Jump to content



Εξωτερικός δίσκος +ΟS


Recommended Posts

Αγόρασα ένα δίσκο εξωτερικό 80Gb και έχει θύρα e-sata+usb... τον έχω συνδέσει με usb και πήγα να του βάλω vista αλλά είδα τελικά πως δεν γίνεται...Πήγα για xp και ενώ κάνει κανονικά την διαδικασία όταν είναι να bootάρει μου λέει δεν έχει μέσα os και πάτα alt+ctrl+del...ενώ κάνει format και setup τα xp....τι να κάνω???Πώς μπορώ να του περάσω os και να bootάρω από κει???

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής :

1) Βγάλε ΟΛΟΥΣ τους άλλους δίσκους από το σύστημα και άφησε μόνο αυτόν επάνω στο eSata και το CD/DVD-ROM σου.

2) Boot από το CD/DVD-ROM σου με το CD των XP. Μπορεί να χρειάζεται δισκέτα αν το eSata ειναι σε controller για τον οποίο θέλουν driver τα ΧΡ αν δεν δει τον εξωτερικό δίσκο.

3) Πήγαινε Recovery console και κάνε fixboot & fixmbr στον esata σου

4) Shutdown, sυνδεσέ τον παλι με USB και κάνε re-boot

5) Στο BIOS μπορεί να έχει πολλές ρυθμίσεις για boot usb (πχ USB CD-ROM, USB Floppy, USB HDD) κοιτα τι γράφει στο manual και πειραματίσου λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Η mobo λέει boot από τον εξωτερικό και μπαίνει και ως primary..format στα xp κάνω κανονικά και setup το ίδιο μέχρι το 1ο restart που είναι για να σε πάει στην έγχρωμη οθόνη setup...Εκεί μου λέει πως δεν υπάρχει τίποτα να botάρει...δλδ δεν έχει os μέσα...Άμα αντί για usb τον συνδέσω με e-sata θα γίνει δουλειά??Ρωτάω γιατί δεν έχω e-sata θύρα στην mobo και θα πάω να πάρω μία από Πλαίσιο αν είναι και δεν δουλεύει με usb.... Βρίκα και μία Portable version xp αλλά μου βγάζει όλο σφάλματα...

Link to comment
Share on other sites

Η mobo λέει boot από τον εξωτερικό και μπαίνει και ως primary..format στα xp κάνω κανονικά και setup το ίδιο μέχρι το 1ο restart που είναι για να σε πάει στην έγχρωμη οθόνη setup...Εκεί μου λέει πως δεν υπάρχει τίποτα να botάρει...δλδ δεν έχει os μέσα...Άμα αντί για usb τον συνδέσω με e-sata θα γίνει δουλειά??Ρωτάω γιατί δεν έχω e-sata θύρα στην mobo και θα πάω να πάρω μία από Πλαίσιο αν είναι και δεν δουλεύει με usb.... Βρίκα και μία Portable version xp αλλά μου βγάζει όλο σφάλματα...
Κάτι τέτοιο θές: PER.805799.jpg

σου βγάζει μια sata (εσωτερική) σε esata

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θές: PER.805799.jpg

σου βγάζει μια sata (εσωτερική) σε esata

όχι γιατί δεν έχω ελεύθερη sata θύρα πάνω στη mobo..απλά λέω αν είχα έξοδο e-sata σαν αυτή που λές θα παίζανε ή οχι???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.