Jump to content



Βοηθεια! με χτυπαει απο το pc ρευμα συνεχεια!


redbighunter

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Όταν ένα σπίτι δεν έχει φτιαχτεί εξ αρχής σωστά, δεν είναι εύκολο να τοποθετηθεί η γείωση εκ των υστέρων.

Αντίσταση εδάφους και αγωγού; Ολική αντίσταση γείωσης; Αυτά πρέπει να μελετηθούν και όχι απλώς να μπει ένας αγωγός γείωσης στο χώμα.

Και άντε μετά να ανοίξει τα κουτιά διακλάδωσης να περάσει μέσα το καλώδιο, και μετά μερεμέτι στον τοίχο. Πολλή φασαρία.

Δε σου λέω να το αφήσεις. Κάθε άλλο. Είναι πολύ σοβαρό. Απλώς θέλει αρκετή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικια και το σπίτι έχει γείωση!Το δωματιο μου δν έχει.Αυτο λες να χρειαστεί καινουρια μελετή...δν μπορει να τραβίξει την ηδη υπάρχουσα στο δωμάτιο μου??Αυτο θέλω να ξέρω βασικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα έχετε περιπλέξει τα πράματα τόσο πολύ σε κάτι τόσο απλό.

Η λύση είναι αυτή:

Βγάζεις την πρίζα,βγάζεις την γείωση από την πρίζα,τραβάς ένα καλώδιο από την γείωση και την δένεις στο pc χωρίς να ακουμπάει πουθενά (στον αέρα),βάζεις το pc στην πρίζα το ανάβεις και κοιτάς αν σε χτυπάει το ρεύμα με το χέρι ή ακουμπόντας ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι πάνω στο case σε σημείο που δεν έχει μπογιά.

Αν είναι εντάξει πήγαινε πάρε μια πρίζα απ'τον χρωματοπώλη της γειτονιάς,βάλτην και πιστεύω να λυθεί.

Αν περνάει ρεύμα τότε η γείωση είναι για πανηγύρια,αν δεν ξέρεις από ηλεκτρικά,φέρε έναν ηλεκτρολόγο και πες του να ανοίξει το κουτί τις πρίζας ακριβώς από πάνω μάλλον θα είναι (θα βγάζει μάτι όσο και καλυμένο να είναι) και πες του να δει μήπως στις συνδέσεις δεν είναι συνδεμένη η γείωση.Αν είναι και απλά δεν δουλεύει θα κάνει το πιο πιθανο που είναι μια τρύπα να περάσει στον πίσω τοίχο (ή όπου είναι) για να τραβήξει γείωση από το άλλο δωμάτιο που λες και θα είναι εντάξει.

Θυμίσου να πεις στον ηλεκτρολόγο ότι θέλεις να περάσεις μέσα απ'τον τοίχο τα καλώδια,γιατί προβλέπω καλώδια έξω απ'τον σοβά με άσχημο στο μάτι αποτέλεσμα.

Επίσης όταν θα ανοίξει τα κουτιά,αν ο τοίχος είναι βαμένος πολλές φορές,θα είναι ψιλοθαμένα,θα χρειαστείς μετά ένα χρώμα και ακρυλική σιλικόνη ή στόκο για να καλύψεις πάλι το κάθε κουτί,αν δεν μπορείς να το κάνεις θα χρειαστεί να έρθει και κανένας λαδομπογιάς.

Btw αν είναι προ 80's το σπίτι σου ή low budget,θα έχει γείωση μόνο στην τουαλέτα,στην κουζίνα,και σε σωλήνες νερού-καλοριφέρ.

Btw2 εμένα δεν έχουν γειώσεις οι πρίζες στα δωμάτια,μόνο σε ότι είπα πάνω^,πάντως πρόβλημα δεν έχω και ούτε είχα ποτέ,όλην ώρα με τα πόδια στο case είμαι αλλά δεν νιώθω τίποτα.2-3 φορές χρειάστηκα γείωση για διάφορα που έκανα με τον πατέρα μου και τράβιξα ένα καλώδιο απ'το καλοριφέρ.Παλιά σε ένα άλλο σπίτι που ήμουν όταν ήμουν βρεγμένος ή υδρωμένος,ένιωθα ένα ελάχιστο όταν ακουμπούσα το pc,βέβαια το ρεύμα αυτό δεν είναι το ίδιο με αυτό που βγαίνει κατευθίαν απ'την πρίζα,γι'αυτό δεν σε τινάζει.

Btw3 υπάρχει και άλλη λύση να ελέγξεις την γείωση αλλά παίζει να σε πετάξει απέναντι αν πιάσεις κάτι που δεν πρέπει πάνω στο τεστ,αλλά μας διαβάζουν και παιδιά...:innocent:

Υ.Γ αν το σπίτι είναι ενοικιασμένο,πληρώνει ο house owner όποια δουλειά γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάμε ρε σεις για σπίτι που δεν έχει καθόλου γείωση. Ημαρτον! Μιλάμε για μερικές μπρίζες. Εγώ στο δωμάτιο έχω 3 μπρίζες. Η μία έχει γείωση. Οι άλλες δύο όχι και παρόλο που είναι suko, όταν τις άνοιξα "έμεινα μακάκας" όταν είδα 2 καλώδια. Προφανώς ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε κάνει πατέντες....

Το πρόβλημα είναι ότι δε βλέπω τα στρόγγυλα κουτιά με τις διακλαδώσεις ψηλά. Ίσως τα κανάλια είναι χαμηλά στο ύψος των μπριζών και όχι ψηλά όπως στα παλιά κτήρια.

Θα το δω μέσα στο καλοκαίρι πάντως που θα γίνει re-decoration καθώς θα γίνουμε τρεις! :kiss3:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.