γνωρίζετε αξιόλογα νομικά φόρουμ, όπου μπορώ να βρω πιο εξειδικευμένη πληροφόρηση, ιδέες και τι έχει συμβεί στο παρελθόν σε αντίστοιχες περιπτώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για την Ελληνικη νομοθεσια.

Αλλα επειδη στην δουλεια μου καθημερινα εχω να κανω με προφορικες συμφωνιες αξιας αρκετων χιλιαδων Ευρω, ξερω οτι η Αγγλικη νομοθεσια τις θεωρει ισαξιες με τις γραπτες! Επισης ξερω οτι στα Ευρωπαικα εχουν υοθετησει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τον Αγγλικο νομο.

"ΛΟΓΙΚΑ" (Ελλαδα ειμαστε...) εχουν ισχυ και εδω. Αλλα εχω την εντυπωση πως αν δεν εχεις μαρτυρα, δεν βρισκεις ακρη.

Καλη τυχη παντως !!!

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου το λεγομενο "καπαρο"

προκαταβολη για το κλεισιμο μιας συμφωνιας

παιζει αυτο ακριβως το ρολο

εξασφαλιζει τον αγοραστη ωστε ο πωλητης να μην το δωσει αλλου

εαν ακυρωσει τη συμφωνια ο πωλητης ειναι υποχρεωμενος τυπικα να την επιστρεψει στο ακεραιο

εαν την ακυρωσει ο αγοραστης η προκ/βολη μενει στον πωλητη

με το σκεπτικο οτι εφοσον αυτος θεωρητικα ειχε κλεισει τη συμφωνια δεχομενος τη μπροσταντζα

ενδεχομενως να αρνηθηκε αλλες προσφορες που του εγιναν

κι ετσι να μεινει με το προς πωληση αγαθο στο χερι απουλητο ενω θα μπορουσε να το ειχε δωσει/

Στην δικη σου περιπτωση και μιας και το ποσο ειναι το 50% της αξιας του αντικειμενου

και εαν η ακυρωση της συμφωνιας εγινε σε συντομο χρονικο διαστημα απο την καταβολη της προκ/βολης

θεωρω οτι ο πωλήτης θα επρεπε να σου επιστρεψει τουλαχιστον το μισο.

Τυπικα παντως δεν ειναι υποχρεωμενος.

Εσυ ακυρωσες την συμφωνια και τον αφησες ξεκρεμαστο.

(εκτος και εαν το προς πωληση αγαθο δεν ανταποκρινοταν στην περιγραφη του πωλητη

οποτε και παλι το παζαρευετε μεταξυ σας αλλα με εσενα σε ισχυροτερη θεση αυτη τη φορα)

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπαν και οι απο πανω.

Σε συμφωνια που γινεται απ'οσο ξερω τουλαχιστον, αν ο αγοραστης λακησει, χανει την προκαταβολη.

Εχει δικιο σε αυτα που σου ειπε ο πωλητης. Την εκανες απο την συμφωνια και θα πλερωσεις, δικαιολογημενα παντα.

Link to comment
Share on other sites

αν οι λογοι που χαλασες τη συμφωνια δεν εχουν σχεση με το αυτοκινητο

πχ δεν ηταν οπως το παρουσιασε η κτλ κτλ

τοτε μαλλον κλαψε τα 200 ευρα...

καλυετερα παρτο και πουλατο 350:hehe:

Link to comment
Share on other sites

μην αρχισεις να κλαις τα λεφτα σου.Αλλο τι πιστευει/νομιζει/ειδε στον Τριανταφυλλοπουλο/ακουσε απο τον Μπαμπη τον Σουγια/κανει στις δικες του υποθεσεις/θελει ο καθενας και αλλο τι δικαιωματα σου δινει ο νομος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.