Jump to content



Raid Drama και ερωτήσεις για το μετά


ΝTG

Recommended Posts

Συγχαρητηρια στην intel και πιο συγκεκριμενα στον ich10r που προεβλεψε με επιτυχια οτι ενας απο τους δισκους του raid 8α τον πιει!!(και δεν εννοω τον καφε που αναφερουν οι πιο πανω).

Σημερον την μαρτυρικην 21 Απριλιου (ξεκινησε η Καγια τον πρωινο καφε) και ωρα 10 και κατι ο δισκος αποδημησε εις Κυριον.

Σε δυομιση ωριτσες θα τελειωσει το backup απο τon υγιη δισκο (σπαστο raid0,1 ...το 1 εμεινε).Φωτογραφιες περιπου 5 ετων,ευτυχως δεν πηγαν χαμενες.

Αν και μου χε σπασει τα νευρα με τα rebuilding που εκανε κατι μου λεει οτι 8α συνεχισω το ιδιο τροπαρι.Δεν μου παει καρδια να χαλασει δισκος με τις φωτος μεσα.:(

To θεμα (ρητορικο ερωτημα) ειναι παλι σπαστο raid0,1 με 640 η σκετο raid1 με 1,5Τ?

Link to comment
Share on other sites

οσες απαντησεις και αν παρω παλι το δικο μου θα κανω!!:p

Μιας και αργα η γρηγορα θα παω σε ssd 8α επιλεξω χωρο αυτην την εβδομαδα.

Btw το οτι ο χ25-Μ επεσε στα 300E ειναι κατι το φυσιολογικο ή απλα εχω καιρο να δω σε τι τιμη παιζει??Καπου στα 400 τον ειχα.(λιγο πανω λιγο κατω)

Link to comment
Share on other sites

δυο διαφορετικων τυπων raid σε μια φυσικη συστοιχια μου εχει κατσει καπως

δεν μπορω να το δικαιολογησω

ειναι απλα προσωπικο κολλημα

εγω παντως θα σου προτεινα 2 μεγαλους σε απλο raid 1

που ειναι και αμεσα εκμεταλλευσιμο και σε αλλη μητρικη σαν ενας μονος δισκος

σε περιπτωση "ατυχηματος"

ή εαν δεν σε νοιαζουν και πολυ οι χρονοι εγγραφης πας και σε 3x1@raid5

Link to comment
Share on other sites

αν και το raid5 που ειδα νουμερα (μαλλον) σε σενα μου αρεσε...δε ξερω κατι δε μου καθεται καλα.

Το φοβαμαι σαν ιδεα αν και ειναι γνωστο οτι προσφερει περισσοτερα.Θα παω μεν σε τριτο 1.5Τ αλλα μαλλον θα κανω 2 δισκους raid1.Και τοσα δεδομενα δεν εχω που να τα "αφησω" προσωρινα για τη δημιουργια συτοιχιας(raid5)

Eξαλλου στον αλλο εχω ετοιμοπολεμο backup (bencho)λειτουργικο το οποιο σαν bench παιζει να δουλεψε 2 φορες μονο κοντα 2 χρονια αλλα σαν εναλλακτικο λειτουργικο για rebuilding με εχει σωσει παρα πολλες φορες.(3 μονο τις τελευταιες 2 μερες:p)

Παντως το raid1 κομματι βγηκε αλωβητο με το σπαστο raid(χαρη στον δισκο που λειτουργει) οποτε δε με χαλασε κοντα 1 χρονο που το χρησιμοποιουσα.

@αστρο...δεν εβρισκα λογο για thread...τον πονο μου ελεγα, δεν αναζητουσα απαντησεις.

@κοπριτης thanks για το ποστ.

Link to comment
Share on other sites

αν το γραμμα προς άστρο σε σένα είναι αόρατο κάποιος απο τους δυο μας θέλει ρύθμιση οθόνης η οφθαλμίατρο...

εγώ θα έκανα σπαστό με raid 5

3χ με φρέσκους δίσκους και θα πούλαγα στο καπάκι τους used σε μια νορμαλ τιμή πόσο θα χάσεις?

το σκέφτομαι και εγώ.... πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αν το γραμμα προς άστρο σε σένα είναι αόρατο κάποιος απο τους δυο μας θέλει ρύθμιση οθόνης η οφθαλμίατρο...

wtf?????

Πολλοι 8α καναν πολλα..η αποφαση ειχε παρθει πριν πρωτοποσταρω (στο ποθ).

Συμπιπτει με το σκεπτικο του κοπριτη οχι οτι εχει καποια σημασια ...

Ειπα δεν αναζητουσα απαντησεις .

Απο κει και επειτα το παρων thread μπορει να κλειδωθει να πεταχτει να μπει στη μαυρη τρυπα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μην το βλέπεις έτσι. Έκανες μια πολύ καλή σκέψη η οποία μπορεί να εξελιχθεί σε συζήτηση και να μην χαθεί στο ποθ. Γι' αυτό έγινε και η μεταφορά σε άλλο θέμα. Όσο για τη στάμπα, έπρεπε να είχα βάλει και smiley δίπλα. Λάθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.