Jump to content



εξωτερικος turbo-x


disssconected

Recommended Posts

Γεια σας παίδες!

Ενας φιλος μου ενδιαφερεται για εξωτερικό δισκο και σκεφτεται να παρει αυτον εδω http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1011499&HYSKLIROSDISKOSHORITIKOTHTA=500+GB&category=69980759&catalog=20

τι λέτε? απο θέμα αξιοπιστίας ειναι καλός? γενικά εχει κανεις παραπονα απο turbox σκληρούς?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό πασχα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι seagate. λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα εκτός αν είναι τόσο γκαντέμης (που δεν νομίζω) και πέσει σε κομμάτι με προβληματικό firmware (με την προυπόθεση ότι είναι seagate). τότε απλά θα κανει την αναβαμθιση και σε 5' θα εχει ξεμπερδεψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα φυσάει ο αέρας άμα έχεις ανοικτό παράθυρο:hehe::hehe::hehe::hehe:

Υπάρχει όντως τέτοια διαφορά;

Χμμμ μπορεί καμιά φορά να μην ''δει'' τον εξωτερικό σκληρό το mobo.Το έπαθε ένας φίλος...

Link to comment
Share on other sites

σοβαρά ; και ποια είναι η διαφορά από τα να έχεις το σκληρό εσωτερικά ;

Πολλες μπορει να ειναι οι διαφορες.

Ο εσωτερικος δεν πεφτει να σπασει.

Ο εσωτερικος δεν κλεβεται.

Ο εσωτερικος ειναι καλυτερη ποιοτητα απο τον εξωτερικο (no proof about that)

Ο εσωτερικος δουλευει σε καλυτερες θερμοκρασιες.

Ασοβαρα δεδομενα εχω και εγω σε εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ειναι μεγαλες οι διαφορες

  • Ο εσωτερικος ειναι πιο γρηγορος
  • Ο εξωτερικος παρουσιαζει ασυμβατοτητες και απο πολυ νωρις μαλιστα μερικες φορες.
  • Ο εσωτερικος εχει μεγαλυτερο χρονο ζωης

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ειναι μεγαλες οι διαφορες

  • Ο εσωτερικος ειναι πιο γρηγορος
  • Ο εξωτερικος παρουσιαζει ασυμβατοτητες και απο πολυ νωρις μαλιστα μερικες φορες.
  • Ο εσωτερικος εχει μεγαλυτερο χρονο ζωης

Είναι εντελώς άκυρα τα δυο τελευταία bullets γιατί χρησιμοποιούν δίσκους παραγωγής 3,5 ή 2,5 οπότε είναι σαν να έχεις εσωτερικό. Τα υπόλοιπα είναι θέμα controller και τροφοδοτικού του κουτιού που θα φιλοξενήσει τον δίσκο αν έχει γίνει σωστή και ποιοτική υλοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς άκυρα τα δυο τελευταία bullets γιατί χρησιμοποιούν δίσκους παραγωγής 3,5 ή 2,5 οπότε είναι σαν να έχεις εσωτερικό. Τα υπόλοιπα είναι θέμα controller και τροφοδοτικού του κουτιού που θα φιλοξενήσει τον δίσκο αν έχει γίνει σωστή και ποιοτική υλοποίηση

σε εμενα ο εξωτερικος του φιλου μου αναγνωριζεται,στου φιλου μου που εσκασε 90 ευρω οχι,3 μηνες το χει,ο αλλος του εξωτερικος δεν τον διαβαζει το δικο μου και το διαβαζει το δικο του...

Ασυμβατοτητα 0 ?:...:

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς άκυρα τα δυο τελευταία bullets γιατί χρησιμοποιούν δίσκους παραγωγής 3,5 ή 2,5 οπότε είναι σαν να έχεις εσωτερικό. Τα υπόλοιπα είναι θέμα controller και τροφοδοτικού του κουτιού που θα φιλοξενήσει τον δίσκο αν έχει γίνει σωστή και ποιοτική υλοποίηση

Δηλαδη οι εξωτερικοι δεν εχουν προβληματα;

Ασχετα αν οφειλονται σε κακη υλοποιηση του κουτιου.

Διαφωνεις οτι οι εξωτερικοι σκληροι, συνηθως, δουλευουν σε πολυ ψηλοτερες θερμοκρασιες και παρουσιαζουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να κλαταρουν;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι εξωτερικοι δεν εχουν προβληματα;

Ασχετα αν οφειλονται σε κακη υλοποιηση του κουτιου.

Διαφωνεις οτι οι εξωτερικοι σκληροι, συνηθως, δουλευουν σε πολυ ψηλοτερες θερμοκρασιες και παρουσιαζουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να κλαταρουν;

Όλοι οι δίσκοι έχουν προβλήματα αφού και οι εξωτερικοί ουσιαστικά είναι εσωτερικοί με ένα enclosure.Το θέμα μια τον αναγνωρίζει μια όχι εμένα με παραπέμπει σε βλαμμένο controller αν τα windows παίζουν σωστά. Σχετικά με την ζέστη και σε ένα εσωτερικό αν δεν του έχεις fan πάλι θα σκάσει οπότε για εμένα ότι ισχύει στους εσωτερικούς ισχύει και για τους εξωτερικούς!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι δίσκοι έχουν προβλήματα αφού και οι εξωτερικοί ουσιαστικά είναι εσωτερικοί με ένα enclosure.Το θέμα μια τον αναγνωρίζει μια όχι εμένα με παραπέμπει σε βλαμμένο controller αν τα windows παίζουν σωστά.

Προφανως προκειται για controller, δεν παυει ομως να ειναι προβλημα του εξωτερικου δισκου.

Σχετικά με την ζέστη και σε ένα εσωτερικό αν δεν του έχεις fan πάλι θα σκάσει οπότε για εμένα ότι ισχύει στους εσωτερικούς ισχύει και για τους εξωτερικούς!

Στον εσωτερικο ομως μπορεις να βαλεις fan, ενω στον εξωτερικο, ουτε θερμοκρασια δεν μπορεις να δεις.

Τελος παντων το θεμα ειναι οτι οι εξωτερικοι, για τον ενα λογο ή τον αλλο, ειναι πολλες φορες πιο αναξιοπιστοι απο τους εσωτερικους.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι δίσκοι έχουν προβλήματα αφού και οι εξωτερικοί ουσιαστικά είναι εσωτερικοί με ένα enclosure.Το θέμα μια τον αναγνωρίζει μια όχι εμένα με παραπέμπει σε βλαμμένο controller αν τα windows παίζουν σωστά. Σχετικά με την ζέστη και σε ένα εσωτερικό αν δεν του έχεις fan πάλι θα σκάσει οπότε για εμένα ότι ισχύει στους εσωτερικούς ισχύει και για τους εξωτερικούς!

Eντωμεταξυ ισως η ασυμβατοτητα τους να οφειλεται απο τα πολλα βγαλε-βγαζε απο την θυρα USB...στην τελικη μιας και το ανεφερα δεν ειναι το ιδιο γρηγορος ενα σκληρος που συνδεεται με USB οσο ενας εσωτερικος.:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως προκειται για controller, δεν παυει ομως να ειναι προβλημα του εξωτερικου δισκου.

Στον εσωτερικο ομως μπορεις να βαλεις fan, ενω στον εξωτερικο, ουτε θερμοκρασια δεν μπορεις να δεις.

Τελος παντων το θεμα ειναι οτι οι εξωτερικοι, για τον ενα λογο ή τον αλλο, ειναι πολλες φορες πιο αναξιοπιστοι απο τους εσωτερικους.

Γιατί οι εξωτερικοί δεν έχουν fan τα κουτάκια;:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.