Jump to content



Εγκατάσταση SSD - Dual Boot


CENTRAL

Recommended Posts

Καλή σας μέρα…

Αξιοποιώντας τις πολύτιμες πληροφορίες σας είμαι πλέον σε αναμονή ενός Intel Χ18 – Μ 80GB που θα αναλάβει την επιτάχυνση του υπολογιστή μου, στεγάζοντας τα δύο λειτουργικά που χρησιμοποιώ…

Πρωταρχικός προβληματισμός το καλώδιο τροφοδοσίας που χρειάζεται προσαρμογή. Διαβάζω στο internet για adapter SATA to microSATA που αναλαμβάνει τόσο την προσαρμογή της παροχής ρεύματος σε μέγεθος αλλά και τάσης, μιας και ο δίσκος των 1.8 ιντσών λειτουργεί με 3.3 V και όχι 5 V όπως οι υπόλοιποι SATA.

Κρύος ιδρώτας με λούζει και μόνο στη σκέψη πιθανού σφάλματος εδώ…

Επίσης, αφού μπει ο δίσκος…

Σκοπεύω να εγκαταστήσω (να μεταφέρω με acronis για την ακρίβεια) τα 2 λειτουργικά μου, windows 7 και windows XP.

Τι partitions να κάνω και με ποιον τρόπο? Αλλάζει κάτι που είναι SSD – format δηλαδή κανονικά ή πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό? – αν υπάρχει ανοιχτό topic που βοηθάει ας μην επαναλαμβανόμαστε – απλά να μου το υποδείξει κάποιος γιατί δεν είμαι πολύ secure…

Τελικά με όλα αυτά που διαβάζω με τους SSD κυριολεκτικά τρέμουν τα χέρια μου…

Please advice…

:rubik:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το με το Acronis όπως θα το έκανες σε ένα κανονικό δίσκο. Αυτος ο SSD δεν χρειάζεται align, σαν τους JMicron-SSDs, ή για να το πω καλύτερα το align σ'αυτόν δεν θα δώσει διαφορετικές επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το με το Acronis όπως θα το έκανες σε ένα κανονικό δίσκο. Αυτος ο SSD δεν χρειάζεται align, σαν τους JMicron-SSDs, ή για να το πω καλύτερα το align σ'αυτόν δεν θα δώσει διαφορετικές επιδόσεις.

Thanx φίλε...

Όσον αφορά το format?

...προφανώς έρχεται raw, δημιουργώ partitions και φορμάρω?

Σκέφτομαι ένα 15άρι για xp - δεν τα πολυχρησιμοποιώ τελευταία - ένα 30άρι για τα 7 - και περισεύει χώρος...φτού! πως να τον αξιοποιήσω καλύτερα???

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις με τον αντάπτορα είναι να του δώσεις ρεύμα από ακροδέκτη SATA του τροφοδοτικού σου, κι όχι από κάποιο άλλο αντάπτορα molex->SATA γιατί τα κλασικά molex δίνουν μόνο 5V & 12V.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπισε το δίσκο σαν έναν κανονικό δίσκο στο ζήτημα αυτό.

Καλοδούλευτος. Θα δείς το αληθινό φως με ssd.

Εχω κι εγώ 2!:dance3:

Επειδή η προσέγγιση μου είναι εμπειρική στο θέμα…

Είναι καλύτερα να κάνω ένα format στο δίσκο με το που τον συνδέσω και μετά να δημιουργήσω partitions ή δεν παίζει κάποιο ρόλο η σειρά – η διαδικασία θα γίνει μέσα στα windows ώστε να μεταφερθούν τα image στη συνέχεια…

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις με τον αντάπτορα είναι να του δώσεις ρεύμα από ακροδέκτη SATA του τροφοδοτικού σου, κι όχι από κάποιο άλλο αντάπτορα molex->SATA γιατί τα κλασικά molex δίνουν μόνο 5V & 12V.

Thanx chosen...αρκεί λοιπόν ένας 2.5" σε 1.8"

Link to comment
Share on other sites

Check το help & F.A.Q. του acronis. Αν μεταφέρεις δισκό σε δίσκο τα κάνει αυτόματα τα partitions (αρκει να χωρά). Αν μεταφέρεις partitions σε ρωτα πως/που να τα βάλει και τι χωρο να δεσμέυσει για το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το με το Acronis όπως θα το έκανες σε ένα κανονικό δίσκο. Αυτος ο SSD δεν χρειάζεται align, σαν τους JMicron-SSDs, ή για να το πω καλύτερα το align σ'αυτόν δεν θα δώσει διαφορετικές επιδόσεις.

έκανα κάτι δοκιμές με τον δικό μου Vertex Και το Acronis

έκανα align

restore partition με Acronis 11 home

και μετά diskpar για να δω αν χάλασε το alignment

δεν είχε χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι δίσκοι έρχονται έχοντας ήδη υποστεί ένα καλό φορμάτ.

Διάβασα όμως ότι καλό είναι να τους κάνεις κι εσύ.

Δεν ξέρω ρίξε μια ματιά σε άλλα θέματα για ιδέες. Προσωπικά εγώ έκανα δύο τρείς φορές.

Εγώ έχω SLC 32GB και το φορμάτ (όχι το γρήγορο) παίρνει 8-9 δευτερόλεπτα.

Οπότε δεν με πείραξε και πολύ ...

Link to comment
Share on other sites

έκανα κάτι δοκιμές με τον δικό μου Vertex Και το Acronis

έκανα align

restore partition με Acronis 11 home

και μετά diskpar για να δω αν χάλασε το alignment

δεν είχε χαλάσει.

Αν κανεις backup/restore δισκο ολόκληρο το acronis δεν χαλά (από είδα από τα διαφορα βαλε βγαλε που έκανα στην αρχή) το alignment. Επίσης αν το partition δεν είναι το "τερμα" αριστερα (όπως το δείχνει το Acronis) που κάνεις restore πάλι δεν το χαλά. Το Acronis από τι OS το έτρεχες.

[offtopic: ολα τα παραπάνω που συζητάμε για το acronis/partitions etc δεν έχουν καμιά σχέση με τα SSDs]

Link to comment
Share on other sites

από xp 32bit sp3 έγινε το restore

θα δοκιμάσω και από το bootable δισκάκι του acronis

το απόγευμα και θα αναφέρω

αν φανεί κάτι διαφορετικό

ένα partition είχα οπότε αριστερό δεξί κλπ δεν παίζει ρόλο (νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 2 images...

το κάθε ένα φτιαγμένο μέσα από το αντίστοιχο λειτουργικό (XP & W7).

Αν τα κάνω restore μέσα από τα 7 θα είμαι οκ φαντάζομαι…

Τον κενό χώρο τι να τον κάνω, οέο???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.