Jump to content



Ποιον ενισχυτή στα 450-600€;


racer

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω έναν ενισχυτή στα 450-600€ και έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα:

1.) Denon AVR-1909

2.) Harman Kardon AVR-255

3.) Yamaha RX-V663

Θέλω:

-τουλάχιστον 2 HDMI, ακόμα καλύτερα αν είναι 3

-υποστήριξη για DTS-HD και Dolby TrueHD

-να είναι στο budget :p

Υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που χρειάζεται να αναφέρω; 5.1 ή 7.1 δε με απασχολεί, 7 ηχεία δεν πρόκειται να βάλω :p

Η χρήση θα είναι ταινίες, μουσική και παιχνίδια, λίγο απ' όλα δηλαδή. :jester:

Τα ηχεία που θα μπουν -για λίγο καιρό- είναι τα παλιά μου Sony, με max input 200W και 6ohm -μοντέλο δε θυμάμαι-.

Εγώ θα έπαιρνα τον h/k, αλλά θέλω και τη γνώμη σας :to_pick_ones_nose3::D

Link to comment
Share on other sites

τωρα αν θες να μιλησουμε για ενισχυτες..μια ειναι η λυση..απλα ξεχνας ταινιακια..μπλιμπλικια..και αλλα

nadc355beeblack.jpg

κατα τα αλλα Yamaha ειναι οκ το 3 δλδ

αα υποψιν με τον ναντ θες καλο ηχειο ξεχνα αυτα που ξερεις.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Denon γιατί ακούγεται πιο μουσικός από τους τρεις και επειδή οι άλλοι 2 έχουν χάσει την αίγλη που είχαν κάποτε.

Θα συμφωνήσω με τον gbak και θα σου πω ότι και με ένα stereo σύστημα μπορείς να έχεις καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με ένα κακό ή μέτρια στημένο 5.1.

Να ξέρεις όμως ότι το να επιλέγεις ενισχυτή χωρίς να ξέρεις με ποια ηχεία θα τον ταιριάξεις είναι σαν βάζεις πρώτα τα παπούτσια και μετά από πάνω τις κάλτσες, δηλαδή δεν ξέρεις αν θα σου "κάνουν".

Επίσης μπορεί να σου προτείνουμε τον καλύτερο συνδυασμό ηχείων - ενισχυτή και όταν τον ακούσεις να ξενερώσεις πλήρως (ή να αρχίσεις να αναρωτιέσαι αν έχουν πρόβλημα τα αυτιά σου).

Επέλεξε με βάση τον συνδυασμό που θα ακούσεις και όχι μεμονωμένα, αν θες την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προενισχυτή-ενισχυτή 2.1 της Sony, αλλά θέλω 5.1..

Χθες άκουσα στο Multirama αυτά, με τον 463 (μόνο τα 2 δαπέδου, τα υπόλοιπα δεν ήταν συνδεδεμένα). Καλός ήταν ο ήχος, ώσπου έβαλα αυτά. Ο ήχος ήταν πολύ καλύτερος και δεν ήθελα να ξαναβάλω το set της Yamaha. Άρα τα ηχεία θα είναι ένα set παρόμοιο με αυτό της Energy :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει το θέμα τώρα τελευταία... Εγώ θα έπαιρνα τον denon.

Η αμέσως επόμενη λύση για εμένα θα ήταν ο yamaha.Τώρα αν τον βρείς πουθενά,σε λογική τιμή και όλας,δεν ξέρω...

Για τον harman δεν ξέρω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τον Denon, ειναι πολυ πληρες πακετο ο συγκεκριμενος. Ο Harman εχει το ονομα αλλα οχι τη χαρη, μεινε μακρια καλυτερα. Ο Yamaha ειναι τιμιος (και υποκανονικες συνθηκες αυτον θα προτεινα) αλλα αυτη τη φορα η denon ειπε να μη το παιξει ψηλομυτα και ο 1909 ειναι πολυ καλος χωρις να ξεφευγει οικονομικα, οποτε δε βρισκω το λογο να πας στον yamaha (που παραδοσιακα θα ειχε καλυτερο value 4 money αλλα φαινεται εχουμε εξαιρεση εδω). Εκτος αν μπορεις να βρεις καπου τον 663 σε πολυ καλυτερη τιμη απο τον 1909 (πχ το pixmania τον εχει 100 ευρω κατω, ενω απο Ελλαδα εχουν και οι 2 ιδια τιμη, αλλα δε ξερω αν θες να παρεις απο εκει, αν δεν εχεις προβλημα δεν ειναι και λιγα τα 100 ευρω, θα επαιρνα τον yamaha τοτε)...

Επισης, ρε παιδια ελεος τι του προτεινετε του ανθρωπου.... 5.1 θελει και του λετε για NAD...ναι ενταξει ειναι γαματος ο NAD αλλα αλλο πραγμα ζηταει ο ανθρωπος.... Σαν να ρωταει για αυτοκινητο και να προτεινετε μηχανακι...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα σου πρότινα κάτι σε ONKYO μεριά...

Δες διάφορες πολύ καλές επιλογές:

http://www.eu.onkyo.com/indices/A_V_Receiver_5917373.html

Ό,τι καλύτερο από οικιάκους ενισχυτές...Αν δεν προτιμήσεις όμως κάτι απο τα παραπάνω να στραφείς στον Denon ή στον Harman μιας και οι δύο βρίσκονται σχεδόν στο ίδιο επίπεδο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω +1 για τον yamaha γιατί είσαι σκυλιά και ειδικά σε ενισχυτές...Ο θείος μου έχει έναν ούτε και γώ ξέρω πόσα χρόνια (+-10..) και ενώ έχει τραβήξει τα πάντα σχεδόν..από απλά χτυπήματα μέχρι καφεδάκια παίζει ακόμα τέλεια και έχει crystal clear sound..Εγώ αυτόν θα χτύπαγα... και σαν 2η επιλογή τον harman

Link to comment
Share on other sites

Λογω του οτι το ψάχνω κ εγω αυτο με τους ενισχυτες, ρίξε μια ματια κ εδω... Εγω είμαι μεταξύ Harman και Yamaha, βέβαια σε πολλα forum λενε οτι ο Harman εχει τρομερη ποιηότητα ήχου κ γενικά υπερτερεί σε οτιδήποτε κοντα σε αυτή την τιμή κοντράροντας κ ενισχυτες αρκετα πιο ακριβούς..

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=56630

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=48980

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=47108

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=63422

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας μια βόλτα στα μαγαζιά να του ακούσεις και τους 3 με ένα σετ ηχεία σαν αυτό που έχεις να δεις πιο σου αρέσει πιο πολύ στο αυτί?

Νομίζεις ότι δε θα το έκανα; Έλα όμως που στην Καλαμάτα δεν έχουμε τέτοιες πολυτέλειες :)

Για ρίξτε μια-δυο γνώμες και για τον Yamaha RX-V1800. Δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω λεφτά σε σχέση με τον Harman.. :wall:

Link to comment
Share on other sites

ανεβαινεις κατηγορια με τον RX-V1800, ειναι μια κατηγορια παραπανω απο αυτους που σκεφτηκες στην αρχη.

Καλυτερα να παρεις τον denon και τα επιπλεον χρηματα να τα δωσεις σε καλυτερα ηχεια

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου για τον ενισχυτή αξίζει να δώσεις κατι παραπάνω γιατι δεν θα τον αλλαξεις σύντομα.Οποτε απο αυτους που γραφεις θα σου ελεγα να διαλεξεις 1-denon 2-yamaha,και θα εβαζα και στο παιχνιδι και την pioneer.Εχω αλλαξει αρκετους ενισχυτες και εχω μεινει εδω και καποια χρόνια με εναν pioneer o οποιος ειναι αψογος σε οτι του ζηταω.Για μενα οι denon ειναι ποιο audiophile αλλα απαιτει και το αντιστοιχο αυτι για να το καταλάβει αυτο,γιατι αλλιως θα σου φαινετε αν τον ακουσεις διπλα σε εναν yamaha σαν να μην εχει ολοκληρωμενο ηχο,θα σου λειπουν λιγο τα μπασακια,και ολα αυτα σε stereo ακροασεις,γιατι αν παιξεις σε 5.1 εκει δεν εχουν τρελες διαφορες μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει κάποια setάκια, αλλά πλέον αλλάζουν όλα. Παρήγγειλα μεγάλο έπιπλο, το οποίο δεν αφήνει καθόλου χώρο για ηχεία δαπέδου. Από τη Δευτέρα που θα έχω το έπιπλο θα δω τι επιλογές έχω.. Μικρά ηχεία, σαν τα B&W LM1, λένε τίποτα; :warning2:

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονας λεει "μικρο ηχειο=περιορισμενα μπασα" aka για να παρεις ικανοποιητικο μπασο θελεις καμπινα ικανου μεγεθους.Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα οι τιμες συνηθως ξεφευγουν

Αν προσθεσεις subwoofer,μπορεις να πετυχεις ικανοποιητικο αποτελεσμα για home cinema.

Για ακροαση μουσικης παντως,το subwoofer αποτελει την εσχατη λυση και αν μπορουμε το αποφευγουμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.