Jump to content



Προβληματάκι με Trojan - μάλλον!


The Blackjohn

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω εδώ και 1 με 2 βδομαδες πρόβλημα με υιό ή Trojan - και θα ήθελα τη βοήθεια σας, γιατί δεν θέλω να αποφύγω στην λύση του Φορμάτ!!

(Έχω 2 λειτουργικά XP/Vista κ το πρόβλημα ειναι στα XP)

Στην αρχή ξεκίνησαν όλα κ ενώ είχα το Norton360, ο η/υ μου κόλαγε/αργούσε, έκανε ρεσταρτ κ o Norton έβρισκε έναν υιό ως worm32spybot – χωρίς να

μπορεί να κάνει κάτι για αυτό.

Στην συνέχεια τον έβγαλα κ πέρασα τον AVG – ο οποίος όμως δεν έβρισκε τον worm32spybot – αλλά τον Virtumonde – ο οποίος ήταν κ η πραγματικότητα!

Κατάφερα μετά κόπων κ βάσανων να τον βγάλω με το ΤrojanRempover 6.76 μαζί με ότι άλλο κακόβουλο υπήρχε στο pc μου, όλα αυτά - σε safe mode.

Επίσης σκαναρα όλο το σύστημα με spybot, avg και ΤrojanRempover και απο τα 2 λειτουργικά κ είμαι καθαρός. Καθάρισα με CCleaner τη ρετζιστρι κ ολα οκ.

Μέχρι που μετά από όλα αυτά, ανά 2-3 μέρες που δουλεύει μια χαρά, κ ενώ κάνω μποοτ να μπει στα XP – κάνει αυτόματα Restart κ μετα εχει στο C:\Windows\Temp

αρχεία όπως το System.exe, και κανα δυο ακόμα τα οποία έχουν μπει στο startup, στη ρετζιστρι κτλ.

Τα σβήνω πάλι με ΤrojanRempover μαζί με ότι άλλο κακόβουλο έχουν αφήσει σε safe mode, μεχρι μετά από κανα 2-3 μερες που θα επαναληφθεί η διαδικασία!

Σόρρυ για το μεγάλο πόστ!

Ευχαριστώ,

Κώστας.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ελέγξεις το σύστημα σου με κάποιο rescue cd. Σου παραθέτω links για κάποια γνωστά:

Bit defender

F-Secure

Avira

Αφού τα κατεβάσεις, τα καις σε ένα cd και bootάρεις από αυτό. Μετά η διαδικασία είναι απλά θέμα μερικών κλικ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα πως να λυσεις το προβλημα,αλλα εμπειρικα οταν με το καλο το λυσεις,σε συμβουλευω να βαλεις ZoneAlarm Security Suite,δεν περναει ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ!Τα βρισκει τα trojans και τα διαγραφει αυτοματα. gg:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Χθες, προλαβα το βραδυ και κατεβασα τα: Bit defender, F-Secure, Avira,

τα έκαψα σε cd-ακια - αλλά δεν πρόλαβα να σκανάρω το pc.

(Θα γίνει σήμερα.)

Το μονο που εκανα, προλαβα να κατεβασω το Malwarebytes Antimalware,

όπου και βρηκε 7 συνολικα entrys (συνολικα σε registry κ δισκους) !

Και ενω το σύστημα μου ήταν σκαναρισμένο με τα άλλα!

Η συνεχεια μάλλον σήμερα!

Παιδια ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.