Jump to content



Καινουργια υδρόψυξη με τετραπλο ψυγείο σε stacker STC-01. Τα φώτα σας!


ilpanos

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να προετοιμαστούμε πλήρως για το καλοκαίρι και να μπεί νερακι και στη CPU.

Κατεύθασαν λοιπόν οι ειδικές δυνάμεις: laing D5, black ice gt xtreme 480, block & tank by eleven

Το κουτάκι αυτή τη στιγμή είναι έτσι:

imag0126pj5.th.jpg

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=876694&postcount=166

(2xtide water modded μαζί που ψύχουν την 8800GT, 7 σκληροί δίσκοι, 2 DVD drives).

Σκοπεύω να διώξω τα DVD και 1 σκληρό. Αυτό αφήνει 2 3x5.25 cages γεμάτα και 5χ5.25 ελεύθερες.

Και αρχίζω ευθείς αμέσως με τις απορίες, την εξής μια:

Που να βάλω το ψυγείο έτσι ώστε να κρατήσω και την υδρόψυξη της GPU?

Βλέπω προσωπικά μόνο μία πρακτική λύση, τις εξής 2:

1)Να βάλω το ψυγείο από πάνω (είτε ανοίγοντας το ταβάνι του κουτιού, είτε στερεώνοντάς το με αποστάτες σε μια απόσταση 2-3 εκατοστών

2)Να βάλω στο κύκλωμα και την GPU, με το ήδη υπάρχον block του tide, το ψυγείο να μπει πάνω αλλά από τη μέσα πλευρά και το τροφοδοτικό να μετακομίσει στον πάτο.

Το 2 δείχνει πιο ορθό αλλά θα δουλέψεί?

Τί προτείνετε (ρωτάω και γενικότερα αν έχετε καμία άλλη ιδέα)?

Και μια απορία για το μέλλον:

Αν προσθέσω αργότερα ένα GPU block κ ένα μονό ψυγείο (για να μπει μεταξύ των CPU-GPU block) θα τα καταφέρει η αντλία να "δώσει ζωή" σε αυτή την ζωγραφιά?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις πάρει το ψυγείο,πάρε καλύτερα 2πλό feser ή 3πλο αν θες οπωσδήποτε μεγάλο.Αν το έχεις το 4πλο θα έλεγα να το βάλεις μπροστά.Πιστεύω να χωράει εκεί.Αν βέβαια δεν χρειάζεσαι κάποια εξωτερική 5,25 συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο spyrious..Εάν πάρεις/έχεις 4πλό (ή ακόμα και τριπλό) μην διστάσεις να βάλεις και τις κάρτες στο κύκλωμα..Η αντλία είναι πολύ δυνατή και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ακόμα και εάν βάλεις και άλλο ψυγείο μετά(κάτι βέβαια που είναι κάπως περιττό κατά την γνώμη μου,εκτός και αν προσθέσεις και άλλα μπλοκ);).

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα αναφέρω στο πρώτο ποστ τα έχω ήδη μπροστά μου.

Μπροστά σκέφτομαι ότι δε βολεύει για τους εξής λόγους:

1)Δε χωράει και αν modάρω το κουτί θα πρέπει αναγκαστικά να κόψω κομμάτι από το "σκελετό" του κουτιού κ φοβάμαι οτι θα επηρεαστεί η στιβαρότητά του

imag0152.th.jpg

imag0153x.th.jpg

2)Θα πρέπει κάπως να καλύψω το κενό που μένει δεξιά και αριστερά

imag0151.th.jpg

3)Που θα βάλω το πανελ με τα On/Reset/usb?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χωράει, αλλά εκεί βρίσκονται τα modules με τους σκληρούς. (αν τα καταργήσω που αλλού θα χωρέσω 6 σκληρούς?)

Οπότε πρέπει να πάει ακόμα πιο πίσω, στο κέντρο του κουτιού. Εκεί όπως βλέπεις και στη φώτο, βγάζοντας τον ανεμιστήρα που έχει επάνω χωράει ακριβώς! Να το βάλω έτσι ορθιο στο κέντρο?

imag0154f.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

spyrious πες του σε παρακαλω να το πεταξει η να στο κανει δωρο διοτι μαζι με αυτον θα μαι και γω...ποοοο ποιος τον αντεχει μετα..αρε πανουλη τι μας κανεις απριλιατικα..

Link to comment
Share on other sites

spyrious πες του σε παρακαλω να το πεταξει η να στο κανει δωρο διοτι μαζι με αυτον θα μαι και γω...ποοοο ποιος τον αντεχει μετα..αρε πανουλη τι μας κανεις απριλιατικα..

Λες να κάνει πλάκα.

Τέλος πάντων.Αν το βάλεις κάτω στα πλάγια θα ήταν καλή λύση.Αν το παίρνει κιόλας.Δες κάτι ανάλογο για να καταλάβεις.

http://www.overclock.net/cyberdruidpc/261576-client-build-log-quakemazer-s-temjin.html

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι δεν μπορούν να βιδωθούν λίγο πιο έξω;Έχουν 3 τρύπες σε ποιες πιάνουν στο κουτι;

Δεν είναι θέμα σκληρού όσο θέμα 3χ5.25-->4χ3.5 device module στο οποίο μπαίνουν οι σκληροί ( δεν βιδώνουν απευθείας πάνω στο κουτί αλλά σε αυτά τα modules) αν τα αφήσω πιο μπροστα τότε δε θα μπαίνουν τα μπροστινά πλαστικά με τα φιλτρακια....

Λες να κάνει πλάκα.

Τέλος πάντων.Αν το βάλεις κάτω στα πλάγια θα ήταν καλή λύση.Αν το παίρνει κιόλας.Δες κάτι ανάλογο για να καταλάβεις.

http://www.overclock.net/cyberdruidpc/261576-client-build-log-quakemazer-s-temjin.html

Δυστυχώς κάτω στα πλάγια δεν χωράει, αν και όντως ωραία ιδέα! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε το stacker του Xrist που είναι μάστορας μεγάλος και έχει βάλει 4πλό στον πάτο του 830 του.

Μπορεί να είναι άλλο κουτί, αλλά θα πάρεις ιδέες...

Ναι, το έχω δει αυτό, πάααρα πολύ ωραία μόντα!!!!

Αλλά παίζει να βρώ πουθενά για αγορά σκέτο τον πάτο του 830?

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα χωραει 4πλο στο στακερονι σου.

Vagouridi's Stacker STC-01

Αυτός τελικά το 4πλο το χε σε βάση άλλη, τελείως εκτος κουτιού και μέσα έβαλε 3πλο, στον πάτο.

Φαντάζομαι αντίστοιχα θα μπει και το 4πλο στον πάτο......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω δει αυτό, πάααρα πολύ ωραία μόντα!!!!

Αλλά παίζει να βρώ πουθενά για αγορά σκέτο τον πάτο του 830?

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα, κάν΄το όπως ο Vag με τρύπα στον δικό σου πάτο...και ο Xrist έτσι το έχει το 4πλό...

Link to comment
Share on other sites

Για να το βάλω στον πάτο, θα πρέπει πρώτα να διώξω την υδρόψυξη της κάρτας γραφικών (που φαίνεται στο πρώτο post).

Για να γίνει αυτό πρέπει να μπεί το block του tide water σε αυτό το σύστημα (γιατί στερεψα απο λ7).

Και το ερώτημα είναι αν μπαίνει, αν υπαρχει αντάπτορας για την μικρή σωλήνα του tide, και κατα πόσο η D5 θα κρατήσει τα λογικά της και δεν τα αυτοκτονήσει...

Link to comment
Share on other sites

Για να το βάλω στον πάτο, θα πρέπει πρώτα να διώξω την υδρόψυξη της κάρτας γραφικών (που φαίνεται στο πρώτο post).

Για να γίνει αυτό πρέπει να μπεί το block του tide water σε αυτό το σύστημα (γιατί στερεψα απο λ7).

Και το ερώτημα είναι αν μπαίνει, αν υπαρχει αντάπτορας για την μικρή σωλήνα του tide, και κατα πόσο η D5 θα κρατήσει τα λογικά της και δεν τα αυτοκτονήσει...

Αντάπτορα βρήσκεις..Για την αντλία μην φοβάσαι..με αυτή εγώ είμαι με 3 ψυγεία και μπλοκ cpu/gpu/nb και δουλέυει μια χαρά;)

Link to comment
Share on other sites

Το έλυσα το θέμα της κάρτας γραφικών, θα ποστάρω λεπτομέρειες αργότερα.

Τώρα ψάχνω (από δευτέρα δλδ) κ τα υπόλοιπα υλικά που μου λείπουν.

Μια σημαντική λεπτομέρεια.

Θα προσπαθήσω να βάλω το ψυγείο όρθιο.

Αν βάλω τα ρακόρ του στην κάτω μερια θα αδειάζει όλο.

Αν τα βάλω στην πάνω πλευρά θα αδειάζει όλο (συγκοινωνούντα δοχεία) ή θα μένει ποσότητα νερου στον πάτο?

Ρωτάω γιατί βολέυει να μπουν προς τα πάνω, αν μπουν κάτω και θα χρειαστεί να γίνουν 2 κούρμπες 180 μοίρες και θα είναι μεγαλύτερο το μήκος του συνολικού σωλήνα, αλλά από την άλλη θέλω να αδειάζει όλο ενώ είναι στημένο γιατί το ψυγείο δεν βγαίνει καθόλου εύκολα έτσι και το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.