Jump to content



Πρόγραμμα για ενσωμάτωση υποτίτλων σε video


MpisKi

Recommended Posts

Γεια σας...

μου ειχε δωσει ενας φιλος μια ταινια χωρις υποτιτλους...κατεβασα τους υποτιτλους και το προγραμμα "VLC media player"

γιατι μου ειπαν οτι με αυτο το προγραμμα μπορω να βαλω τους υποτιτλους

Τωρα:

-γινεται να αποθηκευτουν οι υποτιτλοι πανω στην ταινια και να την αντιγραψω σε dvd ,με μορφη που διαβαζεται απο διαφορα media player εκτος απο το VLC???

Link to comment
Share on other sites

Το πιο ευκολο που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις το avirecomp.

θα σου ενσωματώσει τους υποτιτλους ευκολα και σχετικά γρήγορα με την cpu που εχεις. κάνε και ενα search στο φορουμ για παραπάνω λεπτομέριες.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο που εχω μου βαζει τους υποτιτλους αλλα για οση ωρα βλεπω την ταινια...

εγω θελω να αποθηκευτουν οι υποτιτλοι πανω στην ταινια και να ειναι για παντα πανω τις για να την αντιγραψω

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα 2 που έγραψα κάνουν ενσωμάτωση των υπότιτλων στο divx αρχείο και τους ενεργοποιείς πλέον όπως και στα DVD, από το μενού του dvd player ή απευθείας από το τηλεκοντρόλ του...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θες να γράψεις την ταινία σε DVD και να ενσωματώσεις πάνω τους υπόττιτλους right?

Μπορεί να μην είναι free αλλα εγώ με αυτο γράφω όλες μου τις ταινίες.Έχει πολλές δυνατότητες ακόμα και menu μπορείς να φτιάξεις,και φυσικά μπορείς να προσθέσεις τους υπότιττλους της επιλογής σου :T:

ConvertXtoDVD

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θες να γράψεις την ταινία σε DVD και να ενσωματώσεις πάνω τους υπόττιτλους right?

Μπορεί να μην είναι free αλλα εγώ με αυτο γράφω όλες μου τις ταινίες.Έχει πολλές δυνατότητες ακόμα και menu μπορείς να φτιάξεις,και φυσικά μπορείς να προσθέσεις τους υπότιττλους της επιλογής σου :T:

ConvertXtoDVD

Αυτό που κατάλαβα ότι τον ενδιέφερε κυρίως ήταν η ενσωμάτωση των υπότιτλων στο αρχικό video, άνευ re-coding του αρχικού stream. Αν εννοεί DVD standard με μενού κλπ (δηλαδή recode σε ΜPEG-2), τότε θα συμφωνήσω στο ConvertXtoDVD που προτείνεις, είναι αρκετά καλό εργαλείο... :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις προτασεις σας

απλα ηθελα να ενσωματωσω πανω στην ταινια τους υποτιτλους και να μην ειναι ξεχωριστο αρχειο(δηλαδη να εχω μονο ενα αρχειο .avi που να ειναι μεσα οι υποτιτλοι και να ειναι ετοιμο για αντιγραφη)

τελικα χρησιμοποιησα το avirecomp..ευκολο στην χρηση(βρηκα και κατι οδηγιες)και εμεινα και ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα...

ΥΓ:για την ενσωματοση των υποτιτλων μου παιρνει περιπου 25-30 λεπτα...ειναι καλος ο χρονος ??? τα αλλα προγραμματα που προτεινατε ειναι ποιο γρηγορα η γενικα η ενσωματωση των υποτιτλων ειναι χρονοβορα διαδικασια ??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) πως το Avirecomp κανει επανεπεξεργασία του stream αντί να ενσωματώσει απλά τους υπότιτλους στο container του stream...Δοκίμασε σε ένα video από αυτά που έχεις ήδη κάνει και θυμάσαι το χρόνο που έκανε, να κάνεις την ίδια διαδικασία με ένα από τα προγράμματα που σου είπα στο πρώτο μου ποστ, πιθανόν να κάνει λιγότερο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Και μια απορια που εχω ακομα...οταν περναω τους υποτλιτλους το αρχειο που βγενει ειναι avi το αντεγραψα σε cd και επεζε μια χαρα...

παιζει κανονικα και σε dvd player στην TV?η χρειαζεται αλλαγη στη μορφη του αρχειου??

Link to comment
Share on other sites

κανονικότατα παιζει. σε οτι θέλεις αρκεί να το μετατρεψεις σε μορφή dvd ή αλλιώς να υποστηρίζει η συσκευή σου divx. οσο για το avirecomp θελει αρκετή ώρα γιατι κάνει demux και γενικά επανεπεξεργασία.

ΥΓ. με λιγο overclocking θα μειωθεί αισθητά ο χρόνος.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.