Jump to content



Βοηθεια! με χτυπαει απο το pc ρευμα συνεχεια!


redbighunter

Recommended Posts

Μπορει κανεις να με βοηθησει? το pc οπου και να το ακουμπησω με χτυπαει το ρευμα! εχει κανεις καμια ιδεα απο που μπορει να οφειλεται και πως να το λυσω? οχι τιποτε αλλο αλλα θα παρω κανα hardware στο χερι οπως παει!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Μου έχει τύχει σε μηχάνημα με παλιοτροφοδοτικό αυτό. Και το τροφοδοτικό είχε πρόβλημα και η γείωση στην πρίζα δεν δούλευε. Το τροφοδοτικό πήγε ανακύκλωση και η πρίζα ξηλώθηκε και βιδώθηκε σωστά η γείωση σ'αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα η γείωση της πρίζας σου. κάθε φορά που το συνάντησα αυτό το πρόβλημα, έφταιγε η οθόνη. Δοκίμασε να την αποσυνδέσεις και δοκίμασε ξανα. Σε ένα pc, άναβε το δοκιμαστικό κατσαβίδι όταν το ακουμπούσες στο κουτί του! Αβλαβές όμως, στα νύχια και στον αγκώνα το καταλάβαινες.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις κανει ταρζανια και εχεις βαλει το σουκο της πριζας σε πριζα τριπολικη:computer:

ειπαμε μπορει να μην ειμαι ηλεκτρολογος, αλλα δεν ειμαι και χαζος! σουκο κανονικη ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα γείωσης δαγκωτό. Σε πρώτη φάση προτείνω να ελέγξεις της επαφές της γείωσης στο θηλυκό της μπρίζας και στο αρσενικό φις του καλωδίου του τροφοδοτικού. Εάν είναι βρώμικες ή διαβρωμένες τότε έχεις πρόβλημα, καθάρισε τις ή άλλαξε το φις.

Αν όλα φαίνονται σωστα δοκίμασε να συνδέσεις τον υπολογιστή σε άλλη μπρίζα του σπιτιού. Αν λυθεί το πρόβλημα, μάλλον έχει αποσυνδεθεί το καλώδιο της γείωσης στην ελλατωματική μπρίζα.

Αν και πάλι υπάρχει πρόβλημα δοκίμασε να αλλάξεις το καλώδιο του τροφοδοτικού.

Μπορείς να πάρεις μια μπαλαντέζα ασφαλείας (νομίζω οι APC εχουν ένδειξη γείωσης) για να κάνεις την ζωή σου εύκολη.

Υ.Γ Είχα και εγώ τέτοιο πρόβλημα. Το Cosmos μου έγινε... αντικλεπτικό όταν μυρμήγκια έμπαιναν από την μπρίζα του ρεύματος ( μένω κοντά σε κήπο :p) και μάλλον το μυρμηκικό οξύ διέβρωσε τις επαφές της γείωσης

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο μπλεοθονης.

Τις περισσοτερες φορες ειναι προβλημα γειωσης της οθονης και οχι του υπολογιστη.

Δεν γειωνει σωστα η οθονη και μεσω της συνδεσης του VGA καλωδιου, περναει το ρευμα στην καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Από καλώδιο κεραίας τηλεοπτικού σήματος είχα πάθει κι εγώ κάτι παρόμοιο (ήταν και ενισχυτής συνδεδεμένος)...τη λύση όμως μάλλον στην δίνουν oι μπλεοθόνης και αλέξης

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει κι εγώ. ΔΕΝ έχεις γείωση 99.99%.

Εγώ είμαι σε σπίτι γεμάτο μπρίζες σούκο που όμως 2-3 από αυτές έχουν πράγματι γείωση από πίσω (και μιλάμε για σπίτι 12ετίας). Δε μιλαώ για αποσυνδεμένο καλώδιο γείωσης. Μιλάω για ανύπαρκο καλώδιο γείωσης και για τσακάλια ηλεκτρολόγους (ή ιδιοκτήτες) που βάζουν ότι βρουν ( με ανύπαρκτους ελέγχους).

Στη θέση που έχω το PC, έχει 2 σούκο στα 0.5 και 2 μέτρα και εγώ παίρνω με παλαντέζα από άλλη στα 3 μέτρα γιατί μόνο εκείνη έχει γείωση. Ευτυχώς εκτυπωτές, ηχεία, φορτιστές, πορτατιφ, router κτλ έχουν απλές μπρίζες.

Κάνε ότι λεει ο alexis2044.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει κι εγώ. ΔΕΝ έχεις γείωση 99.99%.

Εγώ είμαι σε σπίτι γεμάτο μπρίζες σούκο που όμως 2-3 από αυτές έχουν πράγματι γείωση από πίσω (και μιλάμε για σπίτι 12ετίας). Δε μιλαώ για αποσυνδεμένο καλώδιο γείωσης. Μιλάω για ανύπαρκο καλώδιο γείωσης και για τσακάλια ηλεκτρολόγους (ή ιδιοκτήτες) που βάζουν ότι βρουν (με ανύπαρκτους ελέγχους).

Καλα μην λεμε και οτι θελουμε που φταιει το κρατος επειδη οι μπριζες στο σπιτι σου δεν εχουν γειωση.ότι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην λεμε και οτι θελουμε που φταιει το κρατος επειδη οι μπριζες στο σπιτι σου δεν εχουν γειωση.ότι να ναι...

Αν είναι έτσι απο κατασκευής φταίνε όλοι. Γιατί αν εγώ βάλω μια συσκευή που απαιτεί γείωση σε μπρίζα που φαινεται ότι έχει γείωση αλλά από πίσω από το πλαστικο ...πάπαλα και τα κάψω όλα και καώ κι εγώ μαζί, τότε φταιει. Όταν η ΔΕΗ πρέπει να ελέγξει για να δώσει ρεύμα στο κτήριο, ναι φταιει και το κράτος (εφόσον είναι έτσι από κατασκευής).

Όταν εσένα σου καεί ο υπολοιστής επείδή η φαινομενικά γειωμένη μπρίζα δεν έιχε τελικά γείωση, τότε κάτσε και σφύρα αδιάφορα....

Link to comment
Share on other sites

τι θα καταφερει με αυτο?

Το ρεύμα τον χτυπάει διοτι υπάρχει διαρροη της φάσης πάνω στο σασι......με την αντιστροφή του καλωδίου είναι πιθανό να διορθωθεί το πρόβλημα αυτό.

Επίσης ειναι πιθανο το προβλημα να μην οφείλεται σε ελλατωματική ηλεκρολογική εγκατασταση αλλα σε ελλατωματικό τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.