Jump to content



Επιλογή κάρτας ήχου κ headset έως 160ευρώ


sosna

Recommended Posts

Όπως λέει κ ο τίτλος θα ήθελε να μου προτείνετε κάτι με βάση αυτό το μπάντζετ. -160 ευρώ-

Η κάρτα ήχου με ενδιαφέρει να είναι απλά καλύτερη ποιοτικά από την όν μπόρντ.Στα 80 ευρώ βρήκα από ί-σοπ Creative X-Fi Xtreme Gamer.Δεν περιμένω δηλαδή να ακούσω τον απίστευτο ήχο δίνοντας 80 ευρώ.

Η επιλογή χέντσετ όμως με προβληματίζει περισσότερο.Θέλω να έχει μικρόφωνο κ να είναι κλειστού τύπου.Η χρήση τους θα είναι όλ αράουντ,κυριότερα games κ μουσική,ελάχιστες ταινίες.Πάλι ταβάνι θέτω τα 80 ευρώ.Εδώ με ενδιαφέρει να είναι όσο ποιοτικότερα γίνεται μιας κ τα φοράω αρκετή ώρα.

έντιτ:για αυτά τι λέτε SPEEDLINK MEDUSA 5.1 SL-8796

Σας ευχαριστώ

Νάσος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αγόρασα Asus Sonar D1 κ Razer Barracuda HP1-1.

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν μπορώ να βρω πως θα έχω συνδεδεμένα κ τα ηχεία πάνω στην κάρτα ήχου-εφόσον στα βύσματα μπαίνει το χέντσετ-,αλλά κ πως θα επιλέγω μεταξύ ηχείων ή ακουστικών.

Το απλούστερο θα ήταν να συνδέσω τα ηχεία στην μητρική αλλά πέραν οτι αχρηστεύω την Σόναρ,δεν μου λειτουργεί.

(βγάζει έναν συνεχή βόμβο,πράγμα που με οδήγησε στην αγορά της καρτούλας άλλωστε)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα Asus Sonar D1 κ Razer Barracuda HP1-1.

Το πρόβλημά μου είναι πως δεν μπορώ να βρω πως θα έχω συνδεδεμένα κ τα ηχεία πάνω στην κάρτα ήχου-εφόσον στα βύσματα μπαίνει το χέντσετ-,αλλά κ πως θα επιλέγω μεταξύ ηχείων ή ακουστικών.

Το απλούστερο θα ήταν να συνδέσω τα ηχεία στην μητρική αλλά πέραν οτι αχρηστεύω την Σόναρ,δεν μου λειτουργεί.

(βγάζει έναν συνεχή βόμβο,πράγμα που με οδήγησε στην αγορά της καρτούλας άλλωστε)

Όχου ... φιλαράκι κι εγώ έτσι την έπαθα !

Είχα αγοράσει τα Logitec Z-10 και αποφάσισα πέρσυ να αγοράσω την τότε Auzentech Xplozion και ... τζίφος :(

Πήγανε για πέταμα ~75Ε :cry:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μίλησα με τον πατέρα μου κ θα φτιάξουμε-αυτός θα το κάνει,εγώ απλά έδωσα το έναυσμα κατασκευής- ένα διακοπτάκι.

Θα μπαίνει δηλαδή αυτό στην κάρτα ήχου στο front out κ από πίσω θα έχει 2 υποδοχές,μία για το χέντσετ κ μία για τα ηχεία.Με ένα διακοπτάκι θα επιλέγω ποιο από τα δύο θα παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όμως τότε δεν θα χάνεται η ποιότητα? Όταν είπα στα παιδιά να βάλω ένα "μετατροπέα βύσματος" (όπως θες πεστο lol) για να μπορώ να συνδέσω στην XPlozion τα Ζ-10 μου είπαν πως θα "έχανα" ποιότητα από την μετατροπή του σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν κ δεν είμαι ηλεκτρονικός δεν πιστεύω οτι θα χάσει κάτι σε ποιότητα.Εφόσον τα βύσματα θα είναι τα ίδια κ απλά θα επιλέγω από ποιά πηγή θέλω να ακούω,οπότε ο μετατροπέας θα λειτουργεί ως γέφυρα έχοντας απάνω του 2 διακλαδώσεις.Αναλόγως που επιτρέπω-επιλέγω τη ''ροή'' αυτό θα δίνει εκεί κ όχι δίπλα.

Άλλωστε κ με το support της Razer που επικοινώνησα μου είπαν οτι γίνεται.

Όπως προείπα δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά θα το συζητήσω διεξοδικότερα μετά του πατρός σχετικά με την ποιότητα κ επί του πρακτέου θα δω αν θα χάσω κάτι τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.